Noc divadiel 2016 aj s operou, operetou a baletom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Noc divadiel 2016 otvorí 19. novembra brány divadiel a kultúrnych centier už po siedmy raz. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými protagonistami, tvorivé dielne či iné netradičné zážitky v 23 slovenských mestách a v 52 divadlách a kultúrnych centrách. V tejto bohatej žánrovej ponuke nebude chýbať ani opera, opereta či balet. Sedmospáči, prebuďte sa! – také je heslo siedmeho ročníka, ktoré tretiu novembrovú sobotu prebudí celé Slovensko.

Tohtoročná „Noc“ je venovaná všetkým priaznivcom divadla a tiež sedmospáčom, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie. Práve netradičný program môže prilákať do divadla aj sviatočných divákov.

Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára jednu veľkú divadelnú rodinu. Okrem profesionálnych umelcov sa totiž doň zapájajú aj ochotnícke súbory. Mimoriadne programy sa tento rok uskutočnia 19. novembra v 23 slovenských mestách a v 52 divadlách a kultúrnych centrách.

Noc divadiel 2016, autor vizuálu: Matúš Hnát

Noc divadiel 2016, autor vizuálu: Matúš Hnát

Okrem divadelných predstavení a premiér sa návštevníci budú môcť zapojiť do tvorivých dielní, navštíviť výstavy, preveriť svoje vedomosti v divadelných kvízoch alebo si vypočuť koncert. Divadlá tiež pripravili diskusie s tvorcami, možnosť objavovať zákulisie a skryté zákutia, absolvovať workshop kreslenia komiksov pre deti alebo nazrieť do pripravovaných inscenácií. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom.

,,Podujatie pred siedmimi rokmi iniciovali naši chorvátski partneri, je to jediné podujatie na Slovensku, ktoré skutočne úprimne spája všetkých divadelníkov, ale aj ich divákov,“ uviedla na tlačovej konferencii v Bratislave Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý je koordinátorom projektu a dodala: ,,Som veľmi rada, že každoročne pribúda počet divadiel, naším cieľom je rozšíriť toto podujatie nielen na kamenné divadlá, ale aj do nezávislej sféry a neprofesionálnej divadelnej kultúry, veď práve tam vznikali korene divadla na Slovensku. Je to naozaj jeden obrovský zážitok byť v Bratislave, ale aj na celom Slovensku počas Noci divadiel,“ poznamenala na margo podujatia, v rámci ktorého presne o 19.00 hodine zaznie spoločný potlesk vo všetkých zúčastnených divadlách. Podujatie však nie je len o zábave: „Prepájame divákov. Zmyslom je vytvoriť pozitívnu energiu a upozorniť, že divadlo je ešte stále silné a má tú moc a možnosť spojiť ľudí, poukázať na niektoré témy, javy v našej spoločnosti.“

Pre čitateľov Opera Slovakia prinášame prednostne informácie o opernom, operetnom a baletnom programe v rámci tohto podujatia.

Opera a balet v rámci Noci divadiel

Operný súbor SND uvádza v rámci Noci divadiel reprízu Pucciniho opery Turandot. Inscenácia v hudobnom naštudovaní Ondreja Lanárda mala premiéru v roku 2006. Námetom sa toto dielo viaže na legendárne rozprávky z tisíc a jednej noci. ,,Rozprávkové napätie v čínskom prostredí, láska v talianskom poňatí a originálna hudba plná vášne je zárukou hlbokého umeleckého zážitku. Režisérom kostýmovo a scénicky výpravnej inscenácie je divadelný mág Jozef Bednárik. Inscenácia opery Turandot, ktorá sa s odstupom času vracia na javisko SND, bude 19. novembra lahôdkou aj po interpretačnej stránke. Pod taktovkou Rastislava Štúra sa v hlavnej úlohe predstaví sopranistka Anda Louise Bogza a v úlohe Calafa Michal Lehotský.“ –  informovala Izabela Pažítková zo SND a dodala ,,Pucciniho opera a Bednárikova inscenácia nie je len rozprávkou a tak po predstavení si budú môcť diváci vymeniť názory nielen na toto dielo s vedením Opery SND a tvorcami.“ Tento večer sa bude niesť aj v znamení debutu. Postavu Liu po prvýkrát stvárni mladá sopranistka Katarína Flórová.

Turandot, Opera SND, foto: SND

G. Puccini: Turandot, Opera SND,
foto: SND

Štátna opera v Banskej Bystrici pri príležitosti tohtoročnej Noci divadiel uvedie operetu Franza Lehára Cigánska láska. Prinesie príbeh Zoriky, dcéry bojara Petra Dragotina: Zorika sa stane obeťou vlastných vášní. Jej zámer vydať za sa snúbenca Jonela spochybní príchod Jóžiho, excentrického cigánskeho huslistu. Odpoveď na svoju dilemu či ostať vernou Jonelovi, alebo odísť s Jóžim hľadá Zorika v sne. Libreto v hornouhorskom natureli napísali Alfred Maria Willner a Robert Bodanzky. ,,Predstavenie bude obohatené o interaktívne podnety, pričom pre divákov bude iste zaujímavé nahliadnuť do zákulisia operného divadla i do netradične pripraveného foyeru divadla. Pred predstavením sa uskutoční beseda s hlavnými protagonistami predstavenia. O 19.00 hod. sa spojíme so slovenskými divadlami, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk.“ – informovala Katarína Uhriková zo Štátnej opery.

F. Lehár: Cigánska láska, Štátna opera, foto: Štátna opera

F. Lehár: Cigánska láska, Štátna opera,
foto: Štátna opera

V Balete SND bude v čase Noci divadiel v plnom prúde prebiehať príprava na premiéru skvostu romantického baletu Giselle, titulu, ktorý patrí k najobľúbenejším a nahranejším na svetových javiskách. ,,Premiéra je plánovaná na 25. november. Predtým však divákov pozývame na neformálnu party – na stretnutie, na ktorom si budú môcť pozrieť doslova skvosty – šperky vytvorené dizajnérkou Luciou Šimončič špeciálne na premiéru Giselle. Noc divadiel odštartujeme v SND o 17.00 v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí prehliadkou šperkov, prezentáciou baletných kostýmov, rozhovormi s tvorcami a ďalšími prekvapeniami. Pretože kapacita priestoru je obmedzená, záujemcovia sa môžu prihlásiť na emailovej adrese: tomas.gavalier@snd.sk.“ – informovala Izabela Pažítková zo SND.

A. Ch. Adam: Giselle, Balet SND, 2016, fotografia z prípravy premiéry, foto: Peter Brenkus

A. Ch. Adam: Giselle, Balet SND, 2016,
fotografia z prípravy premiéry,
foto: Peter Brenkus

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie paralelne až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy, kultúrne inštitúty a kluby otvoria dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpirácii. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. V súčasnosti sa Noc divadiel pravidelne uskutočňuje v 11 krajinách Európy. Možnosť prezentovať divadelný program inak ako v každodennej rutine spája každoročne stovky divadiel a tisícky divákov.

Kompletný program Noci divadiel 2016: www.nocdivadiel.sk

Facebook: www.facebook.com/Noc.divadiel

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Noc divadiel, SND, ŠO

noc-divadiel-2016-plagat-autor-vizualu-matus-hnat

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár