Noc divadiel 2017 ponúkne taktiež operetu, muzikál či baletnú premiéru

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už ôsmy raz Noc divadiel otvorí brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Program Noci divadiel 2017 sa bude odohrávať v 23 slovenských mestách a v 51 divadlách, kultúrnych centrách a umeleckých školách po celom Slovensku. Aj tento rok sa do tejto celoslovenskej akcie zapojili hudobné divadlá, v ktorých zaznie opereta, muzikál ale i baletná premiéra.

Vydajte sa s divadlom do nekonočna

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá a umelecké školy otvoria 18. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Koordinátorom podujatia je Divadelný ústav.

„S divadlom do nekonočna“ – také je heslo ôsmeho ročníka noci otvorených divadiel. Podujatie je venované všetkým priaznivcom divadla a netradičným programom sa snaží prilákať aj tých, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie. Noc divadiel 2017 v sebe nesie prísľub, že vás divadlo bude sprevádzať za hranice tradičného zážitku a vytvorí spomienku, ktorá pretrvá ešte veľa nocí.

Divadlo, ilustračné foto

Program Noci divadiel 2017 sa bude odohrávať v 23 slovenských mestách a v 51 divadláchkultúrnych centrách a umeleckých školách po celom Slovensku. Ani tento rok nebudú chýbať Slovenské národné divadlo, Štátne divadlo Košice, Slovenské komorné divadlo Martin, Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Jonáša Záborského Prešov, Bábkové divadlo Žilina, Divadlo Jána Palárika v Trnave či Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Štúdio 12, Divadlo Nová scéna a mnohé ďalšie. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Už tradične sa zúčastnia ochotnícke súbory z Kladzian, Malaciek, zo Semerova a iné.

Opereta, balet i muzikál

Priaznivci operety i baletu si tiež prídu na svoje. Slovenské národné divadlo uvedie premiéru baletu Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci – inscenácia je prvým naštudovaním diela Borisa Eifmana na Slovensku. Milovníci kostýmov a kulís budú môcť zavítať aj do Umelecko-dekoračných dielní SND.

Banskobystrická Štátna opera v rámci Noci divadiel uvedie koncert s názvom S divadlom do nekonočna – nočná prechádzka svetom operety a muzikálu. Predstavia sa sólisti banskobystrickej opernej scény Katarína Procházková, Šimon Svitok, Dušan Šimo s klavírnym sprievodom Martiny Svitkovej. Na komornom koncerte operetných a muzikálových melódií zaznejú v Bohéma klube Štátnej opery operetné melódie z diel G. Dusíka, F. Lehára, E. Kálmána, J. Straussa, či piesne z klasických muzikálov My Fair Lady, Fantóm opery a ďalšie. Večer spríjemnia aj operné piesne talianskeho romantizmu. Na divákov čakajú prekvapenia a netradičné zážitky v priestoroch divadla.

Divadlo Nová scéna pripravuje Noc divadiel v znamení PUNK ROCKU, v rámci ktorého bude výtvarný workshop s Matúšom Maťátkom, predstavenie PUNK ROCK (po ňom bude nasledovať stretnutie a voľná diskusia s hercami, psychológmi a „aktérmi“ Nežnej revolúcie o predstavení a Novembri), i koncert slovenských kapiel Aces, Ramones Bratislava, Christmas.

Divadlá a kultúrne centrá pripravili okrem dobrého divadla aj množstvo sprievodného programu – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom počas celej noci.

Divadlo má moc posúvať hranice a pripraviť neopakovateľný zážitok všetkým, ktorí v tretiu novembrovú noc obetujú spánok a prídu ponocovať do divadla.

Kompletný program Noci divadiel 2017 nájdete na www.nocdivadiel.sk

zdroj: Divadelný ústav

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár