Noc hudby a koncert mladých operných talentov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera Slovakia, o.z. sa do tretieho ročníka celoslovenskej akcie Noc hudby zapojilo usporiadaním operného koncertu mladých talentov spojeného s prezentáciou slovenskej opernej kultúry súčasnosti. Podujatie sa konalo v amfiteátri Skanzenu slovenskej dediny Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske).

Noc hudby je celoslovenská akcia, ktorú na Slovensku už po tretí rok vyhlásilo Hudobné centrum v Bratislave. Prvý ročník projektu Noci hudby na Slovensku vyhlásilo Hudobné centrum 15. júna 2012, čiže v roku, kedy medzinárodne uznávaný francúzsky Sviatok hudby oslávil 30. výročie. Odvtedy sa toto podujatie u nás koná tretí júnový piatok. Do tohto podujatia sa môžu zapojiť kultúrne inštitúcie, združenia, organizácie, ako aj jednotliví umelci, fyzické osoby usporiadaním akéhokoľvek hudobného podujatia.

Opera Slovakia. o. z. oslávilo Noc hudby operou v podobe koncertu mladých talentov spojeného s prezentáciou slovenskej opernej kultúry súčasnosti. Atmosféru koncertu umocnila aj výstava divadelných kostýmov z inscenácii Opery SND a výstava plagátov všetkých troch slovenských operných divadiel, festivalov a koncertov. Podujatie sa konalo v amfiteátri Skanzenu slovenskej dediny Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske).

Príďte za operou - koncert mladých operných talentov foto: Antonios Vlachou

Príďte za operou – koncert mladých operných talentov
foto: Antonios Vlachou

Na úvod si diváci pozreli výstavu kostýmov a plagátov, pričom mali možnosť vziať si aj prezentačné materiály operných divadiel, umeleckých agentúr, festivalov, či kinoprenosov operných predstavení. Návštevníci nešetrili obdivom nad prácou návrhárov a pracovníkov umeleckých dielní a vysoko ocenili možnosť obzrieť si kostýmy zblízka, urobiť si pri nich spoločnú fotografiu… .Po krátkom príhovore Ľudovíta Vongreja, ktorý bol venovaný krátkemu predstaveniu súčasnej slovenskej opernej kultúry na Slovensku, nasledovala hlavná časť večera ‑ operný koncert.

Program pozostával z diel svetových autorov v podaní sopranistiek Renatky Ferikovej a Marianny Gelenekyovej, mezzosopranistky Kataríny Ofúkanej, tenoristu Patrika Horňáka a barytonistu Matúša Mazára. Hosťom koncertu bol tenorista Titusz Tóbisz, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach. Účinkujúci vystúpili s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery ŠD v Košiciach a zároveň hlavnej korepetítorky súťaže Musica Sacra v Ríme, ako aj hlavnej korepetítorky Opera Slovakia.

Príďte za operou - koncert mladých operných talentov foto: Antonios Vlachou

Príďte za operou – koncert mladých operných talentov
foto: Antonios Vlachou

Príďte za operou

Koncert mladých talentov

20. jún 2014, Starý Klíž

Program koncertu

1. G. Donizetti: Una furtiva lagrima
ária Nemorina z opery Nápoj lásky – P. Horňák
2. G. Donizetti: Bella Síccome un Angelo
ária Malatestu z opery Don Pasquale – M. Mazár
3. J. Offenbach: Barcarola (Hoffmannove poviedky)
K. Ofúkaná, M. Gelenekyová
4. A. Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém
ária Rusalky z opery Rusalka – R. Feriková
5. G. Puccini: E lucevan Le stelle
ária Cavaradossiho z opery Tosca – T. Tóbisz
6. G. Verdi: Addio del passato
ária Violetty z opery La Traviata – M. Gelenekyová
7. G. Verdi: Prípitok z opery La Traviata
P. Horňák, M. Gelenekyová
8. G. Bizet: Habanera z opery Carmen – K.Ofúkaná
9. W. A. Mozart: Duet Papageny a Papagena
z opery Čarovná flauta
R. Feriková, M. Mazár
10. R. Leoncavallo: Vesti la giubba
ária Cania z opery Komedianti – T. Tóbisz
11. G. Dusík: Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál
všetci účinkujúci

Klavírny sprievod: Júlia Grejtáková

Po koncerte sa konala „after party“ na ktorej sa diváci mohli stretnúť s umelcami a oceniť ich výkony. Rozprúdila sa diskusia o opere a vznikli spoločné fotografie, zoznámenia divákov s mladými umelcami…

Ľudovít Vongrej

Ľudovít Vongrej

,,Opera vymizla z prostredia mimo hlavných centier operného života a média o tomto umeleckom žánre informujú len okrajovo. Preto sme sa rozhodli priniesť ho v rámci akcie Noc hudby do slovenských regiónov naživo. Priamy kontakt s umelcami považujem za mimoriadne dôležitý pri vytváraní diváckej základne a pestovaní vzťahu: umelec – divák, alebo organizácia – divák. Na koncert sme pozvali aj mezzosopranistku Katarínu Ofúkanú pochádzajúcu priamo z obce Veľký Klíž a zároveň sme do výstavy kostýmov úmyselne vybrali kostým Márie Terézie z rovnomennej opery Rolanda Baumgartnera, ktorú v Opere SND režíroval slovenský režisér dlhé roky pôsobiaci v Poľsku Ladislav Adamik, rodák z tohto regiónu. Aj takto sme vyzdvihli tunajšie osobnosti.

Úspech podujatia vynikol nad všetky naše očakávania. V príjemnom prostredí amfiteátra skanzenu si diváci vypočuli operné árie pod holým nebom v kvalitnej interpretácii našich mladých spevákov. Publikum veľmi kladne ohodnotilo nielen samotné podujatie a výkony umelcov, ale aj skutočnosť, že do ich regiónu zavítala opera, pričom sa s ňou mnohí stretli po prvýkrát. Veľmi zaujímavý moment nastal v rámci after party, keď naša korepetítorka Júlia Grejtáková začala hrať na klavíri operné predohry a sprievod k známym áriám či talianskym piesňam. Pridávali sa k nej jednotliví speváci a diváci si s nimi začali pospevovať žiadajúc ďalšie prídavky. Taktiež sa rozprúdila diskusia o tom ako ľudia vnímajú operu, čo sa im páči a aké sú ich očakávania. Návštevníkov zaujímalo, ktorých skladateľov mladí umelci obľubujú, aké majú plány, ambície a sny. Boli zvedaví, ako sa učí operný spev a na rôzne iné súvislosti.

Celková atmosféra po koncerte vo mne vyvolala presvedčenie, že si diváci aj účinkujúci odniesli výnimočné operné zážitky. Touto akciou zároveň začali oslavy 3. výročia fungovania portálu Opera Slovakia. Keďže je to tretí rok, oslavovať budeme na trikrát. Prvou časťou osláv bol koncert mladých talentov, v druhej časti spustíme nový web Opera Slovakia v priebehu tohto leta a treťou časťou bude Operný galakoncert 2014 v Kežmarku koncom augusta 2014, ktorý bude charitatívneho charakteru. Na tomto koncerte vystúpia okrem začínajúcich spevákov aj známe medzinárodné slovenské operné hviezdy. O koncerte budeme včas informovať.“

Video z podujatia

Redakcia OS

foto: Antonios Vlachou, www.avart.sk

video: Ján Jamriška www.avart.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár