Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

22. novembra 2015 redakcia Sezóna 2015/2016

Nová inscenácia Baletu SND ,,Nižinskij – Boh tanca“ pohľadom tvorcov

Václav Nižinskij, (1889 - 1950)
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Balet SND pripravuje svetovú premiéru baletu s názvom Nižinskij – Boh tanca. Inscenácia ponúka jedinečný pohľad na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského. Prostredníctvom troch videí vám prinášame tri pohľady tvorcov bratislavskej inscenácie, v ktorých hovoria o pripravovanom predstavení, ako aj o osobnosti Nižinského. Premiéry sa uskutočnia 27. a 28. novembra 2015 v novej budove SND.

Nižinskij a revolúcia v balete (Carl Davis)

Svetoznámy americký skladateľ Carl Davis, autor legendárnych muzikálov a filmových soundtrackov je jeden z najvýznamnejších hostí s akým Balet SND doteraz spolupracoval. Umelec, ktorého netreba predstavovať verí, že naštudovanie tohto diela posúva úroveň baletného súboru na úplne nový level. Nižinský pre neho znamenal viac, než len výnimočnú osobnosť baletnej revolúcie. Prostredníctvom hudby sa snažil obsiahnuť hlavne jeho vnútorný svet. Svet, ktorý prekvital, keď mohol tancovať a svet, ktorý sa zrútil ako domček z karát po tom, ako s tancom navždy prestal.

*****

Nižinskij – Boh tanca očami choreografa a režiséra (Daniel de Andrade)

Brazílsky režisér a choreograf Daniel de Andrade vidí Nižinského ako človeka – génia. Počas svojej dlhoročnej kariéry plnej skúsenosti na javisku i mimo neho dospel k záveru, že umelci ako bol Nižinský prišli na tento svet, aby upozornili na možnosť žiť v pokoji, harmónii a mieri. Jeho cieľom je priviesť Nižinského späť k životu, vyzdvihnúť jeho víziu sveta, ktorý sa neustále utápa v negativite a vo vojnách. Táto inscenácia podľa jeho slov patrí na dosky SND, pretože je to príležitosť vytvoriť niečo neopakovateľné a unikátne.

*****

Nižinskij bol génius (Patricia Doyle)

Spolurežisérka Patricia Doyle vníma Nižinského po veľmi emotívnej stránke. Jej cieľom je oboznámiť diváka so skutočným prínosom osobnosti, ktorú absencia umenia pripravila o rozum. Kontrast medzi životom hviezdy a životom zabudnutého umelca je pre ňu východiskovým bodom pri znázornení skutočného života Vaslava Nižinského, ktorého dedičstvo sa zachová nielen prostredníctvom učebníc histórie.

www.snd.sk

Text: Natalie Dongová, SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...