Nová operná sezóna v Brne prinesie okrem premiérových titulov aj blokový systém hrania

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Brno – Mottom nasledujúcej opernej sezóny Národného divadla Brno je – Túžim, teda som. Motív túžby v dobrom i v zlom sa prepletá opernými dielami celé storočia. Túžba po láske, po slobode, po živote, po smrti… Súbor Janáčkovej opery pripravil na sezónu 2016/17 šesť premiér, ktoré hovoria o túžbach v nás a o tom, čo sa stane, keď im podľahneme. Nová sezóna okrem nových titulov prinesie i zmenu v podobe uvádzania repertoáru v blokoch, čo je bežným štandardom v mnohých svetových operných domoch. Významným míľnikom bude i rekonštrukcia priestorov Janáčkovho divadla na jar roku 2017. Pokračujú aj programy na hlbšie spoznávanie diel i zákulisia divadla ako Čaj o piatej, Krok za oponu i obľúbené Lektorské úvody.

Jiří Heřman

Jiří Heřman

„Před námi je krásná a náročná sezona s bohatou nabídkou. Začátek bude ve znamení janáčkovského festivalu a vynikajících inscenací připravených naším operním souborem i zahraničními hosty. Festival slavnostně zahájí Káťa Kabanová a v rámci festivalu bude uveden i Modrovousův hrad/Očekávání, který připravuje Janáčkova opera NdB ve spolupráci s Operou Göteborg. V zimě se opera po delší době zase ocitne v Mahenově divadle. Na diváky dále čekají slavná a ověřená skladatelská jména jako jsou Dvořák, Rossini, Ponchielli, ale i současní skladatelé, neboť uvádění nových děl patří k nejlepším tradicím opery. V této sezoně to bude žena, finská skladatelka Kaija Saariaho.“ povedal o nasledujúcej sezóne šéf opery v Brne Jiří Heřman a k novému systému prevádzky opery dodal ,,Nabídnout představení na nejvyšší umělecké úrovni je naším hlavním cílem, proto od sezóny 2016/17 budeme hrát jednotlivé operní tituly vždy v krátkém časovém odstupu, tzv. blocích. Nový systém blokového hraní započal jako první soubor Balet Národního divadla Brno od sezony 2014/2015. Systém nám dovoluje klást daleko větší důraz na uměleckou kvalitu a výkon, ne jen na počet odehraných představení.“

Mahenovo divadlo Brno

Mahenovo divadlo Brno

Okrem týchto zmien čaká Janáčkovo divadlo i veľká rekonštrukcia vnútorných priestorov, ktorá sa má podľa plánov začať v apríli 2017. Preto sa operné predstavenia od konca jari 2017 až do ukončenia rekonštrukcie budú uvádzať v ostatných divadlách NdB, a teda v Mahenovom divadle a divadle Reduta. V novej sezóne uvedie súbor Janáčkovej opery dve zo svojich šiestich premiér v Mahenovom divadle.

Foto z tlačovej konferencie na ktorej vedenie Národného divadla v Brne predstavilo novú sezónu 2016/2017

Foto z tlačovej konferencie na ktorej vedenie Národného divadla v Brne
predstavilo novú sezónu 2016/2017

Operné premiéry Janáčkovho divadla v Brne v sezóne 2016/2017

Leoš Janáček: Káťa Kabanová
Dirigent: Ondrej Olos
Réžia: Robert Carsen
Premiéra: 7. októbra 2016 v Janáčkovom divadle

Béla Bartók / Arnold Schönberg
Hrad kniežaťa Modrofúza/ Očakávanie
Dirigent: Marko Ivanović
Réžia: David Radok
Premiéra: 15. októbra 2016 v Janáčkovom divadle

Antonín Dvořák: Čert a Káča
Dirigent: Jakub Klecker
Réžia: Jiří Heřman
Premiéra: 10. decembra 2016 v Mahenovom divadle

Amilcare Ponchielli: La Gioconda
Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Réžia: Tomáš Pilař
Premiéra: 4. februára 2017 v Janáčkovom divadle

Kaija Saariaho: Láska na diaľku
Libreto: Amin Maalouf
Dirigent: Marko Ivanović
Réžia: Jiří Heřman
Česká premiéra: 24. marca 2017 v Janáčkovom divadle

Gioachino Rossini: Gróf Ory
Dirigent: Robert Kružík
Réžia: Lenka Flory
Premiéra: 26. mája 2017 v Mahenovom divadle

Novú sezónu divákom predstavili prostredníctvom koncertu

26. februára 2016 sa v Janáčkovom divadle v Brne uskutočnil slávnostný koncert k opernej sezóne 2016/17. Počas večera zaznel výber skladieb z operných premiér nasledujúcej sezóny na ktorom účinkovali Pavla Vykopalová, Jana Hrochová, Daniela Straková-Šedrlová, Petr Levíček, Jiří Sulženko, Jan Šťáva, zbor a orchester Janáčkovej opery NdB. Dirigoval šéfdirigent Janáčkovej opery Marko Ivanović.

Koncert k opernej sezóne 2016/2017 v Janáčkovej opere v Brne

Koncert k opernej sezóne 2016/2017 v Janáčkovej opere v Brne

Pre fajnšmekrov

,,Poučeného diváka čaká zaručene silný umelecký zážitok!“

Takýmto sloganom oslovuje svojich divákov Janáčkovo divadlo, ktorým okrem štandardného uvádzania repertoáru ponúka prostredníctvom viacerých programov aj hlbšie spoznávanie diel i zákulisia divadla.

Čaj o piatej

Ako vznikal tento divadelný kus? Prečo si autor vybral práve túto tému? Aký bol autor v súkromí, čo všetko o ňom vieme? Čo zaujímavého sa dialo na skúškach? Na tieto otázky divákom odpovedia prostredníctvom neformálneho stretnutia s divákmi inscenátori a umelci pred premiérou pri šálke čaju a dozvedia sa tak zaujímavé informácie „z tvorivej kuchyne“.

Neformálne stretnutie divákov s inscenátormi pripravovanej premiéry v divadle Reduta, Tomáš Studený (režisér Powder Her Face), foto: Marek Olbrzymek

Neformálne stretnutie divákov s inscenátormi pripravovanej premiéry v divadle Reduta,
Tomáš Studený (režisér Powder Her Face),
foto: Marek Olbrzymek

Krok za oponu

Tento typ podujatia predstavuje operu ako živé umenie, ktoré je stále aktuálne, atraktívne a svojou rozmanitosťou a komplexnosťou divákov rozvíja a obohacuje o také zážitky, ktoré by mu žiadny iný druh umenia nemohol dať. Organizátori týchto podujatí dávajú divákom možnosť nahliadnúť k opere zblízka.

Lektorské úvody

Diváci Janáčkovej opery majú možnosť zoznámiť sa s vybranými opernými dielami prostredníctvom ,,lektorských úvodov“. Sú to krátke stretnutia divákov s dramaturgom či režisérom konkrétnej opernej inscenácie priamo pred predstaveniami. V priebehu štvrťhodiny sa diváci dozvedia pútavé informácie o autorovi, tvorcoch, dramaturgicko-režijnej koncepcii, skúšobnom procese a pod. Takéto znalosti divákovi umožnia hlbšie pochopenie inscenácie a tým pádom aj silnejší divadelný zážitok. Nie sú to akade­mické prednášky, ale stručné dramaturgické úvody k uvádzaným titulom, ktoré zároveň poskytnú kľúč k pochopeniu výslednej inscenácie. Tieto dramaturgické úvody sa konajú pol hodinu pred pred­stavením v foyeri divadla. Vstup je samozrejme zdarma.

www.ndbrno.cz

Pripravil:  Ľudovít Vongrej

zdroj: NdB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár