Brno – Mottom nasledujúcej opernej sezóny Národného divadla Brno je – Túžim, teda som. Motív túžby v dobrom i v zlom sa prepletá opernými dielami celé storočia. Túžba po láske, po slobode, po živote, po smrti… Súbor Janáčkovej opery pripravil na sezónu 2016/17 šesť premiér, ktoré hovoria o túžbach v nás a o tom, čo sa stane, keď im podľahneme. Nová sezóna okrem nových titulov prinesie i zmenu v podobe uvádzania repertoáru v blokoch, čo je bežným štandardom v mnohých svetových operných domoch. Významným míľnikom bude i rekonštrukcia priestorov Janáčkovho divadla na jar roku 2017. Pokračujú aj programy na hlbšie spoznávanie diel i zákulisia divadla ako Čaj o piatej, Krok za oponu i obľúbené Lektorské úvody.
„Před námi je krásná a náročná sezona s bohatou nabídkou. Začátek bude ve znamení janáčkovského festivalu a vynikajících inscenací připravených naším operním souborem i zahraničními hosty. Festival slavnostně zahájí Káťa Kabanová a v rámci festivalu bude uveden i Modrovousův hrad/Očekávání, který připravuje Janáčkova opera NdB ve spolupráci s Operou Göteborg. V zimě se opera po delší době zase ocitne v Mahenově divadle. Na diváky dále čekají slavná a ověřená skladatelská jména jako jsou Dvořák, Rossini, Ponchielli, ale i současní skladatelé, neboť uvádění nových děl patří k nejlepším tradicím opery. V této sezoně to bude žena, finská skladatelka Kaija Saariaho.“ povedal o nasledujúcej sezóne šéf opery v Brne Jiří Heřman a k novému systému prevádzky opery dodal ,,Nabídnout představení na nejvyšší umělecké úrovni je naším hlavním cílem, proto od sezóny 2016/17 budeme hrát jednotlivé operní tituly vždy v krátkém časovém odstupu, tzv. blocích. Nový systém blokového hraní započal jako první soubor Balet Národního divadla Brno od sezony 2014/2015. Systém nám dovoluje klást daleko větší důraz na uměleckou kvalitu a výkon, ne jen na počet odehraných představení.“
Okrem týchto zmien čaká Janáčkovo divadlo i veľká rekonštrukcia vnútorných priestorov, ktorá sa má podľa plánov začať v apríli 2017. Preto sa operné predstavenia od konca jari 2017 až do ukončenia rekonštrukcie budú uvádzať v ostatných divadlách NdB, a teda v Mahenovom divadle a divadle Reduta. V novej sezóne uvedie súbor Janáčkovej opery dve zo svojich šiestich premiér v Mahenovom divadle.

Foto z tlačovej konferencie na ktorej vedenie Národného divadla v Brne
predstavilo novú sezónu 2016/2017
Operné premiéry Janáčkovho divadla v Brne v sezóne 2016/2017
Leoš Janáček: Káťa Kabanová
Dirigent: Ondrej Olos
Réžia: Robert Carsen
Premiéra: 7. októbra 2016 v Janáčkovom divadle
Béla Bartók / Arnold Schönberg
Hrad kniežaťa Modrofúza/ Očakávanie
Dirigent: Marko Ivanović
Réžia: David Radok
Premiéra: 15. októbra 2016 v Janáčkovom divadle
Antonín Dvořák: Čert a Káča
Dirigent: Jakub Klecker
Réžia: Jiří Heřman
Premiéra: 10. decembra 2016 v Mahenovom divadle
Amilcare Ponchielli: La Gioconda
Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Réžia: Tomáš Pilař
Premiéra: 4. februára 2017 v Janáčkovom divadle
Kaija Saariaho: Láska na diaľku
Libreto: Amin Maalouf
Dirigent: Marko Ivanović
Réžia: Jiří Heřman
Česká premiéra: 24. marca 2017 v Janáčkovom divadle
Gioachino Rossini: Gróf Ory
Dirigent: Robert Kružík
Réžia: Lenka Flory
Premiéra: 26. mája 2017 v Mahenovom divadle
Novú sezónu divákom predstavili prostredníctvom koncertu
26. februára 2016 sa v Janáčkovom divadle v Brne uskutočnil slávnostný koncert k opernej sezóne 2016/17. Počas večera zaznel výber skladieb z operných premiér nasledujúcej sezóny na ktorom účinkovali Pavla Vykopalová, Jana Hrochová, Daniela Straková-Šedrlová, Petr Levíček, Jiří Sulženko, Jan Šťáva, zbor a orchester Janáčkovej opery NdB. Dirigoval šéfdirigent Janáčkovej opery Marko Ivanović.
Pre fajnšmekrov
,,Poučeného diváka čaká zaručene silný umelecký zážitok!“
Takýmto sloganom oslovuje svojich divákov Janáčkovo divadlo, ktorým okrem štandardného uvádzania repertoáru ponúka prostredníctvom viacerých programov aj hlbšie spoznávanie diel i zákulisia divadla.
Čaj o piatej
Ako vznikal tento divadelný kus? Prečo si autor vybral práve túto tému? Aký bol autor v súkromí, čo všetko o ňom vieme? Čo zaujímavého sa dialo na skúškach? Na tieto otázky divákom odpovedia prostredníctvom neformálneho stretnutia s divákmi inscenátori a umelci pred premiérou pri šálke čaju a dozvedia sa tak zaujímavé informácie „z tvorivej kuchyne“.

Neformálne stretnutie divákov s inscenátormi pripravovanej premiéry v divadle Reduta,
Tomáš Studený (režisér Powder Her Face),
foto: Marek Olbrzymek
Krok za oponu
Tento typ podujatia predstavuje operu ako živé umenie, ktoré je stále aktuálne, atraktívne a svojou rozmanitosťou a komplexnosťou divákov rozvíja a obohacuje o také zážitky, ktoré by mu žiadny iný druh umenia nemohol dať. Organizátori týchto podujatí dávajú divákom možnosť nahliadnúť k opere zblízka.
Lektorské úvody
Diváci Janáčkovej opery majú možnosť zoznámiť sa s vybranými opernými dielami prostredníctvom ,,lektorských úvodov“. Sú to krátke stretnutia divákov s dramaturgom či režisérom konkrétnej opernej inscenácie priamo pred predstaveniami. V priebehu štvrťhodiny sa diváci dozvedia pútavé informácie o autorovi, tvorcoch, dramaturgicko-režijnej koncepcii, skúšobnom procese a pod. Takéto znalosti divákovi umožnia hlbšie pochopenie inscenácie a tým pádom aj silnejší divadelný zážitok. Nie sú to akademické prednášky, ale stručné dramaturgické úvody k uvádzaným titulom, ktoré zároveň poskytnú kľúč k pochopeniu výslednej inscenácie. Tieto dramaturgické úvody sa konajú pol hodinu pred predstavením v foyeri divadla. Vstup je samozrejme zdarma.
Pripravil: Ľudovít Vongrej
zdroj: NdB