Nové pandemické pravidlá prijaté vládou ovplyvnia aj kultúrny semafor

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vláda SR prijala vo štvrtok 18. novembra 2021 nové pravidlá kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii. Podľa vydaných a platných vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR sa pozastavuje účinnosť kultúrneho semafora tak ako bol doteraz nastavený a prijímajú sa dočasne prísnejšie pravidlá.

Nové opatrenia platné od 22. novembra 2021 prinášajú aktualizované pravidlá pri organizácii hromadných kultúrnych podujatí, pre prevádzky múzeí, galérií a výstavných siení či pre prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení.

Režim „kompletne zaočkovaní“ sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Po novom sú teda stanovené režimy „OP“, „OTP” (očkovaní, testovaní, prekonaní) a „základ” (všetci, bez ohľadu na imunitný status).

Kultúrny semafor platný od 22. novembra 2021, vizuál zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Nové podmienky v červených, bordových a čiernych okresoch

V prípade najvyššieho stupňa ohrozenia (3. stupeň ohrozenia – tzv. čierne okresy) sú v režime ZÁKLAD zakázané hromadné kultúrne podujatia i prevádzky spomínaných kultúrnych inštitúcií a prevádzky predstavení.

V režime OTP sa v čiernych okresoch môžu konať hromadné kultúrne podujatia s účasťou maximálne 6 osôb. Kultúrne prevádzky i prevádzky predstavení sú i tomto režime zakázané.

V režime OP sa v čiernych okresoch povoľujú hromadné kultúrne podujatia s účasťou maximálne 50 osôb.

V múzeách, galériách či kinách sa taktiež sprísňujú opatrenia

Múzeá, galérie a výstavné siene majú v režime OP povolené výlučne individuálne prehliadky v maximálnej kapacite 1 návštevník na 15 m² plochy prevádzky. Prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení sa povoľujú do 50 osôb, v prípade konzumácie pokrmov a nápojov iba v exteriérových priestoroch, za podmienky rozostupov 2 metre medzi jednotlivými stolmi.

Všetky nové pravidlá týkajúce sa kultúry sú spracované tu: nové pandemické opatrenia pre kultúru (18.11.2021)

Prečítajte si tiež:
Spúšťame doposiaľ najväčšiu covid dotáciu na ministerstve kultúry. Firma v odvetví kultúry a kreatívneho priemyslu môže získať až 125 tisíc eur.

Zdroj: MKSR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár