Nové štvrtkové symfonické koncerty Slovenskej filharmónie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Slovenská filharmónia odohrá v nasledujúcich týždňoch dva nové večerné symfonické programy o 19.00 h a verejné generálky o 10.00 h. Prvý z nich vo štvrtok 24. septembra v naštudovaní Daniela Raiskina, nastupujúceho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie.

(reklamný článok, SF)

Koncert 24. septembra otvorí Koncertná skladba v uhorskom štýle Jána Levoslava Bellu, ktorá vznikla v Sibini v roku 1893 a patrí k vrcholom skladateľovho orchestrálneho diela. Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom ju spolu s ďalšími dielami skladateľa nahrajú počas novej koncertnej sezóny ako svoje nové propagačné CD. Skladba patrí do edície diel Jána Levoslava Bellu, ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum.

Jozef Eliáš, foto: Alexander Trizuljak

Ako sólista sa na štvrtkovom koncerte predstaví 1. klarinetista orchestra Slovenská filharmónia Jozef Eliáš. V interpretácii mladého talentovaného umelca zaznie Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73 Carla Mariu von Webera, ktorý je jedným z najčastejšie uvádzaných diel pre klarinet a orchester. Je prvým z dvoch koncertov pre tento nástroj, ktoré vznikli v krátkom časovom rozmedzí na objednávku kráľa Maximiliána II. Premiéra zaznela v Mníchove v roku 1811, o rok neskôr v Berlíne.

Na záver koncertu je na programe obľúbená Symfónia č. 4 f mol Piotra Iľjiča Čajkovského v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina, rodáka zo St. Peterburgu.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, foto: Ján Lukáš

Druhý symfonický koncert zaznie vo štvrtok 8. októbra. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Na programe zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol Sergeja Rachmaninova v interpretácii Miloša Biháryho a výber symfonických básní Bedřicha Smetanu z cyklu Má vlast.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Štvrtkové symfonické koncerty odvysiela Slovenská filharmónia v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a Facebooku SF.

Reklama

Vstupenky na koncerty sú v predaji v Pokladnici SF a online cez návštevník.sk.

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár