November prinesie do Košíc dva festivaly

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štátna filharmónia Košice – mesiac november už tradične ponúka Košičanom mimoriadne koncerty v rámci festivalov Ars Nova a Festivalu sakrálneho umenia, ktoré sa obľube tešia už nie jednu sezónu. Okrem festivalových koncertov Štátna filharmónia Košice (ŠfK) v novembri nadviaže aj na sezónnu ponuku koncertov. V rámci nich predstaví komorný projekt ŠT(o)úr 200 v réžii Petra Cibulu a koncert A cyklu s názvom Čaro romantizmu.

Ako chutí hudba novej chuti mali možnosť Košičania zistiť už trinásťkrát. Toľko bolo totiž ročníkov festivalu súčasného umenia ARS NOVA v Košiciach. Organizátormi podujatia sú K13 – Košické kultúrne centrá, Štátna filharmónia Košice a Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu ISCM. Počas koncertov, ktoré odznejú v Dome umenia Košice a v Kasárňach/Kulturparku od 5. do 15. novembra zažijú poslucháči chvíle, v ktorých sa výnimočná hudba spojí s emóciami a ponúkne nové zážitky z novej podoby súčasnej hudby. Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr a do programov zaraďuje diela skladateľov, ktorí sú spätí s východným Slovenskom. Košické koncertné pódiá poskytujú priestor aj mladým nadaným interpretom, ktorí majú prostredníctvom festivalu možnosť etablovať sa v oblasti koncertného umenia.

Ars nova

Jesennú časť festivalu otvoria už tradične talentovaní žiaci košických základných umeleckých škôl. Predstavia sa na koncerte PORTRÉTY v Kasárňach/Kulturparku 5. novembra. V ten istý deň bude v salóniku Domu umenia vernisáž výstavy Velvet Dunkelheit (Nežná temnota). Po nej pódium koncertnej sály ovládne Štátna filharmónia Košice. Za klavír zasadne Miki Škuta a na husliach bude hrať Marek Zwiebel pod dirigentskou taktovkou Zsolta Nagya. Odznejú skladby Charlesa Ivesa (The Unanswered Question – 6-7), Philipa Glassa (Violino concerto) a Leonarda Bernsteina (Symphony No.2). Študenti Konzervatória Košice sa predvedú v Kulturparku 6. novembra na koncerte MLADÁ KRV 3. Po nich bude pódium patriť violončelistovi Andrejovi Gálovi a akordeonistovi Petrovi Katinovi. V programe koncertu V HĹBKE ČASU sú Sofia Gubaidulina (In Croce pre akordeón a violončelo), Toshio Hosokawa (In die Tiefe der Zeit pre akordeón a violončelo), Miroslav Tóth (Sonáta pre akordeón a violončelo), Juraj Vajo (In memoriam Ivan Parík a Premenenie Pána pre akordeón a violončelo), Jevgenij Iršai (A riekol Izaiáš pre akordeón) a Gija Kančeli (Nach dem weinen Koncert).

Eva Šušková         Ivan Buffa

Eva Šušková                                                                           Ivan Buffa

V programe FILM & HUDBA sa 10. novembra vo foyer Domu umenia budú premietať dokumentárne filmy o Romanovi Bergerovi, Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a hrať ich skladby v interpretácii Milana Paľu (husle), Andreja Gála (violončelo) a Magdalény Bajuszovej (klavír). Odznejú Tance z Panónie pre violončelo a klavír (1984), Adagio č. 2 „Pokánie“ pre husle a klavír (1988-989) a Piano-trio pre husle, violončelo a klavír (1974). S festivalom ARS NOVA sa rozlúči rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom 15. novembra v Dome umenia. Hosťom večera bude sopranistka Eva Šušková. Koncertnú sálu ovládne hudba Toshio Hosokawu The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov.

Lucia Knoteková, Markéta Cukrová, Peter Račko, Marián Lukáč

Lucia Knoteková, Markéta Cukrová, Peter Račko, Marián Lukáč

Mesiac november je v Košiciach už neodmysliteľne spojený s Festivalom sakrálneho umenia a ním i s oslavou sv. Alžbety, patrónky mesta a košickej gotickej katedrály. V priebehu dvoch týždňov aj v tomto roku ponúkne bohatú prehliadku hudby, slova, vokálneho a výtvarného umenia. Štátna filharmónia Košice sa do festivalu tentoraz zapája s hudbou J. S. Bacha, J. Haydna a W. A. Mozarta. Bachove Brandenburské koncerty patria medzi jeho najznámejšie orchestrálne skladby, vyznačujúce sa nemalými technickými i interpretačnými ťažkosťami, s ktorými sa hudobníci popasujú pod taktovkou Mareka Štryncla. V podaní orchestra ŠfK na koncerte 19. novembra zaznie tretí zo šiestich koncertov, tvoriaci krásny, približne 12-minútový hudobný obraz. Po ňom si návštevníci vypočujú Mozartov koncert pre lesný roh Es dur KV 417 využívajúci spevnosť a charakteristické efekty vtedajšieho nástroja, ktoré zaznejú v podaní Szilárda Buku. Vrcholom večera bude Haydnova „Theresienmesse“ v interpretácii štyroch sólistov – Lucie Knotekovej, Markéty Cukrovej, Petra Račka, Mariána Lukáča, Zboru sv. Cecílie a orchestra ŠfK.

Konstantin Dobroykov

Konstantin Dobroykov

23. november bude v Štátnej filharmónii patriť komornej hudbe a Roku Ľudovíta Štúra. Projektom ŠT(o)úr 200 sa v réžii Petra Cibulu vyberieme na túru do minulosti, do života muža, ktorý ovplyvnil našu históriu a s pomocou svojich spolupútnikov spôsobili – neváhajúc obetovať svoje životy – revolúciu, vďaka ktorej dnes môžeme Otčenáš, svoje myšlienky a emócie vyjadrovať v jednom z najľubozvučnejších jazykov sveta, vo svojej rodnej, materinskej reči – v slovenčine. Literárno-hudobný večer ŠT(o)úr 200 je vhodný aj pre školopovinných, ktorí sa pútavým spôsobom majú možnosť priblížiť k revolučným udalostiam v histórii nášho národa.

Posledný novembrový večer sa dramaturgia 47. koncertnej sezóny ŠfK vráti ku koncertom A cyklu. Pod taktovkou mimoriadne talentovaného dirigenta Konstantina Dobroykova zaznie na koncerte Čaro romantizmu (26. 11.) predohra Hebridy F. Mendelssohna-Bartholdyho, prvý husľový koncert Bélu Bartóka a mohutná Symfónia č. 4 Johannesa Brahmsa, plná smútku a melanchólie. Pestrý november v Štátnej filharmónii Košice ponúka poslucháčom čaro hudby od starších epoch až po tú súčasnú.

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠF Košice

A3_ARS_NOVA 2015

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár