November v Štátnej filharmónii Košice ponúkne súčasnú hudbu, klasiku, operu i muzikál

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Dramaturgia novembrových koncertov Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) ponúkne súčasnú slovenskú hudbu, klasiku, ale aj obľúbené operno-muzikálové melódie. Predposledný mesiac v roku už tradične v košickej filharmónii patrí súčasnej hudbe a festivalu ARS NOVA.

Koncepcia 15. ročníku festivalu ponúkne pomerne bohatý priestor mladým slovenským umelcom a ich tvorbe. V programe každého koncertu nájdeme súčasné slovenské diela. Vďaka tomu sa ARS NOVA v Košiciach rok čo rok stáva platformou na prezentáciu súčasnej slovenskej hudby, ktorá si k  poslucháčovi stále hľadá cestu. Tento rok festival ponúkne štyri koncerty, dve výstavy a jeden literárno-hudobný večer. Do 27. novembra sa na koncertoch okrem ŠfK (15. 11.) predstavia aj študenti Konzervatória Košice (21. 11.), Trio marcipio (23.11.)  a skupina Urban Hudák (27. 11).

Štátna filharmónia Košice,
foto: Jaroslav Ľaš

Snahou každej hudobnej inštitúcie je okrem obľúbených melódií ponúkať svojim návštevníkom aj krásy neznámej či menej známej hudby. Presne v tomto odvážnom duchu je koncipovaný koncert dvoch „nedocenených“ majstrov. ŠfK  predstaví 15. novembra tvorbu Jozefa Grešáka i Valentina Silvestrova. Neľahké životné podmienky komplikovali rozvoj talentu bardejovského rodáka Jozefa Grešáka, ktorý si, navzdory mnohým peripetiám, získal rešpekt domácej hudobnej obce. Nie náhodou sa vo svojej tvorbe zameral na príbehy s trpiacimi, ukrivdenými, ubiedenými i zavrhnutými hrdinami. Jednu z týchto tém pôsobivo priblížil aj v dráme Zuzanka Hraškovie pre soprán a orchester. Notoricky známy príbeh na námet P. O. Hviezdoslava návštevníkom koncertu priblíži sopranistka Linda Ballová a klavírneho koncertu s náročným sólovým partom sa zhostí Ladislav Fančovič. V rámci Roka Jozefa Grešáka (1907 – 1987) sa v priestoroch Domu umenia Košice, pod patronátom primátora mesta Bardejov, uskutoční vernisáž výstavy, ktorej súčasťou bude aj beseda o Jozefovi Grešákovi s PhDr. Silviou Fecskovou a Karolom Petróczim.

Linda Ballová

V roku 2002 estónsky hudobný skladateľ a minimalista Arvo Pärt povedal v jednom rozhovore, že ukrajinský skladateľ Valentin Silvestrov je nepochybne jeden z najzaujímavejších súčasných skladateľov. Zároveň však dodal, že väčšina to pochopí až omnoho neskôr. „Nedocenenie“, či „nepochopenie“ Silvestrova v rodnej Ukrajine malo v minulosti predovšetkým politické pozadie. Odborná verejnosť oceňuje najmä skladateľov osobitý a veľmi individuálny spôsob prepojenia „starej“ hudby s „novou“. Jeho posledná Symfónia č. 8 zaznie v podaní ŠfK nielen v Košiciach, ale aj v Bratislave na festivale Melos-Étos pod taktovkou Mariána Lejavu (8. 11.).

K novembrovým koncertom ŠfK sa každoročne viaže aj ďalšia tradícia – symfonický vklad na Festival sakrálneho umenia v Košiciach. Tento rok sa večer 23. novembra ponesie v znamení vyšších duchovných dimenzií, pokúsi sa hudobne sprítomniť tajomstvo viery. Richard Strauss vo svojom najdokonalejšom diele prebúdza povedomie o dočasnosti tohto sveta, pokoj a vykúpenie nachádza v nekonečnosti vesmíru. Stredovekým symbolom kresťanstva bol Svätý Grál. Rytier Grálu Lohengrin sa zamiluje do brabantskej vládkyne Elsy, ktorá príchodom do katedrály opätuje tento vzťah a rozhoduje sa pre zásnuby. Hudobná apoteóza Grálu je jedným z najskvelejších diel Richarda Wagnera, ktorého príbeh Grálu uchvátil. Ku klenotom sakrálnej hudby patrí nesporne 14 omší J. Haydna a malým šperkom v tomto poklade je jeho Missa brevis Sancti Joannis de Deo „Malá organová“. Mozartovo moteto Exsultate, jubilate, v ktorom sa predstaví mladá slovenská sopranistka, víťazka Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského (2017) a Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka (2016), Slávka Zámečníková, sľubuje v tento večer skvelé výkony a úprimnú radostnú atmosféru. Večer pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera vyvrcholí velebnými tónmi  hymnu Te Deum, ktorý J. Haydn skomponoval na prianie cisárovnej Márie Terézie.

Slávka Zámečníková,
foto: súkromný archív SZ

Posledný novembrový deň bude v košickej filharmónii patriť slávnym operným a muzikálovým melódiám. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta ŠfK Leoša Svárovského, zaznie tvorba operného velikána G. Verdiho i muzikálového mága A. Lloyda Webbera. Sólistkou večera bude česká sopranistka Tereza Mátlová, ktorá aktuálne účinkuje na doskách Národného divadla v Prahe. V Košickom Dome umenia sa poslucháčom predstaví 30. novembra.

Viac informácií o všetkých koncertoch Štátnej filharmónie Košice, ako aj o festivale ARS NOVA nájdete na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár