Novembrové koncerty Štátnej filharmónie Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štátna filharmónia Košice (ŠfK) otvorila v októbri svoju 51. koncertnú sezónu, v ktorej svojim návštevníkom postupne predstaví pestrú paletu koncertov a interpretov. V novembrovom programe filharmónie nebude núdza o zaujímavosti.

(reklamný článok ŠfK)

Koncert, ktorý nestačí len počúvať

Prvý novembrový večer vo filharmónii (6. 11. 2019) ponúka Košičanom zážitok v podobe multimediálneho projektu Planéty vytvoreného podľa rovnomenného diela najznámejšieho britského skladateľa Gustava Holsta. K pôvodnému symfonickému dielu oscilujúcemu na rozmedzí klasickej a filmovej hudby vznikla akási filmová adaptácia Planét. Tie čerpajú inšpiráciu primárne z astronomických podnetov prinášajúcich akúsi „sériu náladových obrazov“ jednotlivých planetárnych úkazov. Vďaka suite Planéty sa Gustav Holst stal jedným z najhranejších autorov 20. storočia.

Skladbu so siedmimi časťami (chýba vtedy neznáme Pluto) začal Holst komponovať v roku 1914, prvýkrát ju verejne predstavili v roku 1920, kedy ho takmer cez noc preslávila. V Košiciach zaznejú Planéty pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera a za účasti dievčenského zboru Pro Musica, Nyíregyháza.

K rozhraniu filmovej hudby má blízko aj Koncert pre husle a orchester D dur Ericha Wolfganga Korngolda. Autor ho skomponoval v roku 1945 pre slávneho huslistu Jaschu Heifetza. Technicky veľmi náročné dielo je nepochybne považované za jeden z najlepších koncertov svojej doby, i keď vo svojom nezabudnuteľnom kontúrovaní tematického materiálu si zachováva nádych hollywoodskeho filmu. V Košiciach sa Korngoldovho koncertu zhostí český huslista Roman Patočka.

Roman Patočka, zdroj: ŠfK

Slávka Zámečníková a ŠfK v Berlíne

Viac než poslucháčsky príjemne ladeným programom zaujme druhý novembrový koncert košických filharmonikov s mimoriadnou sólistkou, ktorou je vychádzajúca hviezda svetového operného neba – sopranistka Slávka Zámečníková. Mladá speváčka patrí medzi najväčšie slovenské operné nádeje. V krátkom čase sa stala laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží.

Mimoriadne zarezonovala hneď prvým veľkým úspechom, keď sa v roku 2016 stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch. K jej aktuálnym úspechom patrí 3. miesto na svetovo vysoko rešpektovanej medzinárodnej súťaži „Hans Gabor Belvedere“ vo Villachu 2019. Dve druhé miesta si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže “Stanisław Moniuszko 2019” v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave a z prestížnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej k prvej cene bola udelená tiež Cena Hamburgskej Kammeroper a Cena festivalu Marie Callas v Sao Paole. Len pred pár dňami získala 3. miesto na ďalšej prestížnej svetovej súťaži Neue Stimmen 2019 v Nemeckom Güterslohu.

So Štátnou filharmóniou Košice sa Slávka Zámečníková predstaví 13. novembra v Dome umenia a 21. novembra v prestížnom Konzerthause v Berlíne.

Slávka Zámečníková, foto: Alfheidur Erla

ARS NOVA – priestor pre súčasnú hudbu v Košiciach

Štátna filharmónia Košice v každej sezóne organizuje tri hudobné festivaly. Po Medzinárodnom organovom festivale Ivana Sokola sa jesenné obdobie spája s festivalom súčasného umenia ARS NOVA. Ten sa každým rokom stáva platformou pre slovenských interpretov a slovenské diela. Súčasťou festivalu je už tradične aj jeden koncert orchestra ŠfK, ktorý tento rok pripadol na termín 28. novembra. Pod dirigentským vedením Szymona Bywalca na ňom filharmonici uvedú skladby štyroch autorov 20. storočia – D. Milhauda, K. Pendereckého, W. Kilara a V. Godára.

Práve skladba Vladimíra Godára, Dariačangin sad so sólistami Petrom ZwiebelomJozefom Luptákom je nepochybne jadrom večera. Okrem symfonického koncertu ponúka 17. ročník festivalu ARS NOVA 2019 aj koncert súboru VENI ACADEMY (26. 11.), zoskupenia Urban Hudák (2. 12.) a študentov Konzervatória v Košiciach (4. 12.).

Viac informácii o koncertoch ŠfK nájdete na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PR manažér ŠfK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár