Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2020 dirigoval Andris Nelsons

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – V Zlatej sále Musikvereinu vo Viedni zaznel Novoročný koncert Viedenských filharmonikov. V jeho jubilejnom 80. ročníku sa na čelo prestížneho svetového orchestra postavil lotyšský dirigent Andris Nelsons. Koncert ponúkol deväť premiérových uvedení a niesol sa v znamení okrúhleho výročia narodenia Ludwiga van Beethovena, ktorý vo Viedni žil 35 rokov. Známe je už aj meno dirigenta koncertu v roku 2021.

Viedenskí filharmonici patria k najlepším orchestrom sveta a od roku 1939 každoročne vítajú nový rok slávnostným koncertom zo Zlatej sály Musikvereinu – budovy Spoločnosti priateľov hudby (Gesellschaft der Musikfreunde in Wien). Jej svetoznáma koncertná sieň, ktorá 6. januára 2020 oslávi 150. výročie svojej inaugurácie, má jednu z najlepších akustík sveta.

Počas 80. ročníkov Novoročných koncertov sa za dirigentským pultom vystriedalo 18 významných dirigentských osobností. Rekordmanom bol Rakušan Willi Boskovsky, ktorý koncerty viedol 25 rokov. Koncerty sú očakávanou kultúrno-spoločenskou udalosťou na najvyššej úrovni za účasti popredných predstaviteľov štátu, prítomný v tomto roku bol aj rakúsky prezident Alexander van der Bellen. Koncert je divácky atraktívny nielen v Rakúsku, ale aj na celom svete. Jeho priamy prenos sa vysiela do 90 krajín sveta a každoročne ho zhliadne niekoľko desiatok miliónov divákov. Na Slovensku prenos opäť zabezpečila Dvojka RTVS.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2020, Andris Nelsons, Viedenskí filharmonici, foto: Terry Linke

V jubilejnom ročníku Novoročného koncertu sa za dirigentský pult Viedenských filharmonikov postavil lotyšský dirigent Andris Nelsons, v súčasnosti šéf Bostonského symfonického orchestra a Orchestra lipského Gewandhausu. Andris Nelsons sa narodil v roku 1978 v Rige v rodine hudobníkov a ešte pred štúdiom dirigovania pôsobil ako trúbkár v orchestri Lotyšskej národnej opery. V rokoch 2008 – 2015 bol hudobným riaditeľom Symfonického orchestra mesta Birmingham, hlavným dirigentom Nordwestdeutsche Philharmonie v nemeckom Herforde (2006 – 2009) a hudobným riaditeľom Lotyšskej národnej opery (2003 – 2007). Novoročný koncert Viedenských filharmonikov dirigoval po prvýkrát. Pred tento prestížny orchester sa Andris Nelsons najbližšie postaví vo februári a marci t.r., kedy postupne uvedú Beethovenove symfónie.

Koncert otvorila predohra k operete Die Landstreicher od viedenského rodáka Carla Michaela Ziehrera, ktorú v 80-ročnej histórii Novoročného koncertu zaradili do programu prvý raz. Nasledovali valčík Liebesgrüße (Viedenskí filharmonici ho venovali tohtoročnému 100. výročiu festivalu Salzburger Festspiele) a Liechtenstein March od Josefa Straussa, ktorého vystriedal Johann Strauss ml. polkou Blumenfest a valčíkom Wo die Citronen blüh’n. Prvú časť koncertu uzavrela rýchla polka Knall und Fall rakúskeho dirigenta a hudobného skladateľa Eduarda Straussa, syna Johanna Straussa staršieho.

Počas prestávky uviedla rakúska televízia ORF hudobný dokument venovaný 250. výročiu narodenia Ludwiga van Beethovena, ktorý vo Viedni žil a pôsobil 35 rokov. Prostredníctvom filmu, ktorý odvysielali televíze takmer do celého sveta, si Rakúšania odprezentovali aj svoju krajinu.

Na úvod druhej časti koncertu zaznela predohra k operete Leichte Kavallerie Franza von Suppého. Po nej nasledovala na koncerte premiérovo uvedená polka française Cupido od Josefa Straussa. Z tvorby Johanna Straussa ml. v druhej časti uviedli valčík Seid umschlungen, Millionen, ktorú v televíznom prenose doilustrovali baletné čísla v podaní sólistov Viedenského štátneho baletu (choreografia José Carlos Martínez). Valčík vystriedala na Novoročnom koncerte po prvýkrát do programu zaradená polka mazurka Eisblume od Eduarda Straussa. Piatym číslom programu druhej časti koncertu bola Gavotte od Josefa Hellmesbergera ml. a po nej filharmonici uviedli Postillon Galop dánskeho skladateľa Hansa Christiana Lumbyea, kde sa Andris Nelsons predstavil aj ako sólista na poštovej trúbke.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2020, Andris Nelsons, Viedenskí filharmonici, foto: Terry Linke

V rámci 250. výročia narodenia Ludwiga van Beethovena bol do programu zaradený výber z jeho 12 Kontretänze, počas ktorého mohli diváci televízneho prenosu zhliadnuť baletné čísla v podaní sólistov Viedenského štátneho baletu. Johanna Straussa ml. ďalej reprezentovali valčík Freuet euch des Lebens (napísaný pri príležitosti otvorenia otvorenia Musikvereinu v roku 1870) a rýchla polka Tritsch-Tratsch. Oficiálny program koncertu ukončil valčík Josefa Straussa Dynamiden.

Koncert každoročne prináša tri prídavky. Prvý z nich je vždy prekvapením – v tomto roku to bola rýchla polka Josefa Straussa Im Fluge – a za ňou nasledovali dve tradične uvádzané kompozície, ktorými sú valčík Johanna Straussa ml. Na krásnom modrom Dunaji, kde na začiatku zaželali Andris Nelsons spolu s Viedenskými filharmonikmi návštevníkom koncertu známe Prosit! Na záver slávnostného koncertu tradične zaznel Radeckého pochod Johanna Straussa st., zakladateľa dynastie Straussovcov. Počas tohto prídavku dostali aj tento rok príležitosť zatlieskať si pod dirigentskou taktovkou Andrisa Nelsonsa aj všetci návštevníci koncertu.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2020, Andris Nelsons, Viedenskí filharmonici, foto: Terry Linke

Dirigenti Novoročných koncertov Viedenských filharmonikov

Viedenských filharmonikov (1842) – jeden z najkvalitnejších a najuznávanejších orchestrov sveta – dirigujú na tradičných Novoročných koncertoch renomované osobnosti. Za dirigentským pultom sa ako prvý v roku 1939 predstavil Clemens Krauss (koncerty dirigoval do konca vojny) a po ňom nasledovali Josef Krips (1946 – 1947), opäť Clemens Krauss, od roku 1955 dovtedy koncertný majster Willi Boskovsky (dirigoval ich 25 rokov), Lorin Maazel (dirigoval koncerty do roku 1986) a po ňom sa zaviedla tradícia pozývať svetové kapacity.

V roku 1987 koncert dirigoval Herbert von Karajan a nasledovali: Claudio Abbado (1988, 1991), Carlos Kleiber (1989, 1992), Zubin Mehta (1990, 1995, 1998, 2007, 2015), Riccardo Muti (1993, 1997, 2000, 2004, 2018), opätovne Lorin Maazel (1994, 1996, 1999, 2005), Nikolaus Harnoncourt (2001, 2003), Seiji Ozawa (2002), Mariss Jansons (2006, 2012, 2016), Georges Prêtre (2008, 2010), Daniel Barenboim (2009, 2014) a Franz Welser-Möst (2011, 2013). Viedenských filharmonikov dirigoval v roku 2016 lotyšský dirigent Mariss Jansons a po ňom sa v roku 2017 dirigentskej taktovky ujal mladý úspešný Venezuelčan Gustavo Dudamel, ktorý sa zároveň zapísal aj ako doposiaľ najmladší dirigent v histórii koncertu. V roku 2019 koncert viedol Christian Thielemann, v súčasnosti šéfdirigent jedného z najstarších renomovaných orchestrov Staatskapelle Dresden a v roku 2020 po prvýkrát Andris Nelsons.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2021

Známe je už aj očakávané meno dirigenta na rok 2021, ktoré organizátori oznámili krátko po koncerte – bude ním Riccardo Muti, ktorý s Viedenskými filharmonikmi spolupracuje od roku 1971. Novoročný koncert vo Viedni oddiriguje po šiestykrát (1993, 1997, 2000, 2004, 2018, 2021). O vstupenky sa tak, ako je zvykom aj po iné roky, žrebuje.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov, 2018, Riccardo Muti, Viedenskí filharmonici, foto: Ali Schafler

Tak ako aj po iné ročníky, aj v tomto ozdobila spoločnosť Vienna Parks and Gardens (Viedenské mestské záhrady) Zlatú sálu Musikvereinu 30000 kvetmi. V tomto roku prevládali pastelové odtiene rôznych druhov kvetín ako napríklad antúrie, ruže, ľalie či orchidey.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov
Zlatá sála Musikvereinu vo Viedni
1. januára 2020

Andris Nelsons, dirigent
Viedenskí filharmonici

Program koncertu

Carl Michael Ziehrer: predohra k operete „Die Landstreicher (The Vagabonds)“
Josef Strauss: Liebesgrüße (Greetings of Love) Waltz, op. 56
Liechtenstein March, op. 36
Johann Strauss Jr.: Blumenfest (Flower Festival) Polka. op. 111
Wo die Citronen blüh’n (Where the Lemons Blossom), Waltz, op. 364
Eduard Strauss: Knall und Fall (Without Delay), Polka schnell, op. 132

prestávka

Franz von Suppé: Leichte Kavallerie, predohra k operete
Josef Strauss: Cupido, polka française, op. 81
Johann Strauss Jr.: Seid umschlungen, Millionen (Be Embraced, You Millions), Waltz, op. 443
Eduard Strauss: Eisblume (Ice Flower), polka mazurka, op. 55 (Arr. W. Dörner)
Josef Hellmesberger, Jr.: Gavotte
Hans Christian Lumbye: Postillon Galop, op. 16/2 (Arr. W. Dörner)
Ludwig van Beethoven: 12 Kontretänze, WoO 14 (výber)
Johann Strauss Jr.:Freuet euch des Lebens (Enjoy Life), Waltz, op.340
Tritsch-Tratsch, Polka schnell, op. 214
Josef Strauss: Dynamiden, Waltz, op. 173

www.wienerphilharmoniker.at

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár