Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

17. mája 2023 Ľudovít Vongrej Sezóna 2022/2023

Novou ministerkou kultúry sa stala kultúrna manažérka a teatrologička Silvia Hroncová

Silvia Hroncová, ministerka kultúry SR, zdroj foto: MKSR
Veľkosť písma
A
A
A
Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vymenovala v pondelok 15. mája 2023 úradnícku vládu odborníkov. Nová slovenská vláda pod vedením Ľudovíta Ódora vystriedala po viacerých udalostiach dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera. Bude vládnuť do jesenných predčasných parlamentných volieb a má pomôcť prekonať vnútropolitickú krízu v krajine. Rezort kultúry bude po Natálii Milanovej (OĽANO) viesť Silvia Hroncová.

Novovymenovaná ministerka kultúry SR Silvia Hroncová chce plynule previesť svoje ministerstvo týmto obdobím a zabezpečiť jeho riadny chod aj plnenie prioritných úloh. Za zásadnú úlohu považuje nastavenie nových mechanizmov a nových finančných vzťahov s Rozhlasom a televíziou Slovenska, čo súvisí so zrušením koncesionárskych poplatkov od začiatku júla 2023. Z toho vyplýva potreba napojiť verejnoprávneho vysielateľa na štátny rozpočet.

Zuzana Čaputová vymenovala Silviu Hroncovú za ministerku kultúry SR, 2023, Silvia Hroncová, ministerka kultúry SR, Zuzana Čaputová, prezidentka SR, 2023, foto: Jaroslav Novák

Na tlačovej konferencii novej vlády uviedla i to, že si uvedomuje zložitosť situácie a to, že je členkou dočasnej vlády na krátky čas. Dôležitými krokmi budú podľa Hroncovej aj zmapovanie rezortných inštitúcií, podporných fondov i čerpania eurofondov naviazaných na kultúru.

„Bude veľmi dôležité aj definovanie podmienok financovania kultúry, lebo vieme, že kultúra je dlhodobo podfinancovaná a jej postavenie v našej spoločnosti nie je úplne ideálne,“ predstavila svoje najbližšie kroky novovymenovaná ministerka kultúry a dodala, že by chcela postavenie kultúry posilniť. Uviedla, že sú to zásadné východiská, ktorými sa bude riadiť aj pri tvorbe rozpočtu rezortu kultúry na rok 2024, hoci uznáva, že sa nachádzame v neľahkom období.

„Kultúra je o hodnotách, kultúra je o konštruktívnej a odbornej diskusii a kultúra je o kultivovaní celej našej spoločnosti. Cítim toto ako misiu a bola by som rada, keby sme viac vnímali kultúru, aby sme sa viac kultivovane rozprávali, aby sme viac spolupracovali a myslím si, že to viac prospeje celej našej spoločnosti. Veľmi sa teším na spoluprácu s celou kultúrnou obcou, a aj na spoluprácu s mojimi novými kolegami“ uviedla na záver svojho prvého príhovoru na Úrade vlády Silvia Hroncová.

Zuzana Čaputová, prezidentka SR a novovymenovaná úradnícka vláda odborníkov Ľudovíta Ódora, 2023, zdroj foto: Kancelária prezidentky SR

Ako súčasť úvodných návštev jednotlivých ministerstiev predseda vlády Ľudovít Ódor navštívil v stredu 17. mája 2023 aj rezort kultúry. Na pôde ministerstva ho privítala ministerka kultúry Silvia Hroncová.

„Som rada, že pán premiér v tak krátkom čase osobne navštívil ministerstvo kultúry a mohla som mu priamo na tejto pôde predstaviť aktuálne témy a kľúčové priority v rezorte. Hovorili sme o financovaní RTVS, o Európskom hlavnom meste kultúry Trenčín 2026, o pomoci Banskej Štiavnici, ale aj o nastavení rozpočtu na rok 2024 a o dôležitej úlohe kultúry a umenia v našej spoločnosti,“ uviedla ministerka. Predseda vlády s ministerkou kultúry sa zhodli aj na intenzívnejšej medzirezortnej spolupráci.

Ľudovít Ódor (predseda vlády) a Silvia Hroncová (ministerka kultúry SR), rokovanie na pôde MKSR, foto: MK SR
Ľudovít Ódor (predseda vlády) a Silvia Hroncová (ministerka kultúry SR), rokovanie na pôde MKSR, foto: MK SR

Mgr. Silvia Hroncová, rodáčka z Bratislavy (1964), študovala na Filozofickej fakulte Univerzite Komenského a na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave medzifakultný odbor divadelná veda – estetika.

Ako riaditeľka Divadelného ústavu stála pri zrode viacerých úspešných projektov, napríklad pri Divadelnom ústave zriadila alternatívnu divadelnú scénu Štúdio 12, založila festival pôvodnej tvorby Nová Dráma / New Drama, založila kníhkupectvo zamerané na umeleckú literatúru Prospero, spolupracovala s divadelnými ústavmi v Európe a mnohé ďalšie. Je spoluzakladateľkou najväčšieho slovenského divadelného ocenenia DOSKY.

Pracovala v Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie v Bratislave, pričom sa zameriavala na súčasnú slovenskú drámu a národnostné divadlá na Slovensku. Bola šéfredaktorkou novozaloženého odborného teatrologického časopisu Divadlo v medzičase s podtitulom Revue o súčasnom divadle, vydávaného Združením divadelníkov na Slovensku. Venovala aj recenzistike a svoje texty publikovala aj v rôznych časopisoch.

Silvia Hroncová, zdroj foto: internet

Pôsobila na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla (v tom čase mala okrem iného na starosti aj presťahovanie erbovej divadelnej inštitúcie do novostavby na Pribinovej ulici) a stála pri zrode európskej televíznej stanice Film Europe Channel. Viedla dva najväčšie české operné súbory: Operu Národného divadla a Štátnu operu v Prahe. V minulosti pôsobila ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Film Europe, ktorá má pobočky na Slovensku a v Českej republike.

Bola predsedníčkou občianskeho združenia Stará škola Kokava, ktorej zámerom je nielen záchrana budovy z roku 1913, ale aj založenie galérie skla a posilnenie kultúrneho života, cestovného ruchu a povedomia o regióne Gemer – Malohont – Novohrad. Pôsobila ako predsedníčka správnej rady Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý realizuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.

Silvia Hroncová bola v roku 2007 nominovaná v ankete Slovenka roka v kategórii Umenie. V čase pôsobenia v Divadelnom ústave bola ocenená za slovensko-poľskú kultúrnu spoluprácu ministrom kultúry Poľskej republiky. V rokoch 2016, 2017 a 2018 bola Hospodárskymi novinami v Čechách nominovaná medzi najvýznamnejších 25 žien v ankete Top Ženy Česka v kategórii verejná správa.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SITA, MK SR, internet

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...