Novou riaditeľkou Štátnej filharmónie Košice sa stane Lucia Potokárová

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Slávnostným Záverečným koncertom sezóny (27. 6. 2019) sa Štátna filharmónia Košice (ŠfK) rozlúčila s jubilejnou 50. sezónou. Zároveň sa však počas mimoriadneho večera lúčil s postom riaditeľa tejto inštitúcie jej dlhoročný riaditeľ Július Klein. Od novej koncertnej sezóny bude ŠfK viesť Lucia Potokárová.

Záverečný koncert ŠfK pod taktovkou Leoša Svárovského ponúkol Čajkovského Klavírny koncert č. 2 G dur so sólistom Mariánom Lapšanským a spolu so Slovenským filharmonickým zborom a sólistom Janom Vacíkom aj Suchoňov Žalm Zeme podkarpatskej (recenziu koncertu prinesieme). Na koncerte sa zúčastnila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá vo svojom príhovore poďakovala Júliusovi Kleinovi za jeho doterajšie vedenie inštitúcie a spoločne predstavili publiku novú riaditeľku.

Ľubica Laššáková, Július Klein, Štátna filharmónia Košice, 2019,
foto: Jaroslav Ľaš

Dlhoročný riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein dávnejšie požiadal ministerku kultúry SR listom o ukončenie svojho kontraktu, preto sa 25. júna 2019 uskutočnilo výberové konanie na obsadenie tejto funkcie, ktorého víťazkou sa stala Lucia Potokárová. Na základe rozhodnutia ministerky kultúry sa Lucia Potokárová ujme funkcie riaditeľky Štátnej filharmónie Košice od novej koncertnej sezóny – 1. septembra 2019.

„Mojim plánom – ktorý sa mi aj vyplnil – bolo oznámiť na ministerstve kultúry na jar skutočnosť, že odchádzam z postu riaditeľa ŠfK. Chcel som, aby v dostatočnom časovom predstihu prebehol konkurz na nového riaditeľa a aby som túto skutočnosť oznámil na Záverečnom koncerte sezóny a zároveň na ňom predstavil svojho nástupcu,“ uviedol pre Opera Slovakia Július Klein.

Tejto inštitúcii zasvätil celý svoj pracovný život, pretože práve do košickej filharmónie nastúpil po absolvovaní VŠMU na pozíciu hráča na prvý klarinet. 0d 1. februára 1991 viedol košickú filharmóniu s mimoriadnym úspechom a po bezmála troch dekádach zanecháva svojim nástupcom ´zdravú´ kultúrnu inštitúciu, ktorá sa teší priazni svojho publika, ponúka výnimočne kvalitné hudobné podujatia a má vybudované pevné meno nie len v rámci Slovenska ale aj v zahraničí.

Július Klein, Štátna filharmónia Košice, 2019,
foto: Jaroslav Ľaš

„Pravdu povediac, povedal som si, že treba vedieť odísť v najlepšom. Nuž a jubilejná 50-ta sezóna sa mi zdala príznačná a skutočne vhodná na to, aby som práve po jej skončení ukončil svoje pôsobenie na poste riaditeľa. Ponúkli sme úplne nový vizuál grafických prvkov ŠfK, preniesli sme veľkú časť práce s publikom aj na nové interaktívne formy komunikácie, vylepšili sme komfort pre poslucháčov v rámci koncertnej sály a v neposlednom rade sme nastúpili odvážnejšiu cestu v rámci dramaturgie sezóny. Všetky tieto zmeny a hlavne ich pozitívne naplnenie ma utvrdili v rozhodnutí odísť.

Pracoval som pre túto inštitúciu ako najlepšie som vedel, za posledné približne dva roky sme sa pokúsili trošku pozmeniť jej smerovanie k omladenému publiku, k vyšším kultúrnym hodnotám, viac ju priblížiť trendom súčasného života. A teraz nech ďalej pokračujú mladší… Isteže – pokojne som mohol na poste riaditeľa ešte niekoľko sezón vytrvať, no ja osobne považujem za veľké umenie vedieť odísť v pravý čas. Určite to nie je jednoduché a nie každý to dokáže… Ale kedy inokedy odísť ako po mimoriadne úspešnej jubilejnej sezóne?,“ dodal pre Opera Slovakia Július Klein.

Z konkurzu, ktorý sa uskutočnil len pred niekoľkými dňami, vzišla nová riaditeľka ŠfK – Lucia Potokárová „Pred prácou, ktorá ma čaká, mam veľký rešpekt, no zároveň mám veľkú chuť sa do nej pustiť. Na základe skúseností, ktoré mám z môjho doterajšieho pôsobenia na poste umeleckého námestníka a dramaturga viem, čo ma čaká a zároveň viem, že to nebude jednoduché. Štátna filharmónia Košice je vo výbornej kondícii a preto verím, že sa nám podarí aj naďalej napĺňať jej poslanie, ktorým je šíriť hudobné umenie na čo najvyššej profesionálnej úrovni nielen doma, ale aj v zahraničí“ uviedla pre Opera Slovakia Lucia Potokárová, ktorá v košickej filharmónii pracuje od novembra 2016 na poste námestníčky umeleckej prevádzky.

Lucia Potokárová, Lubica Laššáková,
foto: Jaroslav Ľaš

Jej úspech v konkurze, a teda od septembra nástup na post riaditeľa Štátnej filharmónie Košice, bude znamenať kontinuitu v smerovaní tejto inštitúcie. „Spolu s pánom riaditeľom sme pred dvoma rokmi začali pracovať na mnohých zmenách, ktoré sa týkajú najmä dramaturgického smerovania, novej vizuálnej identity či medzinárodnej spolupráce. Realizáciu týchto krokov mohli naši priaznivci spozorovať už v uplynulej jubilejnej 50. sezóne a je mojím cieľom toto smerovanie inštitúcie aj naďalej rovnako úspešne rozvíjať,“ dodala novovymenovaná riaditeľka Šfk.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár