Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

26. marca 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Nový CD album Dagmar Peckovej ,,Sinful Women“ vznikal v Bratislave

CD album ,,Sinful Women (Hriešnice)
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – Česká mezzosopranistka Dagmar Pecková natočila svoj nový CD album ,,Sinful Women“ (Hriešnice) so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom v Bratislave. Album vychádza 27. marca 2015 vo vydavateľstve Supraphon. Dramaturgom árií hriešnych žien je psychiater William Didden.

V septembri 2014 nahrávala v Bratislavskej Redute svoje nové CD česká mezzosopranistka svetového mena Dagmar Pecková. V spolupráci s dirigentom Aleksandrom Markovićom, Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom uzrel svetlo sveta album ,,Sinful Women“ (Hriešnice). Netradične sa dramaturgom projektu stal uznávaný psychiater Prof. William Didden, ktorý ponúkol zaujímavý výber árií hrdiniek – Márie Magdalény, Dalily, Medey, Kundry, Elektry či Salome, ktorých spoločným menovateľom je hriech.

Dagmar Pecková a jej album ,,Sinful Women  (Hriešnice), foto: www.dagmarpeckova.com
Dagmar Pecková a jej album ,,Sinful Women (Hriešnice),
foto: www.dagmarpeckova.com

,,Moja nová nahrávka je o hriechu a odpustení. Verím, že príbehy hriešnic, hudba a spev, ktoré tento album prinesie, poskytnú zároveň impulz k zamysleniu. Odpustenie je samé o sebe liečebným fenoménom. Ten medziľudské vzťahy aj duša potrebujú, aby boli zdravé.“ hovorí Dagmar Pecková.

,,Skoro všetky postavy môjho hlasového oboru sú hriešne“ – hovorí Dagmar Pecková na upútavke k albumu

,,Veľké emócie a tragédie, bolesti a vraždy, zneužívanie a násilie, predajnosť a zrada doprevádzajú človeka dnes rovnako ako v dobách dávno minulých. Dalila, Herodias, Salome, Medéa, Jokasta, Klyteimnestra, Kundry a Mária Magdaléna. Všetky postavy – ženy, ktoré na tomto CD predstavujem, sú hriešne. Ale nesmieme predsa súdiť len výsledky ich konania. Mňa skôr zaujíma, čo ich k tomu viedlo. Prečo sa veľká, všeobjímajúca láska môže zmeniť za okamih na niečo také hrozné, ako je nenávisť? A prečo môže byť nenávisť taká silná, že vedie k vražde vlastných deti, alebo mužov donedávna obdivovaných, ak už aj nie milovaných…? A ešte zaujímavejšie je, ako sa s tým vysporiadali skladatelia, ktorí zachytili v tónoch to, čo sa odohráva v hlavách a srdci jednotlivých postáv. Sú to jedinečné a obdivuhodné opusy.“ – uvádza Dagmar Pecková.

Slávnostný koncert a krst nového albumu sa uskutočnili v utorok 24. marca 2015 v Dvořákovej sieni pražského Rudolfína, kde sa v úlohe Heroda – rovnako ako na nahrávke – v záverečnej scéne z Mariottovej opery Salomé predstavil aj slovenský basista Peter Mikuláš.

D. Pecková, P. Mikuláš, dirigent A. Marković, Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor v bratislavskej Redute počas nahrávania albumu, foto: www.dagmarpeckova.com
D. Pecková, P. Mikuláš, dirigent A. Marković,
Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor
v bratislavskej Redute počas nahrávania albumu,
foto: www.dagmarpeckova.com

​ Hriešnice zaznejú naživo aj v Bratislave – 18. júna 2015

Bratislavskému publiku sa Dagmar Pecková predstavila naposledy v rámci festivalu BHS 5. októbra 2014 v Dvořákových Biblických piesňach v sprievode Viedenských filharmonikov pod taktovkou Petra Schneidera. ​Najbližšie bude koncertovať opäť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 18. júna 2015 v rámci turné k aktuálnemu albumu.

Ten vychádza v piatok 27. marca 2015 vo vydavateľstve Supraphon, dostupný bude aj prostredníctvom iTunes Storu.

CD album ,,Sinful Women  (Hriešnice)
CD album ,,Sinful Women (Hriešnice)

Dagmar Pecková s​a​ narodila v Chrudimi​, ​š​tudovala na Štátnom konzervatóriu​ v Pra​he. Niekoľko rokov bola ​členkou Staatsoper v Berlíne​. Počas svojej kariéry sa predstavila ​na svetových operných a koncertných scénach ako napr. Bayerische Staatsoper, Carnegie Hall NewYork, Concertgebouw Amsterdam, Grand Théâtre de Genève, ​v ​Národn​o​m divadle v Pra​h​e, Opéra de Monte-Carlo, Opéra National de Paris, Opernhaus Zürich, Royal Opera Hause Covent Garden London, San Francisco Opera, Théâtre du Châtelet Paris, Teatro Sao Carlo v Lisabone​, Wigmore Hall v Londýn​e ​atď​. Opakovane vystupovala na hudobných festivaloch Salzburger Festspiele, Pražská jar, Edinburg International Festival. Spievala pod umeleckým vedením množstva významných dirigentov ako napr. J​irí​ Bělohl​á​vek, S​emyon​ Bychkov, Ch​ristoph​ von Dohnanyi, V​ladimir​ Fedosej​ev, K​ent​ Nagano, F​abio Luisi, V​áclav​ Neumann, Libor​ Pešek, K​yrill​ Petrenko, G​eorge​ Prêtre, P​eter​ Schneider či Wolfgang Sawallisch.

​www.dagmarpeckova.com​

Pripravila: Natália Dadíková

​Zdroj: Supraphon​

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024