Nový festival klasickej hudby v prešovskom kraji „Pro musica nostra Sarossiensis“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prešov – Nový hudobný festival klasickej hudby Pro musica nostra prichádza po úspešnej realizácii v Žilinskom a Nitrianskom regióne aj do Prešovského kraja. Medzinárodný festival Pro musica nostra Sarossiensis, ktorý sa uskutoční v dňoch 17. – 21. 10. 2018, vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni. Podujatie s medzinárodnou účasťou, ktoré organizuje Hudobné centrum v Bratislave v spolupráci s vybranými mestami a obcami regiónu Prešovského samosprávneho kraja zároveň predstaví publiku vybrané historické pamiatky ako netradičné koncertné priestory.

(reklamný text článku dodal organizátor – Hudobné centrum)

V priebehu piatich dní sa Fričovce, Fintice, Svinia, Hermanovce a Prešov premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

,,Na území Prešovského samosprávneho kraja sa nachádza 4000 kultúrnych, architektonických a prírodných pamiatok, čo je najviac zo všetkých krajov na celom Slovensku. Veľmi ma teší, že vďaka medzinárodnému hudobnému festivalu Pro musica nostra Sarossienis môžu návštevníci vybrané pamiatky vidieť aj netradičným spôsobom. Ich návšteva tentokrát ulahodí nielen zraku, ale aj sluchu. Zážitok z prehliadky umocní koncert klasickej hudby. Kultúrne stánky dostanú počas festivalu slávnostnejší punc, pretože v ich priestoroch odznejú hudobné skvosty v podaní špičkových interpretov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.” uviedol Milan Majerský Predseda Prešovského samosprávneho kraja.

Mucha Quartet

Program festivalu je pestrý a ponúka dramaturgiu zostavenú z diel významných slovenských (Ján Levoslav Bella, Johann Sigismund Kusser) i svetových skladateľov (Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a ď.). Igor Valentovič, riaditeľ Hudobného centra uvádza, že ,,Interpretmi piatich festivalových koncertov sú výrazné osobnosti slovenského a českého interpretačného umenia. Týmto dramaturgickým krokom si pripomíname storočnicu založenia spoločného štátu ale i stále živé umelecké a ľudské kontakty v rámci našich blízkych národov.”

Solamente naturali, zdroj: HC

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na interpretačné výkony výborných domácich i zahraničných sólistov a zoskupení. Otvorenie festivalu zaháji koncertom v renesančnom kaštieli vo Fričovciach vynikajúce sláčikové kvarteto Mucha quartet. 18. októbra sa festival presunie do Dessewffyovskej sýpky vo Finticiach, kde súbor pre starú hudbu Solamente naturali uvedie špeciálny program. Skladby zo zbierky piesní a tancov Anny Szirmay-Keczerovej sú jednou z najstarších hudobných pamiatok nachádzajúcich sa na území dnešného Slovenska. Koncertný organista Marek Vrábel spolu s flautistkou Monikou Duarte-Štreitovou sprostredkujú návštevníkom Kostola Božieho milosrdenstva v obci Svinia hudbu J. S. Bacha, G. P. Telemanna, F. M. Veraciniho a ďalších popredných skladateľov.

Jana Boušková,
foto: Vojtech Vlk

Pozvanie na festival prijala aj Jana Boušková, jediná česká laureátka najprestížnejších harfových súťaží sveta, sóloharfistka Českej filharmónie a profesorka Kráľovskej akadémie v Bruseli, ktorá okrem originálnych harfových diel uvedie aj transkripcie iných kompozícií. Harfistka odohrá sólový recitál v historickom kaštieli Péchy Castle v Hermanovciach. Záverečný koncert festivalu bude patriť trojici umelcov Tomáš Jánošík (flauta), Igor Fábera (hoboj) a Marica Dobiášová (spinet). Koncert v Rákociho paláci, ktorý je už viac než štyri storočia bezprostredne spätý s dejinami mesta Prešov, bude vyvrcholením celého festivalu na Šariši. Festival Pro musica nostra Sarossiensis má veľký potenciál poskytnúť prostredníctvom spojenia klasickej hudby s pamätihodnosťami svetskej a sakrálnej architektúry publiku priestor pre oživenie kultúrneho života a propagáciu historických miest regiónu.

Podujatie je realizované pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského.

viac informácií o festivale na www.hc.sk

Program festivalu je k dispozícii TU…

www.facebook.com/hudobnecentrum 

predpredaj vstupeniek

WWW.TICKETPORTAL.SK

Fričovce: +421 51 791 10 67
Fintice: +421 948 473 978
Hermanovce: +421 910 850 214
Prešov: +421 51 773 47 08
* Na koncert v Svinej je vstupné dobrovoľné.

zdroj: Hudobné centrum

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár