Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

4. júna 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Nový Medzinárodný divadelný festival Eurokontext.sk otvorí opera Dorian Gray

Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Nultý ročník medzinárodného divadelného festivalu divadiel V4 a vybraných partnerov z Európskej divadelnej konvencie (ETC) Eurokontext.sk 2014 ponúkne v Slovenskom národnom divadle tridsaťsedem inscenácií činohry, opery a baletu s hosťami z deviatich krajín a šestnástich divadiel. Festival odštartuje vo štvrtok 5. júna operou Dorian Gray z produkcie SND.

Festival troch umeleckých druhov (činohra, opera, balet), ktoré zastrešuje najstaršie profesionálne divadlo na Slovensku – Slovenské národné divadlo – má charakter bienále a v rámci medzinárodných divadelných festivalov bude patriť k najväčším na Slovensku. Nadväzuje na úspech festivalu Eurothalia, tiež na už realizované dva ročníky Medzinárodného festivalu hudobného divadla, ktoré organizovala Opera SND v rokoch 2004 a 2006.

Tlačová konferencia Eurokontext.sk 2014, foto Ľudovít Vongrej
Tlačová konferencia Eurokontext.sk 2014,
foto Ľudovít Vongrej

V júni 2014 festival Eurokontext.sk odštartuje festival hudobného a pohybového divadla, ktorý potrvá od 5. 6. 2014 do 12. 6. 2014 a festival činoherného divadla, ktorý potrvá od 13. 6. 2014 do 24. 6. 2014. V rámci festivalu Eurokontext.sk 2014 privíta SND výnimočné predstavenia slovenských divadiel z Banskej Bystrice, Košíc a zahraničné z Prahy, Brna, Ostravy, Budapešti, Varšavy, Berlína, zo Záhrebu, z Mariboru, i z Viedne. Činohra, Opera a Balet SND tiež predstaví najzaujímavejšie inscenácie zo svojho najnovšieho repertoáru.

Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.

Operné predstavenia na festivale Eurokontext.sk

Festival odštartuje vo štvrtok 5. júna operou Dorian Gray Ľubice Čekovskej, ktorá bola vo svetovej premiére uvedená ako druhá premiéra tohtoročnej divadelnej sezóny v Opere SND. Pre portál Opera Slovakia prinášame prednostne program operných inscenácií. Celkovo sa na nultom ročníku festivalu Eurokontext.sk predstaví deväť operných inscenácií, z toho päť domáceho súboru a štyri hosťujúcich divadiel. V SND budú môcť diváci vidieť operné inscenácie Dorian Gray, Rigoletto, Bohéma, La clemenza di Tito, Piková dáma. Všetkých päť predstavení je z produkcie Opery SND a z produkcií hosťujúcich súborov sú to inscenácie Simon Boccanegra Národného divadla Praha, Dialógy karmelitánok, v podaní košickej opery, Punch and Judy rakúskeho súboru Neue Oper Wien či Mirandolina z Národného divadla Moravskosliezskeho z Ostravy. Operné predstavenia budú uvádzané so slovenskými alebo s českými titulkami. O operných predstaveniach na tlačovej konferencii k festivalu informoval Slavomír Jakubek.

Slavomír Jakubek
Slavomír Jakubek

Slavomír Jakubek, dramaturg Opery SND

Prvý ročník tohto festivalu znamená pre operu príležitosť stretnúť sa so svojim publikom na parkete nových produkcií, ktoré Opera SND túto sezónu priniesla, to znamená, že kľúč k výberu inscenácií, ktoré publiku ponúkame je pomerne jednoduchý. Ponúkneme päť premiér, ktoré tvorili náš dramaturgický plán v tejto divadelnej sezóne. Budú to inscenácie Dorian Gray, Rigoletto, La clemenza di Tito, Bohéma a Piková dáma, takže z domácej produkcie ponúkame to najnovšie a najkvalitnejšie čo máme na repertoári. Tento výber je rovnako atraktívny vďaka svojej kvalite ako aj novosti, či dramaturgickému aspektu pre naše publikum, ale prirodzene ak hovoríme o festivale, tak pozornosť sa vždy upriamuje vždy viac na hosťujúce súbory a na to, čo ponúkneme mimo náš repertoár.

Tentokrát kľúč výberu smeroval k našim najbližším partnerom, k našim susedom jednak do Českej republiky, ale aj do Rakúska. Celkom prirodzene a logicky sme navštívili nášho najbližšieho partnera, ktorým je operný súbor Národného divadla v Prahe. Je to erbová inštitúcia Českej republiky a divadlo s najvyššou tradíciou. Toto divadlo k nám príde s veľmi zaujímavým titulom, s Verdiho operou Simon Boccanegra, ktorá už niekoľko rokov nezaznela z našich javísk. Inscenáciu uvidia diváci v réžii renomovaného režiséra Davida Pountney, ktorý je jednou z veľkých osobností svetovej opery.

Z Českej republiky do Bratislavy príde aj ďalší súbor, ktorý síce nepatrí k tým najväčším, ale celkom isto patrí k tým najprogresívnejším a umelecky najzaujímavejším nielen v tejto sezóne, ale už aj v horizonte troch až štyroch rokov znamená vo svoje dramaturgii a vo svojich umeleckých výsledkoch absolútne českú špičku, čomu zodpovedajú aj ocenenia na rôznych fórach. Je to opera Národného divadla Moravskosliezskeho z Ostravy a tá k nám príde s veľmi zaujímavým titulom, ktorého autorom je Bohuslav Martinů. Tento skladateľ je klasik 20. storočia, voči ktorému má nielen česká opera, ale myslím si že aj svetová a samozrejme aj naša slovenská operná kultúra, pomerne veľký dlh, pretože Martinů sa síce považuje za symfonika a skvelého skladateľa komornej hudby, ale jeho operná tvorba, resp. tvorba na poli hudobno – dramatického umenia sa podceňovala až na niektoré výnimky. Takže Ostrava bude veľmi zaujímavá a príťažlivá práve tým, že príde s titulom, ktorý v tejto verzii zaznie na Slovensku po prvýkrát. V Česku to bola premiéra, ktorá uviedla toto dielo v jeho originálnej talianskej verzii skutočne po prvýkrát v histórii. Týmto dielo je opera Mirandolina.

Ďalším hosťom sú naši partneri z východného Slovenska a to Opera ŠD Košice, ktorí prídu s operou Francisa Poulenca Dialógy karmelitánok. Toto dielo, ktoré na Slovensku zaznelo v košickej premiére po prvýkrát, je nesmierne zaujímavé a komunikatívne, pretože v 20. storočí sú diela, ktoré sú pre širšie publikum viac náročné a menej prístupné. Francis Poulenc bol príslušníkom tzv. Parížskej šestky skladateľov, ktorí razili poetiku 20. -30. rokov práve v takej otvorenosti širokému publiku, v otvorenosti k rôznym historickým obdobiam a vedeli to všetko zúročiť fascinujúcim spôsobom tak v hudobnom, ako aj v hudobno – divadelnom jazyku. Takže Francis Poulenc a Dialógy karmelitánok v réžii mladej českej režisérky Lindy Keprtovej, ktorá je zároveň dramaturgičkou Opery ŠD v Košiciach. Táto inscenácia zaznamenala veľký ohlas. Mala tri nominácie na Dosky a zároveň zisk Dosiek za réžiu, ktoré získala Linda Kaprtová.

Tretím operným hosťom festivalu je divadlo Neue Oper Wien, operný súbor, ktorý už desaťročia neodmysliteľne patrí k viedenskej opernej scéne a je to nesmierne progresívne operné divadlo s vynikajúcou dramaturgiou, so skvelými hudobnými, ale aj režijnými naštudovaniami a s výbornými inscenáciami. Neue Oper Wien príde s veľmi zaujímavým titulom skvelého anglického skladateľa H. Birtwistleho: Punch and Judy. Tento skladateľ, ktorý patrí k špičke druhej polovice 20. storočia je autor, ktorý nadväzoval na dnes už legendárneho B. Brittena. Konkrétne toto dielo, s ktorým príde Neue Oper Wien – Punch and Judy, vzniklo na objednávku operného súboru. B. Brittena, takže je to zaujímavá historická okolnosť aj keď potom neskôr Britten ako príslušník staršej generácie sa staval k poetike ktorú Birtwistle prezentoval kriticky. Toto dielo je nesmierne zaujímavé divadelné panoptikum, ktoré prináša veľmi zaujímavé historické kontexty štýlu hudby ako aj pretlmočenia operného príbehu.

Tlačová konferencia Eurokontext.sk 2014, foto Ľudovít Vongrej
Tlačová konferencia Eurokontext.sk 2014,
foto Ľudovít Vongrej

Prinášame Vám prehľad všetkých činoherných, operných aj baletných inscenácií festivalu

Eurokontext.sk

medzinárodný divadelný festival
Slovenské národné divadlo Bratislava
5. – 21. jún 2014

Nechajte sa inšpirovať programom medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext.sk 2014 a vyberte si z nasledujúcich predstavení:

 5. jún  11.00  NB  J. Ďurovčík, Ľ. Feldek, A. Popovič: Popolvár, tanečný muzikál Balet SND
5. jún  19.00  HB  Ľ. Čekovská: Dorian Gray Opera SND
6. jún  19.00  NB  Z.Kodály: La vie en rose Balet Györ
7. jún  19.00  HB  Tempest, večer pôv. choreografií Balet SND
8. jún  19.00  NB  G. Verdi: Simon Boccanegra Opera ND Praha
9. jún  19.00  NB/Štúdio  Veselosti minulosti Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica
9. jún  19.00  HB  H. Birtwistle: Punch and Judy Neue Oper Wien
10. jún  19.00  NB G. Verdi: Rigoletto Opera SND  OPERA
11. jún  19.00  NB  S. Prokofiev: Romeo a Júlia Balet SND
11. jún  19.00  HB  F. Poulenc: Dialógy karmelitánok Opera ŠD Košice
12. jún  19.00  NB  G. Puccini: Bohéma Opera SND
13. jún  18.00  NB  Ch. Brönteová Jane Eyrová Činohra SND
13. jún  19.00  NB  P.I.Čajkovskij Piková dáma Opera SND
14. jún  14.00  NB Desatoro Činohra SND
14. jún  19.00  NB F. Mendelssohn-Bartholdy Sen noci svätojánskej Balet SND
14. jún  20.00  HB W. Shakespeare: Othello Činohra ND Brno
15. jún  14.00  NB/Modrý salón  V.Schulczová, R. Olekšák: LENI Činohra SND
15. jún  16.00  NB/Štúdio  E. Gindl: Karpatský thriller Činohra SND
15. jún  19.00  HB  B. Martinu: Mirandolina Opera Národného divadla moravsko-sliezskeho, Ostrava
15. jún  20.00  NB  J. Zeh, Ch.Roos: Žltá čiara Záhrebské divadlo mladých
16. jún  16.00  NB/Štúdio I.Horváth, P.Pavlac: Bratia Jurgovci Činohra SND
16. jún  19.00 HB W.A.Mozart: La clemenza di Tito Opera SND
16. jún  20.00 NB D. Jančar: Veľký brilantný valčík Slovinské nár. divadlo, Maribor
17. jún  16.00 NB/Štúdio I. Vyrypajev: Ilúzie Činohra SND
17. jún  20.00 NB H. Levin: Tí, čo si balia kufre Víngszínház, Budapešť
18. jún  16.00  NB/Štúdio J. Littell Láskavé bohyne Činohra SND
18. jún  19.00  NB  T. Mann Buddenbrookovci Činohra SND
19. jún  16.00  NB/Štúdio  E. Jelinek Rechnitz – Anjel skazy Činohra SND
19. jún  18.00  NB/Modrý salón, Silvester Lavrík, Anna Vlčková-Strachan: Ako naučiť meštianskeho psa poslušnosti Hosťovanie Maďarského inštitútu v Bratislave
19.jún  19.00  NB  P.I.Čajkovskij: Onegin Balet SND
19. jún  20.00  NB  E. Jelinek: Čo sa stalo, keď Nora opustila manžela ND Praha
20. jún  10.00  NB  G. Flaubert: Madame Bovary Činohra SND
20. jún  19.00  HB  Palissimo Company: The painted bird
20. jún  20.00  NB/Modrý salón  V.Schulczová, R. Olekšák: LENI Činohra SND
21. jún  16.00  NB/Štúdio  M. Salzmann: Materčina mamelošn Deutsches Theater, Berlín
21. jún  19.00  NB  P. I. Čajkovskj Spiaca krásavica Balet SND
21. jún  20.00  NB  S.I.Witkiewicz: Anonymné dielo Národné divadlo, Varšava

– HB / historická budova SND
– NB / nová budova SND

Festival Eurokontext.sk výhodnejšie s diváckou kartou

Centrum marketingu SND ponúka záujemcom v rámci festivalu mnoho benefitov, zvyčajné zľavy pre študentov, uplatnenie zľavy v rámci rodinnej vstupenky, ale aj špecifický produkt tzv. festivalovú kartu, ktorú si môžete kúpiť v pokladniciach SND.

Divácka karta eurokontext.sk 2014Cena karty je 10.- eur, pričom jej platnosť sa vzťahuje na všetky predstavenia, uvedené v rámci festivalu Eurokontext.sk, teda na predstavenia hosťujúcich súborov ako aj na repertoárové predstavenia Činohry, Opery a Baletu SND. Držiteľ karty na základe jej predloženia v pokladnici SND má nárok na 20 % zľavu zo vstupenky. Zľavu je možné uplatniť výlučne na jednu vstupenku na každé predstavenie.

Návštevníci si do hľadiska budú môcť zasadnúť výhodnejšie vďaka diváckej karte Eurokontext.sk. Návštevník festivalu Eurokontext.sk môže festivalovú kartu získať za cenu 10 eur, pričom zľava 20% sa vzťahuje na všetky festivalové predstavenia. Festivalová karta je k dispozícii v pokladniciach Slovenského národného divadla, vrátane predajného miesta v OC Eurovea. Na záver dobrá správa pre držiteľov aktuálnych abonentiek a záujemcov o abonentky sezóny 2014/2015 – festivalová karta im bude vydaná bezplatne na požiadanie.

 

 

Eurokontext.sk 2014 plagát
Viac informácii o festivale nájdete na

www.eurokontext.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...