Nový rok a januárové koncerty v Štátnej filharmónii Košice

0

Odber týždenného newslettera

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Aj Štátna filharmónia Košice (ŠfK) sa do osláv príchodu Nového roka zapojí slávnostným večerným koncertom. Tentoraz sa chytľavé melódie valčíkov a pochodov rozoznejú v Dome umenia 1. januára 2019 pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Novinkou tohto večera bude uvedenie nového koncertného čembala, ktoré ŠfK zakúpila v novembri.

(reklamný článok ŠfK)

Zaužívanou tradíciou januárových koncertov Štátnej filharmónie Košice je aj „oslava“ narodenín hudobného velikána Wolfganga Amadea Mozarta. Aj tento rok dramaturgia venovala jeden koncert výlučne tvorbe tohto večne mladého, trvale súčasného a moderného hudobného génia. Pod taktovkou českého dirigenta Zdeňka Klaudu zaznejú na koncerte 17. januára najslávnejšie árie a duetá z obľúbených mozartovských opier ako Don Giovanni, Così fan tutte či Figarova svadba, v ktorých sa predstavia operní speváci Michaela PopikTomáš Šelc. Na svoje si teda prídu nielen milovníci Mozartovho skvostného majstrovstva, ale aj operní nadšenci.

Zdeněk Klauda, foto: Ilona Sochorová

22. januára ponúkne ŠfK ďalší z obľúbených literárno-hudobných večerov v Dome umenia. Tentoraz sa pozornosť upriami na charizmatickú osobnosť ruskej literatúry a filozofie Leva Nikolajeviča Tolstého. V podaní herečky Božidary Turzonovovej zaznejú úryvky zo spomienok Tolstého blízkych. Poslucháči si vypočujú ako na svojho otca spomínajú Tolstého deti, či maliar Iľja Repin, autor jeho slávneho portrétu. Okrem spomienok zaznejú aj úryvky zo spisovateľovej pozoruhodnej korešpondencie s manželkou, či Maháthma Gándhim. O hudobnú zložku večera sa postará talentovaný klavirista Matej Arendárik. Inšpirujúc sa textami zaznie v jeho interpretácii hudba, ktorú mal Tolstoj rád.

Božidara Turzonovová, foto: pre SME Petra Bošanská ZM

Keďže tvorba východoázijských majstrov netvorí stály koncertný repertoár európskych pódií, Yasushi Akutagawa, japonský skladateľ minulého storočia určite patrí k objavom aktuálnej 50. koncertnej sezóny ŠfK. Akutagowa Musica per orchestra sinfonica, teda hudba pre symfonický orchester je slovenskou premiérou plnou očakávaní, ktoré so sebou aj prináša mladý japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Program koncertného večera 24. januára doplnia Rozprávky pre akordeón českého skladateľa Václava Trojana a druhá symfónia Jeana Sibelia, najúspešnejšieho fínskeho skladateľa. Sólistom večera bude slovenský akordeonista Boris Lenko.

Chuhei Iwasaki, foto: Archív ŠfK

Tretie pokračovanie projektu Symphony Meets Jazz tentoraz na pódiu spojí tri výrazné osobnosti domácej hudobnej sféry, tri hudobné svety s podobným pohľadom na jazzovú estetiku. Saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek prinesú spolu s Adriánom Harvanom do Košíc unikátny symfonicko-jazzový projekt, na ktorom zaznejú skladby z albumu Altar. Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba predstavovať.

Nikolaj Nikitin je skladateľ a saxofonista, ktorý sa za krátke obdobie etabloval medzi špičku slovenského jazzu. Klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek už dlhé roky vedie svoje vlastné projekty ako napríklad „East European Artsemble“. Špeciálnym hosťom koncertu je bubeník, kapelník a skladateľ, vychádzajúci z tradície moderného džezu Klemens Marktl ktorý, je u našich západných susedov považovaný za jeden z najvýraznejších talentov rakúskej džezovej scény. Hru na bicie nástroje študoval v Amsterdame, Haggu či v New Yorku, v súčasnosti pôsobí ako profesor na konzervatóriu v Klagenfurte. Štvoricu muzikantov doplní kontrabasista vyhľadávaný na Slovensku i v zahraničí Štefan “Pišta” Bartuš.

Kompletný program na www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, PR manažér ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár