Nový rok vo filharmónii v Košiciach

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Príchod nového roka môžu milovníci klasickej hudby osláviť aj príjemným koncertom. Štátna filharmónia Košice na Nový rok, 1. januára 2020 ponúka galaprogram s opernými spevákmi Evou Hornyákovou a Martinom Gyimesim.

(reklamný článok, ŠfK)

Prvé tóny nového roka zaznejú v Dome umenia pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Na úvod koncertu filharmonici zahrajú populárne skladby českých romantikov Smetanu, Dvořáka a Suka, nebude chýbať Rusalka ani Predaná nevesta. V druhej časti večera zavládne v Dome umenia typická novoročná atmosféra, z pódia sa rozoznejú slávne a publikom obľúbené melódie z tvorby Franza Lehára, Júliusa Fučíka a Johanna Straussa.

Po oslavnom novoročnom koncerte pokračuje dramaturgia filharmónie v nastolenej línii svojej 51. koncertnej sezóny, ktorá je v mnohých ohľadoch odvážna a nekonvenčná. Štvrtok 16. januára bude nevšedný nielen programom, ale aj zaujímavým sólistickým obsadením – úspešný violončelista Ján Bogdan je rodákom z Košíc, ktorého mladý talent pred rokmi objavila aj ŠfK. Pred domácim publikom sa po čase predstaví v náročnom violončelovom koncerte excelentného virtuóza svojej doby L. Boccheriniho.

Ján Bogdan, zdroj: ŠfK

Perličkou dramaturgie januárových koncertov bude mimoriadny komorný koncert súboru Ensemble Ricercata, ktorý vedie Ivan Šiller. Súbor sa venuje interpretácii komornej hudby so zameraním na tvorbu skladateľov 19. a 20. storočia a súčasnú hudbu. Talianske slovo ricercare znamená hľadať, pátrať, skúmať. Ensemble Ricercata v duchu svojho názvu hľadá a objavuje – diela „staré“ i nové. Na koncerte v Košiciach priblíži tento súbor v zložení Helga Varga Bach (spev), David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet), Ivan Šiller (klavír) v komornej atmosfére diela J. Brahmsa, F. Mendelssohna-Bartholdyho, F. Schuberta, C. Schumannovej a R. Schumanna. Keďže poslucháči budú tentoraz sedieť v blízkosti umelcov priamo na pódiu, počet vstupeniek je obmedzený.

Každoročnou tradíciou januárových koncertov ŠfK je pomyselná „oslava“ narodenín velikána Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá tentoraz pripadne na 23. januára a jej priebehu sa ujme odborník na mozartovskú hudbu, brazílsky dirigent Vinicius Kattah, šéfdirigent Opery Štátneho divadla Košice. Príjemný mozartovský program pod jeho taktovkou obohatí netradičný koncert pre mandolínu a orchester z tvorby Mozartovho žiaka, Johanna Nepomuka Hummela. V ňom sa košickému publiku predstaví taliansky špecialista na staré brnkacie nástroje Mauro Squillante.

Vinicius Kattah, foto: viniciuskattah.com

Záver januárových koncertov košickej filharmónie patrí náročným symfonickým dielam. V programe totiž nájdeme diela neopakovateľného Bélu Bartóka a Sergeja Rachmaninova. Sólistkou jedného z najslávnejších husľových koncertov 20. storočia, Bartókovho druhého husľového koncertu bude laureátka medzinárodných súťaží, maďarská umelkyňa Júlia Pusker. Dirigentskej taktovky sa ujme renomovaný český dirigent Tomáš Brauner.

Viac o koncertoch Štátnej filharmónie Košice nájdete na www.sfk.sk.

Informovala: Mariana lechmanová, ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku