Nový šesťjazyčný titulkovací a informačný systém vo Viedenskej štátnej opere

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Na začiatku novej sezóny 2017/2018 Viedenská štátna opera uviedla do prevádzky od základu nový titulkovací a informačný systém. Diváci ho mohli začať používať už od prvého predstavenia sezóny počas Verdiho opery Trubadúr dňa 4. septembra 2017. (recenziu Trubadúra si prečítate TU…)

Bez akýchkoľvek zvláštnych úkonov si diváci môžu vybrať jeden zo šiestich jazykov: okrem angličtiny a nemčiny, ktoré boli v ponuke už predtým, sú titulky aj v taliančine, francúzštine, ruštine a japončine. Pred každým operným alebo baletným predstavením a cez prestávky sa v systéme dajú čítať aj informácie z programového bulletinu, ktoré sú dostupné v angličtine a nemčine. Okrem iného obsahujú stručné zhrnutie dejovej línie diela, obsadenie daného predstavenia, ďalšie všeobecné a aktuálne informácie, ako aj možnosť registrovať sa na odber newslettera. Čoskoro budú môcť diváci zadávať aj objednávky na občerstvenie počas prestávok.

Titulkovacie zariadenie vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
foto: Lemon42

Po 16-tich rokoch už bolo nutné nahradiť pôvodný titulkovací systém inštalovaný v septembri 2001 kvôli množiacim sa chybám a zvyšujúcemu sa počtu nefunkčných displejov. Požiadavky na nový systém obsahovali rozšírenie možností prekladu do ďalších jazykov, zlepšenie čitateľnosti titulkov a k tomu navyše zavedenie obsiahleho informačného systému.

Po podrobnej analýze a medzinárodnom tendri Viedenská štátna opera poverila manažovaním projektu rakúsku internetovú softvérovú spoločnosť Lemon42 a taliansko-švajčiarsku spoločnosť Macroni ako subdodávateľa na vývoj titulkovacieho softvéru a hardvéru. Internetová agentúra je zodpovedná aj za informačný softvér a programovanie používateľského rozhrania.

Titulkovacie zariadenie vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
foto: Lemon42

V spolupráci s vnútornými štruktúrami cieľovej inštitúcie sa za šesť týždňov v celom auditóriu inštalovalo celkovo 2021 obrazoviek. Zariadenie sa vyvíjalo osobitne pre daný účel, jeho kontrola prebieha prostredníctvom káblových rozvodov a používa špeciálny operačný systém. Titulky sa zobrazujú bielymi písmenami na čiernom pozadí na monitoroch s vysokým rozlíšením. Sú oveľa lepšie čitateľné než predtým, pričom filtračné fólie zabraňujúce rozptylu svetla zabezpečia, aby sa susediaci diváci navzájom nerušili.

Titulkovacie zariadenie vo Viedenskej štátnej opere, 2017,
foto: Lemon42

Viedenská štátna opera aj týmito technologickými inováciami zvyšuje svojmu divákovi komfort pri sledovaní operných inscenácií. Od roku 2014 tento svetoznámy operný dom ponúka do celého sveta aj priame prenosy niektorých zo svojich predstavení prostredníctvom internetového vysielania, o ktorom sme čitateľov Opera Slovakia informovali TU… O aktuálnej sezóne Viedenskej štátnej opery 2017/2018 sme informovali TU…

Pripravil: Ján Marták

www.wiener-staatsoper.at

zdroj: Viedenská štátna opera

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

zástupca šéfredaktora Opera Slovakia, podpredseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista a odborný korektor, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár