Novým generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie sa stal Marián Turner

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Nového generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie vymenovala v pondelok 10. 1. 2022 ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová. Marián Turner preberá riaditeľskú štafetu po Marianovi Lapšanskom, ktorý stál na čele inštitúcie v rokoch 2004 – 2021.

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo proces verejného vypočutia na miesto generálneho riaditeľa alebo generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie 13. septembra 2021. Výberové konanie prebiehalo v zmysle Smernice č. 9 /2021 o procese verejného vypočutia na obsadenie miesta vedúceho zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, na ktorú sa vzťahuje osobitný predpis, a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Prečítajte si tiež:
Verejné vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie

Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, bol dočasne poverený vedením Slovenskej filharmónie prof. Marián Lapšanský, ktorý pôsobil na čele tejto inštitúcie od roku 2004. Všetky informácie o výberovom konaní, vrátane videozáznamu z verejného vypočutia, sú k dispozícii TU…

Jozef Švolík (riaditeľ oddelenia umeleckých inštitúcií na MK SR), Marián Turner (nový generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie), na MK SR, 2022, zdroj foto: SF

Post generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie bude od januára 2022 zastávať Marián Turner. Do Slovenskej filharmónie nastupuje po takmer pätnásťročnom pôsobení na poste riaditeľa umeleckého súboru Lúčnica. Marián Turner je zároveň od roku 2014 hlavným dramaturgom a predsedom festivalového výboru music festival Piešťany, druhého najstaršieho hudobného festivalu na Slovensku. Má bohaté umelecké a manažérske skúsenosti.

V rokoch 1998 – 2006 bol manažérom orchestrálnych telies Slovenského rozhlasu a vedúcim Sekcie obchodu hudobných telies Slovenského rozhlasu. Spolupracoval pri organizácii umeleckých turné viacerých hudobných telies, nahrávkach klasickej, filmovej a modernej hudby pre domáce i medzinárodné spoločnosti, pri organizácii koncertných podujatí a spoločenských projektov s medzinárodnými sólistami z rôznych hudobných žánrov. Spolupracuje s významnými svetovými autormi hudby, osobnosťami z kultúry a spoločnosťami z kinematografickej oblasti. Je autorom scenárov, hudobným dramaturgom programov pre RTVS a spoluautorom odborných článkov i rozhlasových relácii.

Marián Turner sa narodil 5. januára 1968 v Bratislave. Pochádza z rodiny so silným hudobným zázemím. Na bratislavskom konzervatóriu študoval hru na flaute a v štúdiách pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Vzdelanie si doplnil na študijnom pobyte v Bayreuthe a na Hoschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Po štúdiách sa stal členom viacerých orchestrov ako Lúčnica, SĽUK, orchester Komornej opery v Bratislave.

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus

V rokoch 1989 – 1991 zastával post prvého flautistu Symfonického orchestra Československého rozhlasu a v rokoch 1991 – 1992 bol prvým flautistom orchestra Slovenská filharmónia. Ako umelec a neskôr manažér pôsobil v rokoch 1994 – 1998 v medzinárodnom orchestri United Philharmonic Vienna vo Viedni.

Projekt riadenia a rozvoja Slovenskej filharmónie predložený Mariánom Turnerom s názvom Kontinuita a kvalita je k dispozícii TU…

„Je pre mňa veľkou cťou, že prichádzam do Slovenskej filharmónie, ktorá je v dobrej kondícii a rád zachovám kontinuitu budovanú prof. Marianom Lapšanským. Verím, že z postu generálneho riaditeľa sa mi podarí formovať modernú hudobnú inštitúciu,“ povedal Marián Turner, novovymenovaný generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Zdroj: Martina Tolstova (SF) a MK SR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár