Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

1. júla 2019 Dáša Juhanová Sezóna 2018/2019

Novým generálnym riaditeľom Štátneho divadla Košice sa stal Igor Dohovič

Igor Dohovič, foto: Joseph Marčinský
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – V dvoch najväčších košických štátnych kultúrnych inštitúciách sa menia riaditelia. Novú riaditeľku bude mať od septembra Štátna filharmónia Košice (informovali sme o tom TU…) a rovnako dochádza k zmene na poste generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice (ŠD). Novým riaditeľom sa od 1. júla stáva Igor Dohovič.

Igor Dohovič nahradil vo funkcii dlhoročného riaditeľa Petra Himiča, ktorému ňom 30. júna skončil päťročný kontrakt. Peter Himič pôsobil na poste riaditeľa divadla od septembra 1999. Vyštudoval kulturológiu na Filozofickej fakulte UPJŠ, pracoval ako programový námestník riaditeľa Slovenského rozhlasu v Košiciach. Venuje sa dabingu a podľa všetkého zostane v košickom divadle pracovať na poste dramaturga činoherného súboru.

Ministerstvo kultúry SR na čele s Ľubicou Laššákovou poverilo vedením ŠD Igora Dohoviča, ktorý je vymenovaný na tento post dočasne – najdlhšie na dobu šesť mesiacov, kým bude vymenovaný nový štatutárny orgán – generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice na základe výberového konania alebo výberu uskutočneného priamym oslovením.

„Je to pre mňa veľká výzva, ale na druhej strane si uvedomujem aj obrovskú zodpovednosť. Zodpovednosť voči vyše tristo zamestnancom divadla, ktorí majú isté očakávania, ale aj zodpovednosť navonok. Štátne divadlo Košice je výkladnou skriňou kultúry nielen v meste, ale určite aj v oveľa širšom meradle. Budem rád, ak sa mi podarí prispieť za ten krátky čas k tomu, aby ňou nielen ostalo, ale aby sa posunulo vpred a svojou produkciou a prácou umelcov a všetkých zamestnancov lákalo do svojho hľadiska divákov nielen z Košíc, ale aj blízkeho či vzdialenejšieho okolia,“ uviedol pre Opera Slovakia novovymenovaný riaditeľ ŠD Igor Dohovič.

J. Strauss: Noc v Benátkach, Opera ŠD Košice, 2017, Igor Dohovič, fotografia zo skúšky predstavenia, foto: Dáša Juhanová

Ponuka Ministerstva kultúry SR bola pre neho veľmi veľkým prekvapením, indície na to, že túto ponuku dostane, nemal žiadne. „Oslovenie prišlo po konkurze na pozíciu riaditeľa Štátnej filharmónie Košice, kde som prezentoval svoje predstavy o manežovaní kultúrnej inštitúcie vychádzajúce z mojich skúseností získaných za 22 rokov pôsobenia nielen v divadle, ale aj pri príprave a realizácii rôznych projektov nielen doma, ale aj v zahraničí. Myslím si, že práve to bol hlavný impulz, prečo som bol oslovený ja. Rád by som upozornil, že menovanie je dočasné na maximálne šesť mesiacov.“ dodáva Igor Dohovič.

Táto skutočnosť bude aj viesť jeho prvé kroky na poste riaditeľa divadla. „Určite je potrebné v prvom rade poďakovať pánovi Himičovi za dlhoročné pôsobenie v tejto funkcii a za to, kam sa mu podarilo posunúť túto špičkovú profesionálnu inštitúciu. Do funkcie nastupujem na začiatku divadelných prázdnin, čo nie je ideálne, ale na druhej strane mi to dáva priestor na dôkladnú analýzu. V košickom divadle pôsobím od roku 1998, takže mi nie je cudzie ako inštitúcia a rovnako mi nie sú cudzí a neznámi ani ľudia, ktorí v ňom pracujú. Prvý deň som začal stretnutiami s riaditeľmi jednotlivých útvarov vrátane umeleckých súborov, s ktorými som hovoril o svojich a zároveň aj ich predstavách fungovania. Procesy prípravy novej sezóny, ako aj ďalších aktivít divadla pre tento rok, sú rozbehnuté a tak sa budem snažiť prispieť k tomu, aby sme všetko dotiahli do úspešného a bezproblémového konca.“ uvádza Dohovič.

Podľa štandardného postupu by do pol roka mal prebehnúť konkurz na nového riaditeľa Štátneho divadla Košice. „Je predčasné odpovedať na otázku, či sa ho zúčastním. Výzvu ujať sa postu riaditeľa som prijal, aby som sa s ňou popasoval a všetko ostatné ukáže čas,“ dodal.

Šengenský poludník 2016, záverečný koncert festivalu v košickom Kostole Premonštrátov, Medzinárodný orchester Šengenský poludník, Peter Zwiebel, Pavol Varga, Igor Dohovič,
foto: Miroslav Vacula

Igor Dohovič po štúdiách na košickom konzervatóriu a Hudobnej akadémii v ukrajinskom Ľvove pracuje od roku 1997 v Štátnom divadle ako dirigent, v rokoch 2001 – 2008 zastával post šéfdirigenta. Zároveň je hudobným riaditeľom sláčikového orchestra Musica Iuvenalis. Je hosťujúci dirigent vo viacerých inštitúciách: Štátna filharmónie Košice, Bydgoszcz filharmónia, Lublinská filharmónia, Poznaňské operné divadlo, operné štúdio Hudobnej akadémie Ľvov, Operné divadlo Spoleto, Komorná opera Krakow, Operné divadlo Krakow, Komorný orchester Miskolc, Krakowská Filharmónia, Cienstochowská Filharmónia (od 1999). Je stály hosťujúci dirigent festivalu „Viva il canto“ v Poľsku, Cieszyn a hosťujúci dirigent operného festivalu v Miskolci, Maďarsko).

Igor Dohovič je autorom projektu a generálnym riaditeľom festivalu“ Opera ako ju nepoznáme“, je riaditeľom a hlavným organizátorom Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov „Šengenský poludník“.  Je umeleckým riaditeľom festivalu „Košická opereta“.

Pripravila: Dáša Juhanová

Zdieľať:

O autorovi

Dáša Juhanová
spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)