Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

15. októbra 2015 Natália Dadíková Sezóna 2015/2016

Novým šéfdirigentom Slovenskej filharmónie od sezóny 2017/18 bude James Judd

James Judd, foto: Harald Hoffmann
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Prof. Marián Lapšanský dnes (15.10) na tlačovej konferencii oznámil meno nástupcu Emmanuela Villauma na poste šéfdirigenta SF. Zatiaľ na tri sezóny sa ním stane britský dirigent James Judd.

James Judd na svoj post v Slovenskej filharmónii oficiálne nastúpi v sezóne 2017/2018, ale za dirigentský pult sa v nej najbližšie postaví už o sezónu skôr – v máji 2017, keď na dvoch dvojiciach abonentných koncertov sezóny uvedie Druhú symfóniu Erno von Dohnányiho a Siedmu symfóniu Ludwiga van Beethovena.

V rámci svojej úvodnej sezóny 2017/2018 bude Judd dirigovať šesť dvojíc abonentných koncertov a s orchestrom Slovenskej filharmónie taktiež uvedie otvárací koncert Bratislavských hudobných slávností 2017.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia

Samotný James Judd svoj príchod na Slovensko komentuje slovami: ,,Som hrdý a je mi cťou, že budem spolupracovať s orchestrom, ktorý má hlboké korene a zaujímavú históriu. Teším sa, že môžem byť jej pokračovateľom a ďalej rozvíjať krásnu tradíciu veľkej slovenskej kultúrnej ikony.“

James Judd už v minulosti niekoľkokrát hosťoval v Bratislave. Ako uviedol na tlačovej konferencii k novej sezóne (15. 10.) generálny riaditeľ SF Prof. Marián Lapšanský: ,,James Judd bol v Bratislave už 5 krát, z toho 4 krát účinkoval s našim orchestrom. Aj vďaka tomu rokovanie s ním prebiehalo hladko.“

Po prvýkrát hosťoval v Bratislave v apríli 1994. O rok neskôr tu účinkoval s jedným z najprestížnejších svetových symfonických telies – s Mládežníckym orchestrom Gustava Mahlera (milovníci klasickej hudby si ho budú môcť opäť vypočuť v práve započatej 67. koncertnej sezóne SF), nasledovali hosťovania v januári 1999 a v júni 2011. V uplynulej 66. koncertnej sezóne prijal taktiež pozvanie dirigovať Koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, ktorý sa konal ako mimoriadny koncert SF v máji 2015. Písali sme o ňom TU… Koncert je k dispozícii v online archíve SF TU…

Benefičný koncert na podporu obnovy Domu Albrechtovcov, James Judd, foto: Alexander Trizuljak
Benefičný koncert na podporu
obnovy Domu Albrechtovcov,
James Judd,
foto: Alexander Trizuljak

Ako pre Opera Slovakia uviedol dramaturg SF Dr. Ivan Marton, meno nového šéfdirigenta vzišlo z celkového počtu 9 kandidátov.

Na príchod Jamesa Judda si slovenské publikum ešte chvíľku bude musieť počkať. Na poste šéfdirigenta SF stále počas sezóny 2015/16 zotrváva francúzsky dirigent Emmanuel Villaume. Počas sezóny 2016/17 bude post šéfdirigenta neobsadený, aby sa ho v septembri 2017 oficiálne ujal James Judd. Jeho meno už od skončenia dnešnej tlačovej besedy rezonuje aj na sociálnych sieťach. Najvýstižnejšie jeho príchod vystihuje komentár violončelistu Jozefa Luptáka: ,,James Judd je dobrá správa pre Slovenskú filharmóniu“.

Niekoľko reakcí na sociálnej sieti Twitter na vymenovanie nového šéfdirigenta.
Niekoľko reakcí na sociálnej sieti Twitter na vymenovanie nového šéfdirigenta.

James Judd – britský dirigent, hudobný riaditeľ Izraelského symfonického orchestra v meste Rishon LeZion a hudobný riaditeľ Little Orchestra Society New York. V rokoch 1999-2007 zastával post hudobného riaditeľa New Zealand Symphony Orchestra, s ktorým realizoval kritikou uznávané nahrávky pre Naxos, či hosťoval na BBC Proms. Celoživotne sa venuje spolupráci s orchestrami mladých hudobníkov na Julliard School, Guildhall School, Trinity College v Londýne, a pod. Svetovú prestíž si získal uvádzaním diel Gustava Mahlera. Realizoval množstvo nahrávok pre Decca, EMI a Phillips. Počas sezóny 2015/16 ho čaká napr. séria koncertov na Novom Zélande s americkou sopranistkou Renéé Fleming.  www.jamesjudd.net

Pripravila: Natália Dadíková

video

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)