O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Z detskej tvorby Mariána Vargu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Keď sa naplní život tvorcu, jeho dielo zvyčajne považujeme za dokonané. Nie zriedka sa však stretneme s prípadmi, kedy sa zjavia a verejnosti postúpia nepoznané, utajené či ,,odložené“ výtvory. K takýmto ,,prekvapeniam“ možno najnovšie prirátať počin – rezultát z edičnej činnosti Spoločnosti Mariána Vargu (v súčinnosti a s podporou ďalších spolueditorov), predkladajúci verejnosti komplet – notový materiál s paralelnou cd-nahrávkou.

Táto výnimočná komodita zachytáva nevídané. Objavené a sprístupnené skladbičky z tvorivej dielne Mariána Vargu z obdobia, kedy v ňom ešte len klíčilo a silnelo profesionálne presvedčenie s rozhodnutím doživotne obhajovať hudobnú múzu.

Marián Varga so svojou tetou Stellou, foto: archív Spoločnosti Mariána Vargu

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu, to je názov práve vydaného titulu. Realizátori zvolili priliehavý naratív, ktorý vtipne vystihuje mentálnu aj umeleckú bázu vtedy ešte mladučkého, pritom však výnimočného tvorivého jedinca. Okrem notového materiálu a nahrávky je súčasťou – a nie zanedbateľnou – vydania obsažná textová časť (s výpoveďami M. Jaslovského, J. Vargovej, V. Bokesa, D. Heviera a zostavovateľov…), ktorú okrem autenticity považujem za emancipovaný diel komplexu. Približuje okolnosti a detaily čias, v ktorých budúci umelec žil, vzdelával sa, zachytával svoje hudobné naliehania.

Dobová atmosféra zavanula zo spomienky pani D. Belicovej-Chovanovej, ktorá ako pôvodná interpretka (pred vyše polstoročím) skladbičiek svojho talentovaného kamaráta a spolužiaka uchovávala manuskript jeho juvenílnych kompozičných počinov. Doplnené ďalšími ranými opusmi tak vďaka nej zaujali pozornosť realizátorského tímu, dostali na verejnosť a napokon zažiarili v pekne adjustovanom a vybavenom albume.

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Z detskej tvorby Mariána Vargu.

Pod zvukovú časť nahrávky sa podpísal skúsený elitný klavirista Ivan Šiller. Skladbičky naštudoval s absolútnou empatiou aj s dávkou humoru, tak ako to dokážu ,,dospeláci“ v konfrontácii so svetom detí. Napokon, mladícke Vargove kompozície nehľadajú útočisko v simplifikovaných postupoch, naopak, zo zdanlivo ,,elementárnych“ jadier rafinovane ťažia a vrstvia kombinácie technických aj výrazových postulátov.

Z hudobného textu skladieb, jednak troch cyklických (Letný deň, Malá suita a Sonatína), ale aj štrnástich samostatných viac deduktívnych lakonických ,,minutiek“ je absolútne zjavné, že v ich autorovi, v jeho duchu sídli nielen talent, ale potencia invenčného tvorcu. Originálneho, tvrdohlavého voluntaristu, ktorý napokon svoj rukopis – na báze začatého – rozvinie do intencionálnych osobitných rozmerov.

Ivan Šiller, foto: Marina Šimkovičová

Z tohto mladíckeho kompozičného torza, z jednotlivých čiastkových skladieb a ich textov sa však dá vyčítať veľa. Hovoria o vtedy ,,násť“-ročnom tvorcovi, o jeho vzdelávaní, o favorizovaných skladateľoch, ambíciách prenikať kamsi až za hranice poznaného. Svedčia o umeleckých paradigmách, o vzoroch, z ktorých sa dá sýtiť, inšpirovať (nie však nekriticky kopírovať).

Zvláštne, tieto kompozície sú otlačkom určitej ranej etapy kreatívneho vývinu autora. A v koncentrovanej dávke naznačujú osobitý rukopis s jeho konštantnými znakmi: symptomatickou intervalovou ustrojenosťou, premenlivými, striedavými rytmickými vzorcami, špeciálnou harmóniou, farebnosťou, jednoznačne rozpoznateľnými kadenciami…

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Z detskej tvorby Mariána Vargu.

Reflektujú skôr živelnosť ako systémovosť, manifestujú výrazovú asertívnosť – skôr ako ochotu podrobiť sa ,,daným“ šablónam. Zachytávajú úsek z čias ešte pred Prúdmi, tobôž pred Collegiom musicum a predsa, viac ako len ,,nesmelé echo“ prehovorí v nich názor a zdôvodniteľná méta.

Nový edičný počin poteší. Určite nielen ctiteľov a obdivovateľov Mariána Vargu (tentokrát v jeho unikátnom mladíckom prevleku). Možno, keď si vypočujete tých pár ,,nákazlivých“ skladbičiek a zalistujete v notách, otvorite aj svoj dlho obchádzaný klavír a vydáte sa na cestu. Zablúdite do sveta čarovných obrázkov a vízií mladučkého talentovaného hudobníka, ktorý našiel krásu. A dokázal ju aj žičlivo rozdávať…

Autor: Lýdia Dohnalová

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár