Odišiel bezpodmienečný sluha hudby, 92-ročný dirigent Bernard Haitink

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V Londýne zomrel 21. októbra 2021 holandský dirigent, maestro Bernard Haitink. Táto smutná správa sa rozletela svetom ako oheň spaľujúci velikánov posledných desaťročí v oblasti hudby. Umelec sa narodil v Amsterdame v roku 1929 a šíril svoje majstrovstvo v hudobnom svete všetkých kontinentov 65 rokov. Do dirigentského neba odišiel ako 92-ročný. Svedkami jeho odkazu sú nespočetné príkladné nahrávky diel Mahlera či Brucknera, ale aj Viedenských klasikov.

Bernard Haitink stál počas svojej dlhej kariéry na čele orchestrov ako Concertgebouworchester, London Philharmonic Orchestra, London Royal Opera House a Chicago Symphony Orchestra. Ako pravidelný dirigent pracoval s Berlínskymi a Viedenskými filharmonikmi, Boston Symphony Orchestra a so symfonickým orchestrom Bavorského rozhlasu. Bol jedným z tých mimoriadnych hudobníkov, ktorých som mala možnosť zažiť a sledovať dva roky v meste, kde žijem – v Drážďanoch.

Bernard Haitink (1929 – 2021), foto: Clive Barda

Po náhlej smrti dirigenta Giuseppeho Sinopoliho v roku 2001 prevzal Haitink pozíciu šéfdirigenta Staatskapelle Dresden. V rokoch 2002 až 2004 s ňou absolvoval turné a dirigoval koncerty v Drážďanoch. Nezabudnuteľný ostane benefičný koncert v koncertnej sieni Dráždanského Paláca kultúry. Na koncerte odznela Straussova Alpská symfónia. Bolo to v čase, keď boli celé historické Drážďany – aj Semperova opera, v ktorej má Staatskapelle svoje domovské právo – postihnuté storočnou vodou. Dnes Staatkapelle bilancuje Haitinkovo pôsobenie ako prípad šťasteny, pretože „Haitink presvedčil svojím hlbokým porozumením pre tradíciu orchestra, podporoval jedinečnú kultúru (orchestrálneho) zvuku a zachoval medzinárodné renomé orchestra.“

Ale spolupráca Haitinka so Staatskapelle Dresden sa datuje už desať rokov predtým, ako orchestru šéfoval. Medzi rokmi 1990 a 1999 vznikli v Drážďanoch pod jeho vedením nahrávky opier Fidelio a Gavalier s ružou. Na koncerte zaznela o. i. Schubertova Tretia symfónia, a aj Mahlerova Druhá symfónia, ktorú nájdeme zaznamenanú na Edition Staatskapelle Dresden. Pochopiteľne, že aj Staatskapelle Dresden dnes smúti za Bernardom Haitinkom. „Maestra Bernarda Haitinka si zachováme v pamäti s hlbokou vďakou ako jedného z našich veľkých dirigentov.“ vyjadrilo sa predsedníctvo orchestra.

Bernard Haitink, Staatskapelle Dresden, debut, 1991, foto: E. Düring

Christian Thielemann, terajší šéfdirigent Staatkskapelle Dresden sa pred Haitinkom sklonil týmito slovami: »Bernard Haitink bol jeden z najdôležitejších dirigentov súčasnosti. Jeho dlhoročná spolupráca s najlepšími orchestrami, ako i činnosť v Covent Garden, zanechali nezmazateľné stopy. Zbožňoval som ho a často som počúval jeho koncerty.“

V roku 2019, keď maestro Haitink oslavoval svoje 90. narodeniny, rozhodol sa ukončiť svoju dirigentskú púť. Na rozlúčkové koncerty si vybral svojich obľúbených Viedenských filharmonikov. Posledný, naozaj rozlúčkový koncert, sa uskutočnil počas letného festivalu v Lucerne 6. septembra 2019.

Aj rok predtým som v švajčiarskom Lucerne, v slávnej koncertnej sieni na brehu Vierwaldstädtersee, navštívila koncert. Mala som možnosť dýchať predkoncertnú atmosféru lokality – až po nedočkavosť publika so vstupenkami vo vrecku. O čo napínavejší musel byť čas pred posledným koncertom 90-ročného Bernarda Haitinka! A aké šťastie, že sa koncert uskutočnil pred pandémiou Bernard Haitink sa mohol s verejnosťou rozlúčiť a posledný koncert mohla sledovať do posledného miesta zaplnená koncertná sieň. Sedelo v nej publikum z celej Európy.

Úplne náhodou som pred niekoľkými týždňami sledovala záznam z tohoto koncertu. Pôsobil celkom ako živý, vôbec mu nechýbalo fluidum prítomnosti v koncertnej sieni. Dirigent večera vytvoril naprosto živý a kreatívny moment crescend a pianissím. Jeho celebrovanie hudby vo výslednici zatajovalo dych, dištancia poslucháča medzi obývačkou a znejúcou hudbou v koncertnej sieni bola nepodstatná.

Bernard Haitink, Staatskapelle Dresden, 2004, foto: Matthias Creutziger

Okrem orchestrálneho sprievodu k 4. Beethovenovmu klavírnemu koncertu, ktorého sólistom bol klavirista Emanuel Ax, Haitink stvárňoval aj svoju najväčšiu trofej, Brucknerovu Siedmu symfóniu. Ponúkol 70-minútové dielo, ktoré si od dirigenta vyžaduje nielen múdrosť a skúsenosť, ale i fyzickú silu. Bol to veľkolepý, mimoriadny večer! Bielovlasý pán potreboval v ten večer dve paličky – dirigentskú a vychádzkovú so striebornou rukoväťou. Tou dirigentskou maľoval bez problémov miniatúrne obrazy i veľké plochy Brucknerovej hudby. Tá „občianska“ mu umožnila oprieť si unavené telo a ducha po poslednom tóne.

Deň po Haitinkovj smrti vysielala nemecká televízia záznam z koncertu s tým istým obsadením, ako bol ten celkom posledný, ale zo Salzburgu 2019. Neodbytné publikum opakovane vytlieskavalo sotva chodiaceho dirigenta, dokonca dosiahlo, aby vyšiel na rozlúčku aj na svoje dirigentské pódium. Dojatý a skromný Bernartd Haitink ďakoval publiku, ale hlavne filharmonikom.

Koncom leta 2019 sa dojemne skončila aktívna dirigentská éra maestra Haitinka. V Lucerne sa uzavreli aj jeho cyklické uvedenia diel Beethovena, Brahmsa a Schumanna s Chamber Orchestra of Europe. Ani jeho majstrovské dirigentské kurzy nenašli pokračovanie. Prišla pandémia, hudobný život stíchol. Napokon sa z neho v tichosti vytratil aj Bernard Haitink, Knight of the British Empire a čestný člen Berliner a Wiener Philharmoniker ako i Chamber Orchestra of Europe.

Autor: Agata Schindler

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár