Odišiel veľký dirigent a človek – Jiří Bělohlávek

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Hudobným svetom prebehla smutná správa. Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel 31. mája 2017 vo veku 71 rokov šéfdirigent a hudobný riaditeľ Českej filharmónie profesor Jiří Bělohlávek. Aj z našej strany sa pripájame k tým, ktorých správa o úmrtí Jiřího Bělohlávka zarmútila, pre ktorých ostane maestro Bělohlávek navždy pojmom. Odišiel umelec, ktorého medzeru bude veľmi ťažko vyplniť, ktorý sprevádzal dlhé roky hudobné diania doma i v zahraničí ako veľký znalec a milovník hudobného umenia.

Je tomu vyše pol storočia. V Košiciach bol ohlásený koncert mladej klaviristky Anny Fejérovej s mladým čelistom Jiřím Bělohlávkom. Malá sieň Domu umenia bola do posledného miesta naplnená – nie kvôli neznámemu čelistovi, ale kvôli mimoriadnej nadanej Košičanke Anke Fejérovej, ktorá v tom čase už študovala na konzervatóriu v Prahe. Bola obrovskou nádejou, nezvyčajným talentom, predpovedala sa jej veľkolepá umelecká budúcnosť. Jej vystúpenie s Bělohlávkom všetkých nadchlo, duo Bělohlávek a Fejérová sa možno každému z prítomných vrylo do pamäti. Prešlo zopár rokov…. Z mladého čelistu sa stal dirigent – čím ďalej tým viac hľadaný a uznávaný.

Jiří Bělohlávek (1946 – 2017)

Po prvom angažmá v Brne sa Jiřímu Bělohlávkovi otvorili dvere nie len do Prahy, ale čoskoro i do prestížnych orchestrov na celom svete. Jeho manželka, klaviristka Anna Fejérová, sa vzdala vlastnej umeleckej dráhy, postavila sa do služieb Bělohlávka, ktorý sám stál celý život v službách hudby. Obaja strávili spolu desaťročia vysokých umeleckých i spoločenských výhier – ale i trpkých prehier, ktoré ich napokon ešte viac ľudsky a umelecky stmelili.

Jiří Bělohlávek (1946 – 2017)

Pred pár dňami, 27. mája, sa v novej koncertnej sieni Kultúrneho paláca v Drážďanoch uskutočnil koncert Českej filharmónie. Koncert avizovaný s jej šéfdirigentom Jiřím Bělohlávkom zaznel, podmienený jeho zdravotnými problémami, pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera. Bol to jedinečný koncert o ktorom sme informovali TU… Kompletné uvedenie všetkých symfonických básní cyklu Má vlast Bedřicha Smetanu snáď ešte v tomto meste nezaznelo s toľkou intenzitou, s toľkou vervou, s tak nádhernými sláčikmi a absolútne čistými a plastickými dychmi. Pražskí hostia hrali akoby šlo o život, akoby od tohto koncertu záviselo všetko, čo sa uskutoční po ňom. Po poslednom tóne sa stovky poslucháčov neudržali v kreslách, potleskom a dupaním vyjadrili vďaku za pohnutý večer. Ale v sieni bolo nepochybne i viacero prítomných, ktorí tento potlesk delegovali obratom do Prahy, na lôžko chorého maestra Bělohlávka. Snáď sa o koncerte dozvedel, snáď mu to spôsobilo radosť.

Jiří Bělohlávek (1946 – 2017)

Možno, že úspech jeho filharmónie, ktorá sa za posledné roky dostala jeho zásluhou znova medzi špičkové svetové orchestre, znamenal aj preňho aspoň chvíľku šťastia. Chvíľku takého šťastia, aké rozdával on sám v najvýznamnejších koncertných sieňach celého sveta vyše štyri desaťročia – od Prahy cez Berlín, New York, Boston, Londýn až po Tokyo. Napokon, jeho ročné pôsobenie v Slovenskej filharmónii patrí tiež k dejiskách jeho pôsobenia. Bol mimoriadne zanieteným a úspešným veľvyslancom českej hudby, jej propagácii zasvätil celú svoju umeleckú činnosť. Dokumentujú to nespočetné nahrávky v štúdiu i live koncertné záznamy. Hudobný svet bude v budúcnosti odkázaný z nich čerpať, hoci Bělohlávkové koncerty sú ešte na mnohých miestach takmer prítomné. Zahraničie naposledy zažilo dirigovať Jiřího Bělohlávka v apríli toho roku v Londýne, Rotterdame či v Mníchove. Praha nezabudne na jeho 5. symfóniu Gustava Mahlera. S ňou – a v nej – sa rozlúčil so svojou Českou filharmóniou i svojím obecenstvom začiatkom mája. V nej nechal všetky životné sily, ktoré mal ešte k dispozícii. V noci z 31. mája na 1. júna vypustil z rúk navždy svoju taktovku, ktorá ho sprevádzala celý život, s ktorou si dokázal vybojovať uznanie a obdiv na celom svete. Len v boji o život mu žiaľ nedokázala pomôcť…

Autor: Agata Schindler

Podrobný životopis Jiřího Bělohlávka si prečítate TU…

Spravu o smrti Jiřího Bělohlávka spolu aj s vyjadreniami viacerých osobností priniesla aj Česká televízia TU…

Záznam jedného z posledných rozhovorov Jiřího Bělohlávka pre portál Aktualne.cz si môžete pozrieť TU…

Posledná rozlúčka s Jiřím Bělohlávkom

Tichá verejná smútočná rozlúčka s Jiřím Bělohlávkom sa bude konať v stredu 7. júna 2017 od 14.00 do 17.00 hodiny v Dvořákovej sieni Rudolfina. Príchod verejnosti bude hlavným vchodom Rudolfina z námestia Jana Palacha. Vo foyeri Rudolfina budú pripravené kondolenčné knihy. Keďže sa pohreb Jiřího Bělohlávka bude konať len v rodinnom kruhu, vedenie Českej filharmónie po dohode s rodinou zosnulého prosia o zasielanie kondolencií na adresu: Česká filharmonie, Alšovo nábřeží 12, 110 00 Praha 1 (zdroj: ČF)

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár