Offenbachove Hoffmannove poviedky z Paríža v sieti kín CINEMAX

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Operno-baletnú sezónu 2019/2020 siete kín CINEMAX otvorí inscenácia Offenbachovho vrcholného diela Hoffmannove poviedky z Opéra National de Paris. Záznam inscenácie Roberta Carsena pod taktovkou Phillippa Jordana si môžu pozrieť diváci v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Martin, Trnava a Žilina už v stredu 25. septembra 2019 o 18:00.

(reklamný článok CINEMAX)

Obľúbenú opernú produkciu fantazijného rozprávania básnika E. T. A. Hoffmanna o jeho nenaplnenej láske k trom ženám Hoffmannove poviedky režíroval v roku 2016 kanadský operný režisér Robert Carsen, Jeho inscenácie nevyvolávajú škandály v pravom zmysle slova, ale i napriek tomu patrí k najvýraznejším divadelníkom súčasnosti. Carsenov režijný rukopis nepôsobí na prvý pohľad nijako nápadne či krikľavo, je skôr triezvy a tlmený, avšak tým silnejšiu myšlienku v sebe nesie.

J. Offenbach: Hoffmannove poviedky Opéra National de Paris, 2017, foto: Julien Benhamou

Robert Carsen patrí už dlhé roky k režisérskej elite vo svete opery a jeho produkcie sú už roky v repertoároch najvýznamnejších operných scén. Jeho práca je často označovaná ako „regietheater“ (režisérske divadlo), pretože obvykle inscenuje opery v čase a na mieste odlišnom od pôvodného námetu. Nebráni sa aktualizácii či výraznej úprave pôvodného libreta. Jeho rukopis vyniká osobitou poetikou, dramaturgickou plynulosťou a emotívnym, živým vypovedaním príbehu.

V Carsenovej inscenácii Hoffmannovych poviedkach v Paríži zažiarili hviezdy súčasného operného neba. Pod dirigentskou taktovkou Phillippa Jordana sa v titulnej úlohe básnika Hoffmanna predstaví jeden z popredných tenoristov našej doby – Ramón Vargas. Tento rodák z Mexika ocenený desiatkami prvenstiev na celosvetových súťažiach a hosť najvýznamnejších svetových operných scén sa v offenbachovskej role zaľúbeného nešťastníka predstavil v Paríži po prvý raz.

J. Offenbach: Hoffmannove poviedky Opéra National de Paris, 2017, foto: Julien Benhamou

Rolu Olympie stvárni bieloruská sopranistka Nadine Koutcher, víťazka medzinárodnej speváckej súťaže BCC v Carrdiffe z roku 2015, ktorá v tejto úlohe zožala mimoriadne úspechy vo viacerých krajinách. Pre postavu chorľavej Antonie s vrúcnym timbrom režisér snáď ani nemohol vybrať lepšiu sólistku, než akou je albánska sopranistka Ermonela Jaho. A samozrejme koketná Giulietta v podaní americkej mezzosopranistky Kate Aldrich je doplnením hviezdneho obsadenia trojice hlavných ženských predstaviteliek, Hoffmannových lások, ktoré zaručuje veľkolepý zážitok všetkým milovníkom a nadšencom opery.

V ďalších postavách sa predstavia Roberto Tagliavini (štyria zloduchovia – Lindorf, Coppélius, Miracle, Dapertutto), Stéphanie d´Oustrac (Múza/Nicklausse), Doris Soffel (Hlas matky), Spalanzani (Rodolphe Briand), Cyrille Lovighi (Nathanael), Paul Gay (Luther/Crespel), Yann Beuron (Andrés/Cochenille/Pitichinaccio/Frantz), Laurent Laberdesque (Hermann), Francois Lis (Schlémil).

V kinách na divákov čaká už tradične prípitok, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk a skvelý obraz!

Viac informácií a predaj vstupeniek on-line TU… a v kinách CINEMAX.

Nasledujúci program operno-baletnej sezóny CINEMAX 2019/2020 zverejníme čoskoro.

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX, www.cine-max.sk Artmax
PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár