Október 49. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Koncertná šnúra po východnom Slovensku, medzinárodný organový festival, abonentné koncerty a nové projekty so zaujímavými hosťami. Štátna filharmónia Košice (ŠfK) vstúpila do 49. koncertnej  sezóny 2017/2018. Po otváracom koncerte je v októbri pripravený mimoriadny koncert venovaný životnému jubileu Petra Breinera. Prvý koncert šéfdirigenta Zbyňka Müllera bude patriť husľovému velikánovi Paganinimu a po husľovom virtuózovi dostane v košickej filharmónii sólo Magický klavír. Pokračuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola.

Po tohtoročných septembrových koncertoch Štátnej filharmónie Košice na východnom Slovensku (Humenné, Spišská Nová Ves, Rožňava, Michalovce, Krompachy či Kežmarok) začala 49. koncertná sezóna v Dome umenia Košice otváracím koncertom 28. septembra, na ktorom sa predstavili dirigent Robert Jindra, organista Christian Schmitt a Štátna filharmónia Košice. (recenziu koncertu si prečítate TU…)

Otvárací koncert 49. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice, 2017,
Robert Jindra, Christian Schmitt, Štátna filharmónia Košice,
foto: Daniel Jäger

So životom ŠfK je už dlhé roky prepojená osobnosť a tvorba Petra Breinera. Na koncertnom pódiu Domu umenia zaznelo viacero premiér Breinerových skladieb, predstavil sa tu aj ako aranžér, dirigent i klavirista. Jubileum, ktoré prednedávnom oslávil, nemohlo ujsť pozornosti Slovenskej hudobnej obce a ŠfK sa mimoriadnym koncertom Štátna filharmónia Košice & Peter Breiner  4. októbra pripojí  k „oslavám“.

Peter Breiner,
foto: www.peterbreiner.com

Prvý koncert šéfdirigenta Zbyňka Müllera patrí husľovému velikánovi Paganinimu. Ten mal – podobne ako Beethoven – ťažké detstvo. Otec ho nútil hrať na husliach aj 12 hodín denne, niekedy pod hrozbou hladovania. Cena bola vysoká, ale získané schopnosti mimoriadne. Ako 17-ročný bravúrne zahral všetky vtedy známe husľové koncerty. Ako 18-ročný zmizol – nikto netušil kam. O štyri roky neskôr sa znovu objavil a stal sa najväčším virtuózom všetkých čias. Jeho hra bola neopísateľná – podľa niektorých súčasníkov božská, podľa iných diabolská. Paganini mal nepochopiteľnú husľovú techniku a zásadne odmietal hrať skladby iných skladateľov. Tejto „technike“ prispôsoboval aj svoje kompozície. Koncert pre husle a orchester op. 6 pôvodne v Es dur hral na „preladených“ husliach v D dur – v tejto tónine sa nám skladba zachovala dodnes. Na koncerte 12. októbra sa v tomto koncerte predstaví maďarský huslista Jenő Koppándi. Okrem Paganiniho bude na programe aj spomínaný Beethoven a jeho Symfónia č. 1 C dur, op. 21.

Jenő Koppándi

Po husľovom virtuózovi dostane v košickej filharmónii sólo Magický klavír. Koncert 19. októbra ponúkne v naštudovaní Ivana Gajana jediný Schumannov klavírny koncert. Ktosi napísal, že v Schumannovej hudbe vždy „počuje“ Claru. Skladba vznikla na prianie skladateľovej milovanej manželky, vynikajúcej klaviristky, ktorá bola aj jej prvou interpretkou. Najznámejšiu drámu lásky pretavil do jazyka hudby Sergej Prokofiev. Skladateľ, ktorý ohromoval súčasníkov originalitou a novátorstvom nás učí nadčasovo chápať Shakespearove dielo bez slov. Jeho suitu Rómeo a Júlia si poslucháči vypočujú v majstrovskom naštudovaní bulharského dirigenta Konstantina Dobroykova.

Konstantin Dobroykov,
foto: Jaroslav Ľaš

Okrem pravidelných symfonických koncertov Štátna filharmónia Košice organizuje v septembri, na úvod sezóny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Jeho 47. ročník  privedie začiatkom októbra na Slovensko holandského organistu Pietra van Dijka, ktorý sa po koncerte v Kežmarku, predstaví 3. októbra v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade. Záver organového maratónu v Košiciach patrí slovenskému umelcovi, Pavlovi Valáškovi. Ten sa poslucháčom predstaví 5. októbra v Kostole sv. košických mučeníkov v Košiciach. Program MOF nájdete TU…

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠF Košice

www.sfk.sk

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár