Október na Spiši v znamení hudobných zážitkov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Spišské mestá sa pýšia mnohými pamiatkami. V niektorých z nich sa po dvadsiaty štvrtýkrát uskutoční Medzinárodný hudobný festival Musica nobilis. Klasická hudba zavíta od 4. – 12. októbra do ôsmich miest a obcí tohto malebného kraja a ponúkne osem koncertov domácich a zahraničných umelcov a komorných zoskupení.

(reklamný článok Musica nobilis)

Sviatok hudby sa začne v piatok 4. októbra v Markušovciach. Koncerty pokračujú v Spišskej Kapitule, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Smižanoch, Poprade, Spišských Vlachoch a Hrabušiciach.

24. ročník festivalu je prehliadkou špičkových interpretov a komorných zoskupení. Návštevníci sa môžu tešiť na súbory starej hudby Le petit Concert d´Apollon, Solamente Naturali, dychový súbor Cornamusica, Ensemble Thesaurus Musicum, českú harfistku Janu Bouškovú a Veroniku Villányi (Rakúsko), flautistov Tomáša Janošíka a Žofiu Vokálkovou (Česká republika), violončelistku Heidemarie Mravlag (Rakúsko), organistov Marka Vrábla, spevákov – sopranistku Reu Slawiski, mezzosopranistku Evu Garajovú a basistu Matúša Trávnička.

Otvárací koncert festivalu zaznie v piatok 4. októbra v historickej obci Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry, vystúpi medzinárodné barokové zoskupenie Le petit Concert d´Apollon. Štyria umelci hrajú na dobových nástrojoch. Komorné zoskupenie založili v roku 2013 na študijnom pobyte na Kráľovskom konzervatóriu v Haagu. Umelcov spája ich spoločný záujem o francúzsku barokovú hudbu. Na koncerte v Markušovciach predstavia skladby hrané na dvore Ľudovíta XIV. vo Versailles. Koncert sa uskutoční o 18.00 h.

Solamente Naturali

sobotu 5. októbra sa festival presunie do cirkevného mestečka Spišská Kapitula. V neskororománskej katedrále sv. Martina vystúpi súbor pre starú hudbu Solamente Naturali (um. vedúci Miloš Valent). Na koncerte zaznie aj výber z Levočského pestrého zborníka. Ide o prepis zachovaných prameňov, ktoré sa našli v neďalekej Levoči. Zborník obsahuje domáce a kostolné piesne či tanečné suity. Koncert sa uskutoční o 19.00 h.

nedeľu 6. októbra festival pokračuje v neďalekej Spišskej Novej Vsi. Večer v Koncertnej sále Reduty bude patriť dvom interpretom – poprednej českej harfistke Janu Bouškovej a slovenskému flautistovi Tomášovi Janošíkovi, členovi orchestra Slovenská filharmónia. Jana Boušková je zatiaľ jedinou harfistkou v histórii Českej republiky, ktorá dosiahla najvyššie ocenenia na svetových harfových súťažiach – Zlatá medaila v USA International Harp Competition a druhá cena na International Harp Contest v Izraeli. Sólovo vystupovala v newyorskom Lincoln Center, v parížskom divadle Châtelet, či na mnohých festivaloch po celom svete.

Jana Boušková, foto: Vojtech Vlk

Pre nástrojové zoskupenie flauta – harfa nie je veľa pôvodnej hudobnej literatúry. Repertoár pre flautu a harfu je rozšírený o transkripcie diel pôvodne komponovaných pre iné nástroje. Nedeľný koncert sľubuje vypočuť si dokonalú súhru dvoch nástrojov a vychutnať si umenie dvoch výnimočných interpretov. Koncert sa začne o 18.00 h.

Cornamusica, zdroj: cornamusica.eu

pondelok 7. októbra bude hudba znieť v Mariánskom kostole v Kežmarku, v meste s dlhou a slávnou históriou. Kežmarskému publiku sa predstaví dychový súbor pre starú hudbu Cornamusica (um. vedúci Juraj Korec), ktorý sa profesionálne zaoberá interpretáciou skladieb z obdobia stredoveku, najmä renesancie na kópiách historických nástrojov. Dychové nástroje z obdobia gotiky a renesancie sú dobovými odborníkmi nazývané Musica Alta – vznešená hudba. Koncert vznešenej hudby začne o 19.00 h.

utorok 8. októbra pokračuje hudobný maratón v Smižanoch. V Rímsko- katolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža sa sólovo aj spoločne predstavia tri interpretky – sopranistka Rea Slawiski a dve umelkyne z Maďarska – harfistka Veronika Villányi a violončelistka Heidemarie Mravlag z Rakúska. Koncert zostavený z piesní Wofganga Amadea Mozarta sa začne o 19.00 h.

Ensemble Thesaurus Musicum, zdroj: Musica nobilis

V stredu 9. októbra sa festival presunie do Popradu. Koncert sa uskutoční v Rímsko-katolíckom kostole sv. Egídia. Diela starých majstrov zaznejú v interpretácii súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum, ktorý vznikol v roku 2015 v Žiline. Ensemble Thearum Musicum sa predstaví s komorným programom zameraným na piesňovú tvorbu raného baroka anglických, francúzskych a talianskych skladateľov ako Dowland, Besard, Monteverdi, Landi a i.. Koncert sa začne o 16,45 h.

Vo štvrtok 10. októbra organizátori pozývajú do Malého katolíckeho kostolaSpišských Vlachoch. História tohto mesta siaha do 12. storočia. Na predposlednom festivalovom koncerte sa predstavia dve popredné interpretky z Českej republiky – pôvodom slovenská mezzosopranistka Eva Garajová s flautistkou Žofiou Vokálkovou. Koncert sa začne o 19,00 h.

Marek Vrábel

24. ročník medzinárodného hudobného festivalu vyvrcholí v sobotu 12. októbra v Rímsko-katolíckom kostole sv. VavrincaHrabušiciach organovým recitálom Marka Vrábla. Kostol v Hrabušiciach je pôvodne románsky z polovice 13. storočia. Jeho súčasťou je oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče a historický organ umiestnený na chóre kostola z roku 1791. Marek Vrábel, jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských organistov strednej generácie, zostavil program recitálu z diel viacerých skladateľov – Johanna Sebastiana Bacha, francúzskeho skladateľa Alexandra Pierra Françoisa Boëlyho, Ludwiga van Beethovena a i.. Koncert sa začne o 17,00 h.

Vstupenky na koncerty budú v predaji hodinu pred začiatkom, v mieste ich konania.

Festival organizujú: Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves / Mestské kultúrne stredisko Kežmarok / Mesto Poprad / Mestské kultúrne stredisko Spišské Podhradie / Mesto Spišské Vlachy / Obecné kultúrne centrum Smižany / Obec Markušovce / Obec Hrabušice v spolupráci s občianskym združením Musica nobilis. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Musica nobilis

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár