Oliver Dohnányi otvorí opernú sezónu v Novom divadle v Plzni

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Plzeň – V stredu 27. augusta bolo v Plzni slávnostne skolaudované Nové divadlo, ktoré bude slúžiť ansámblu Divalda J. K. Tyla a bude zároveň novou opernou scénou v Čechách. Divadlo bude slávnostne otvorené operným predstavením pod taktovkou Olivera Dohnányiho.

Architektonicky veľmi zaujímavá budova, ktorej dominuje čelná betónová stena s 39 otvormi, vznikla vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry, ktorým sa Plzeň – podobne ako Košice vlani –  stane v roku 2015. Ide o prvú veľkú divadelnú novostavbu v porevolučnej histórii našich susedov. Budovu za 800 miliónov Českých korún navrhlo portugalské architektonické štúdio Contemporânea. Bude slúžiť tak opere, ako i činohre, baletu a muzikálovým produkciám. Netradičná stavba púta pozornosť predovšetkým svojim perforovaným priečelím, ktoré sa stáva akoby ,,plastickou reinterpretáciou dekoratívnej divadelnej opony – oddeľuje tak reálny život od toho magického sveta vnútri v budove,“ upresnil autor architektonického konceptu Vladimír Kružík.

Nová budova divadla V Plzni

Nová budova divadla V Plzni

Fotogalériu nového divadla v Plzni nájdete TU…

Slávnostné otvorenie Nového divadla V Plzni

Sezóna v Novom divadle odštartuje už 2. septembra 2014 predstavením Smetanovej Predanej nevesty pod taktovkou Olivera Dohnányiho, ktorý sa v apríli tohto roku stal šéfdirigentom Plzeňskej opery po tom, ako na tento post rezignoval Petr Kofroň.  Slávnostné otvorenie sezóny Nového divadla bude v priamom prenose vysielať aj Česká televízia na svojom kanáli ČT art.

Oliver Dohnányi

Oliver Dohnányi

Oliver Dohnányi pripravuje na Urale ruskú premiéru opery

Olivera Dohnányiho čaká ďalšia z rušných sezón, keďže zároveň od júla pripravuje na Urale v opere v Jekaterinburgu ruskú premiéru opery Filipa Glassa „Satyagraha“ zachytávajúcu život Mahatma Ghándiho, ktorá je druhým dielom  z Glassovej opernej trilógie o mužoch, ktorí zmenili svet. Premiéra je naplánovaná na 16., .17. a 18. septembra 2014 a portál Opera Slovakia sa jej bude venovať v samostatnom článku.

_banners_126

 

Hosťovanie čaká Olivera Dohnányiho ešte v operných domoch v Budapešti, Bologni a Barcelone, pripravuje novoročný koncert v Dallase a uvedenie Verdiho Traviaty v Opera North v Anglicku. Sezónu svojho životného jubilea si teda naplno užije a Opera Slovakia bude zvedavá aj na jeho dojmy z nového plzeňského divadla. Dovtedy nám naši čitatelia môžu zodpovedať otázku – ktorým dvom iným ,,mužom, ktorí zmenili svet“ sa venuje Filip Glass vo svojej trilógii.

Viac info o tomto predstavení nájdete TU…

Pripravila: Natália Dadíková

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár