Ondrej Lenárd získal Cenu predsedu NR SR za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Cenu predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania si tento rok odnieslo šesť osobností. Predseda parlamentu Peter Pellegrini udeľoval ocenenie 19. 11. 2015, na základe návrhov komisie, ktorá pozostávala z odborníkov na oblasť kultúry a humanitného vzdelávania, za ktoré je táto cena udeľovaná. Medzi ocenenými je aj významný slovenský dirigent Ondrej Lenárd.

Šéf parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) ocenil Andreja Mojžiša a jeho výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia, Michala Harpáňa za výnimočný prínos v oblasti literárnej vedy a Zuzanu Mináčovú za prínos v oblasti fotografie a filmu. Ján Buzássy si cenu zaslúžil za výnimočný prínos v oblasti literatúry, Martin Činovský za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a Ondrej Lenárd za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia. (O Ondrejovi Lenárdovi pri tejto príležitosti napísal pre Opera Slovakia niekoľko svojich dojmov operný kritik a publicista Vladimír Blaho, ktoré si prečítate TU…)

Peter Pellegrini ocenil šesť osobností za rozvoj kultúry a vzdelávania, 2015, foto: internet

Peter Pellegrini ocenil šesť osobností za rozvoj kultúry a vzdelávania, 2015,
foto: internet

,,Ocenení sú výnimočné a jedinečné osobnosti, ktoré nadviazali na svojich predchodcov. Zároveň však svojou vedeckou alebo umeleckou aktivitou pozmenili aktuálny stav vedy, a aj živú umeleckú tradíciu. Výsledky ich vedeckej činnosti či umeleckej tvorby už dávno prekročili hranice Slovenskej republiky. Aj vďaka nim je tak naša neveľká krajina opäť známejšou v šírom svete,“ vyhlásil predseda parlamentu.

Cena predsedu Národnej rady SR, Autorom ceny je sklársky umelec Palo Macho.

Cena predsedu Národnej rady SR,
Autorom ceny je sklársky umelec Palo Macho.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini udeľoval ocenenie na základe návrhov komisie, ktorá pozostávala z odborníkov na oblasť kultúry a humanitného vzdelávania, za ktoré je táto cena udeľovaná, v zložení: doc. PhDr. Michal Babiak, Mr., prof. PhDr. Miroslav Marcelli, PhD., Mgr. Art. Peter Dubecký, prof. Ondrej Šulaj, prof. Karol Weisslechner, akad. arch., prof. PhDr. Peter Michalovič, CSc. Komisia je zložená tak, aby pokrývala tie oblasti kultúry a humanitného vzdelávania, za ktoré sa udeľuje spomínaná cena.

Cena predsedu Národnej rady SR sa v Sále Ústavy historickej budovy NR SR na Župnom námestí slávnostne udeľovala už ôsmykrát. „Som veľmi rád, že mám o dôvod viac byť hrdým Slovákom, pretože počas uplynulých sedem ročníkov bolo ocenených 42 osobností našej kultúry a humanitného vzdelávania. A hoci niektorí z nich už, žiaľ, nie sú medzi nami, ich umelecké či vedecké dielo je stále prítomné. Boli to prirodzené vedecké autority a majstri svojho umenia, uviedol vo svojom príhovore Peter Pellegrini. Predseda parlamentu vyzdvihol dar laureátov „vidieť alebo počuť viac, než vnímame my, schopnosť citlivejšie pochopiť problémy pravdy, dobra a krásy“.

Prvými držiteľmi ocenenia boli v roku 2007 Jozef Ciller (scénografia), Jozef Jankovič (výtvarné umenie), Ján Komorovský (religionistika a etnológia), Albert Marenčin (film a literatúra), Ilja Zeljenka (hudba) a Milan Zigo (filozofia).

Nasledujúcimi ocenenými v jednotlivých rokoch boli:

2008 – Rudolf Fila (výtvarné umenie), Soňa Kovačevičová (etnografia), Katalin Vadkerti (história), Vincent Rosinec (film), Karol Horák (dramatické umenie a estetika), Sergej Kopčák (hudba)

2009 – Juraj Bartusz (výtvarné umenie), Ján Sabol (jazykoveda), Viera Strnisková (dramatické umenie), Jozef Mihalkovič (literatúra), Miloslav Luther (film), Ferdinand Klinda (hudba)

2010 – Ján Bahna (architektúra), Eduard Grečner (film), Peter Lipa (hudba), Rudolf Urc (film a filmová pedagogika), Kveta Stražanová (dramatické umenie), Viliam Turčány (literatúra a umelecký preklad)

2012 – Peter Dvorský (hudba), Juraj Meliš (výtvarné umenie), Jozef Novák (história), Stanislav Szomolányi (film), Božidara Turzonovová (dramatické umenie), Karol Wlachovský (umelecký preklad a kultúrna diplomacia)

2013 – Zdeněk Macháček (hudba), Stanislav Párnický (film), Peter Mikulík (dramatické umenie), Vladimír Petrík (literárna veda a kritika), Dušan Kállay (výtvarné umenie), Eva Blahová (hudobná pedagogika)

2014 – Etela Farkašová (literatúra a filozofia), Milota Havránková (umelecká fotografia), Jozef Šimončič (film), Milan Leščák (etnológia a folkloristika), Marián Vach (hudba), Mária Kráľovičová (dramatické umenie). O udelení Cien za rok 2014 sme informovali TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: TASR, Kancelária predsedu NR SR

článok aktualizovaný 22.11.2015

video: záznam z udeľovania Ceny predsedu NR SR (TV TA3)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár