Ondrej Šoth: Charlie Chaplin sa počas svojho života doslova zodrel, kým dosiahol úspech

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Prvou baletnou premiérou v novej sezóne Štátneho divadla Košice bude piatková inscenácia Charlie Chaplin. Táto kultová postava čiernobieleho filmu ožije v diele režiséra, scenáristu a choreografa Ondreja Šotha. V rozhovore prezradil, prečo ho oslovil príbeh práve tohto komika, prečo si do inscenácie vybral hudbu D. Šostakoviča, ale i to, čo chce týmto predstavením povedať divákom.

Ako dlho pred tým, ako ste sa pustli do príprav tejto inscenácie, driemala vo vašej hlave idea oživiť na javisku Charlieho Chaplina?

Prvýkrát mi tento nápad skrsol v hlave pred približne štyrmi rokmi, keď som sedel v jednej bratislavskej kaviarni s profesorom Čorbom. Bavili sme sa okrem iného aj o téme Anna Franková, ktorú tiež budem v košickom divadle realizovať. Túto tému nosím v hlave ešte dlhšie, hádam deväť rokov. Spolu s Charlie Chaplinom sú toto dve témy, ktoré som chcel naplniť, no nebol na to priestor a možnosti – až teraz.

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

Čím vás oslovil práve životný príbeh Charlieho Chaplina?

Neustále rozmýšľam nad tým, aký typ repertoáru chcem robiť v Košiciach. Čo pripraviť pre divákov, čo vybrať pre tunajší súbor. Hľadám prienik všetkých týchto skutočností a hľadám témy, ktoré ma dokážu osloviť. A práve príbeh Charlieho Chaplina bol jednou z nich. Dokážem sa vcítiť do toho, čím si počas svojho života prešiel.

Jeho tvorba ale aj osobný život sú veľmi bohaté, museli ste selektovať, o ktorých veciach budete na javisku rozprávať a o ktorých nie?

Musel. Snažíme sa hovoriť práve o tých skutočnostiach, ktoré nie sú až tak notoricky známe. Hovoríme o tom, čo nie je vo filmoch, čo sa môžete dozvedieť len z dokumentov alebo kníh. Hlavnou myšlienkou bolo ukázať ľuďom cez jeho život, čo znamená chudoba, bezmocnosť, ignorantstvo mocných, sebeckosť. Myslím, že si ľudia vďaka tomuto predstaveniu uvedomia, akou príšerne náročnou cestou si Chaplin musel prejsť, kým sa dopracoval k úspechu. A že to nemal jednoduché ani v osobnom živote. Práve preto som sa rozhodol spracovať myšlienku dvoch mužov – Charlie Chaplin ako herec, režisér, producent a na druhej strane Charlie Chapin ako chlapec, muž, manžel, otec. Už v roku 1994 som pracoval podobným spôsobom v SND, kde som spracoval osudy Franza Kafku a tiež som rozdelil postavu na javisku na herca a tanečníka. Tentoraz som sa rozhodol tak urobiť znovu, aj preto, že mi práca na tejto inscenácii dala zabrať. Bolo to veľmi ťažké, museli sme vyselektovať množstvo vecí zo súkromného aj pracovného života Chaplina. Skutočne nemôžeme počas jednej inscenácie povedať všetko, preto dúfam, že sa nám podarí inšpirovať ľudí, aby si pozreli jeho filmy, aby sa o ňom dozvedeli viac.

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016, foto zo skúšky, foto: FB ŠDKE

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016,
foto zo skúšky,
foto: FB ŠDKE

Keď ste sa vy osobne zahĺbili do štúdia života Charlieho Chaplina, aký to malo na vás efekt?

Keď pristupujem k tvorbe inscenácie, ktorá je inšpirovaná skutočnou osobnosťou, vnímam ju s obrovskou pokorou a úctou a snažím sa v prvom rade rešpektovať jej tvorbu, osobný život. Ak by som to mal povedať zjednodušene, tak Charlie Chaplin bol človek, ktorý sa počas svojho života doslova zodrel, kým dosiahol to, čo dosiahol. A s trochou nadsadenia môžem povedať, že my sme sa s realizačným tímom tiež zodrali, kým sme túto inscenáciu dali dohromady. Bolo náročné nájsť jednoduchú fabulu príbehu, ktorý by sme mohli na javisku vyrozprávať. Nešlo by to bez dramaturgičky Zuzany Mistríkovej, bez choreografickej spolupráce Mareka Šarišského a Juraja Benčíka, bez scénografa Juraja Fábryho, kostymérky Ľudmily Várossovej, bez Vasyla Sevastyanova, ktorý pripravil film k inscenácii.

Okrem réžie, choreografie a scenára ste pripravili aj hudobnú dramaturgiu. Akú hudbu ste sa rozhodli v inscenácii použiť?

Siahol som po Šostakovičovi. Objavil som, že popri hudbe, ktorú od neho mnohí poznáme, zložil aj napríklad džezové symfónie. Zistil som, že jeho hudba má najbližšie k tomu, čo vystihuje život v USA v 30-tych rokoch minulého storočia. Musím povedať, že Šostakovič je mi blízky aj akousi vnútornou šialenosťou, ktorá je v jeho tvorbe.

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016, Šimon Topolčáni (malý Charlie Chaplin), foto: Jozef Marčinský

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016,
Šimon Topolčáni (malý Charlie Chaplin),
foto: Jozef Marčinský

Ako ste teda vytvorili hudbu k predstaveniu? Nemali ste k dispozícii jednoliaty celok…

Napríklad pri tanečných duetách so ženou som vyberal adagia, allegra a podobne. Na základe charakteru postáv som hľadal podobný charakter hudby. Keď bolo treba vyjadriť drámu, hľadal som dramatické motívy v hudbe… Bol by som nerád, keby to vyznelo, že ide o nejakú skladačku. To nie. Aj keď si pozriete nejaký film, ktorý je vlastne vyskladaný z rôznych scén, nemáte pocit, že je to skladačka. Je to proste celok a tak nejako vnímam aj ja túto našu inscenáciu. Hudobná dramaturgia v súčasnom balete musí byť veľmi citlivá na výber hudby. Ja hudbu rešpektujem, pre mňa je to základ pri tvorbe.

Museli ste sa vlastne pri tejto inscenácii nechať pohltiť dvoma osobnosťami – ako Chaplinom, tak i Šostakovičom…

To je pravda a o to to bolo náročnejšie. A keď si k tomu všetkému prirátate prevádzku trojzložkového divadla, tak si viete predstaviť, aké to bolo zložité. Nejdem sa však sťažovať. Najdôležitejšie totiž je, aby mal divák z tejto inscenácie zážitok.

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016, foto: Jozef Marčinský

O. Šoth: Charlie Chaplin, Balet ŠD Košice, 2016,
foto: Jozef Marčinský

Prečo by si diváci nemali nechať ujsť toto predstavenie?

Viete, keď som na spoluprácu k tejto inscenácii pred časom oslovil Borisa Hybnera, povedal mi, že je to najšťastnejší deň v jeho živote. Lenže – nedožil sa toho, aby sme začali na tomto diele pracovať. Táto inscenácia je pre mňa osudová – tragické momenty prichádzajú kedykoľvek. Dúfam, že divák, ktorý príde do divadla, nájde počas tohto baletu uvoľnenie, no zároveň si uvedomí, že vždy môže nájsť spriaznenú dušu, keď bojuje s nespravodlivým svetom. Bol by som rád, keby toto predstavenie divákov inšpirovalo k tomu, aby nevzdávali svoj vlastný boj…

Pre mnohých ľudí je však Chaplin synonymom komika, dopriali ste divákom aj možnosť zasmiať sa?

Samozrejme! Komiky a grotesiek bude na javisku dosť, aj keď tam nebudú lietať šľahačkové torty.

Ďakujem za rozhovor.

Premiéra nového tanečného spracovania života legendárneho Charlieho Chaplina z autorskej dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha sa uskutoční v piatok 21. októbra o 19:00 na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice.

Pripravila: Dáša Juhanová

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár