Ondrejovi Lenárdovi udelil minister kultúry ČR cenu Artis Bohemiae Amicis

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Minister kultúry Českej republiky Ilja Šmíd ocenil slovenského dirigenta Ondreja Lenárda (1942) končiaceho na poste šéfdirigenta Symfonického rozhlasu Českého rozhlasu za prínos a šírenie dobrého mena českej kultúry doma i v zahraničí udelením ceny Artis Bohemiae Amicis. Ocenenie umelcovi odovzdali po koncerte Verdiho Requiem v Dvořákovej sieni v pražskom Rudolfíne.

V pondelok 4. júna 2018 odohral Symfonický orchester Českého rozhlasu (SOČR) záverečný abonentný koncert sezóny a zároveň naposledy pod taktovkou svojho šéfdirigenta Ondreja Lenárda, ktorý stál na čele orchestra od sezóny 2011/2012. „Ondreji Lenárdovi se mistrně podařilo dopřát orchestru dostatečnou svobodu na to, aby na zkouškách a především na koncertech nastala ta pravá tvůrčí atmosféra, kterou naše publikum tolik oceňuje. Navždy si uchovám v paměti mnohé jeho koncerty se SOČR-em.“ uviedol k sedemročnému pôsobeniu slovenského dirigenta v pozícii šéfdirigenta orchestra riaditeľ SOČR Jakub Čížek.

Ondrej Lenárd,
foto: Filip Jandourek

K umeleckému pôsobeniu v Prahe Ondrej Lenárd v rozhovore pre Rádio Vltava uviedol: ,,Som prísny voči sebe a tým pádom som prísny aj voči druhým. Stále pokladám prácu na každom diele s týmto krásnym nástrojom ako je SOČR za sviatok hudby a sviatok môjho života, pretože za tých sedem rokov, čo som pracoval s týmto orchestrom, to bolo jednoznačne úžasné. Napĺňalo ma to duševne, ale aj krásnym medziľudským vzťahom medzi orchestrom a mnou. Vytvorili sme si krásne pozadie na ktorom sme mohli pracovať.” Toto obdobie dirigent a hudobníci zavŕšili 4. júna v Dvořákovej sieni v pražskom Rudolfíne uvedením Verdiho Requiem. Sólové party zazneli v interpretácii kvarteta s medzinárodným obsadením Celine Byrne (soprán), Jany Hrochovej (alt), Georgija Vasiljeva (tenor) a Štefana Kocána (bas), spoluúčinkoval Pražský filharmonický zbor pod vedením svojho hlavného zbormajstra Lukáša Vasilka. Koncert taktiež zaznel v priamom prenose Rádia Vltava.

Koncert Symfonického orchestra Českého rozhlasu v Prahe, 2018,
Jana Hrochová, Ondrej Lenárd, Georgy Vasiliev, Štefan Kocán, SOČR,
foto: Filip Jandourek

O výbere diela pre tento rozlúčkový koncert so SOČR rozhodol Ondrej Lenárd, pre ktorého Verdiho Requiem spadá medzi najväčšie skvosty hudobnej literatúry. Nevníma ho ako ,,dielo plné smútku a žiaľu, ale spovede, či akejsi očisty”. Na prvé stretnutie s Verdiho Requiem si Ondrej Lenárd v rozhovore pre Český rozhlas zaspomínal týmito slovami: ,,Bolo to v roku 1984, keď SOČR Bratislava mal možnosť predviesť toto dielo. Bolo to hviezdne obsadenie: sólisti Gabriela Beňačková, Eva Randová, Peter Dvorský a Peter Mikuláš, Pražský filharmonický zbor s prof. Veselkom a SOČR. Bolo to pre mňa neopakovateľné a dodnes mám „matricu“ nahrávky. A asi sa po toľkých rokoch dočkáme jej vydania na CD v produkcii centra Rozhlasu a televízie Slovenska v Bratislave.” V súvislosti s koncertom v Rudolfíne dodal: ,,Príprava na dnešný koncert bola v podstave celý môj život. Dopátrať sa podstaty a hĺbky tohto veľdiela potrebuje skutočne už vekovú zrelosť na pochopenie neoddeliteľnej filozofie života a smrti.”

R. Zavoral odovzdal O. Lenárdovi striebornú gramofónovú platňu s taktovkou z palisandrového dreva.
foto: Filip Jandourek

Po koncerte s veľkým záverečným aplauzom a za prítomnosti vzácnych hostí vo vypredanej Dvořákovej sieni poďakoval šéfdirigentovi Ondrejovi Lenárdovi generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral, ktorý vo svojom príhovore uviedol, že v priebehu siedmych koncertných sezón umelec posunul SOČR medzi orchestre európskej úrovne, a odovzdal mu striebornú gramofónovú platňu s taktovkou z palisandrového dreva ako spomienku na roky strávené s rozhlasovými symfonikmi. Zároveň dodal, že „dveře Českého rozhlasu, dveře zkušeben i koncertních sálů SOČR-u jsou pro Ondreje Lenárda vždy otevřené.“ Minister kultúry Ilja Šmíd následne zaspomínal na spoločné pracovné roky, ktoré ako dramaturg prežil na pôde SOČR pod umeleckým vedením Ondreja Lenárda. Vyzdvihol jeho prínos pre českú kultúru a odovzdal mu medailu a diplom. Ondrej Lenárd sa tak zaradil medzi ďalších významných laureátov ceny Priateľov českého umenia (Artis Bohemiae Amicis), medzi ktorými sú napríklad Jiří Bělohlávek, Jiří Menzel alebo Ennio Morricone.

Artis Bohemiae Amicis (Priateľom českého umenia) je české rezortne ocenenie – medaila (a diplom), ktorou od roku 2000 ministri kultúry ČR oceňujú významné osoby (fyzické i právnické), ktoré cieľavedome prispeli, alebo prispievajú k šíreniu dobrého mena českej kultúry v tuzemsku i v zahraničí. Autorom výtvarného návrhu medaily, v podobe, ktorú má od roku 2010, je MgA. Adam Kovalčík.

René Zavoral, Ilja Šmíd, Jakub Čížek, Ondrej Lenárd,
foto: Filip Jandourek

Ondrej Lenárd (rodák z Krompách na východnom Slovensku) je absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave (trieda profesora Ľudovíta Rajtera) a svoju umeleckú dráhu začal od roku 1962. Za ten čas stál pred mnohými prestížnymi orchestrami. Od roku 1978 je stály hosťujúci dirigent Japan Shinsei Symphony Orchestra v Tokiu (v 90. rokoch tiež hudobný riaditeľ a šéfdirigent telesa), bol šéfdirigentom Slovenskej filharmónie, šéfdirigentom ako aj riaditeľom Opery Slovenského národného divadla, taktiež pôsobil ako pedagóg na Katedre skladby a dirigovania na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Spolupracoval s významnými vokálnymi umelcami či inštrumentalistami a nahral množstvo záznamov klasickej hudby a diel opernej literatúry. Doposiaľ je to viac ako tisíc rozhlasových nahrávok. Jeho diskografia obsahuje záznamy pre spoločnosti Opus, Naxos, Marco Polo a HNH International, pre ktorú nahral dvadsať CD nosičov.

Ondrej Lenárd získal viacero ocenení: Cena Frica Kafendu (1974), laureát Medzinárodnej dirigentskej súťaže maďarského rozhlasu a televízie v Budapešti (1974), Národná cena SSR za vynikajúce interpretačné výkony a za propagáciu slovenskej hudobnej tvorby (1981), titul zaslúžilý umelec (1981), Zlatý erb vydavateľstva OPUS (1982), Cena Nadácie Tatra banky za umenie za mimoriadny tvorivý čin (1996), Rad Ľudovíta Štúra I. triedy (1998), Doctor honoris causa – Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (2002), Krištáľové krídlo (1999), Cena predsedu Národnej rady SR za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia, čestný titul (2015 ). Na poste šéfdirigenta Symfonického orchestra Českého rozhlasu v Prahe pôsobil od sezóny 2011/2012 do sezóny 2017/2018.

Koncert Symfonického orchestra Českého rozhlasu v Prahe, 2018,
C. Byrne, J. Hrochová, O. Lenárd, G. Vasiliev, Š. Kocán, SOČR, Pražský filharmonický zbor,
foto: Filip Jandourek

Spolupráca Ondreja Lenárda so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu sa však nekončí. Spoločne ich najbližšie na prelome júna a júla čaká trojtýždňové turné po Japonsku, kde odohrajú dokopy trinásť koncertov. V sezóne 2018/2019 sa potom stretnú na dvoch abonentných koncertoch – októbrovom s podtitulom Vivat Republica! s dielami českých a slovenských autorov (Vítězslav Novák, Eugen Suchoň, Jozef Suk) so sólistkou Simonou Houda-Šaturovou (soprán) a potom na aprílovom, na ktorom zaznie Dvořákova Stabat mater.

Symfonický orchester Českého rozhlasu vstúpi do novej koncertnej sezóny 2018/2019 s novým umeleckým vedením. V pozícii šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa bude rodák z nemeckého Regensburgu Alexander Liebreich (1968) a hlavným hosťujúcim dirigentom sa stane Marek Šedivý (1987).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ČR, HC, MK ČR, agentúrne správy

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku