Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

27. januára 2021 redakcia Sezóna 2020/2021

Online koncert Slovenskej filharmónie s českými umelcami

Slovenská filharmónia, foto: Peter Brenkus
Veľkosť písma
A
A
A
Slovenská filharmónia pripravila na koniec januára 2021 ONLINE symfonický koncert s dvoma českými umelcami – dirigentom Petrom Altrichterom a fagotistom Janom Hudečkom. Live stream z Koncertnej siene môžu diváci bezplatne sledovať v piatok 29. januára o 19.00 h na stream.filharmonia.sk. Koncert bude k dispozícii aj v online archíve SF.

(reklamný článok, SF)

Na piatkovom symfonickom koncerte sa po boku orchestra Slovenská filharmónia predstaví mladý český fagotista Jan Hudeček, rodák z Českých Budějovíc. Jan Hudeček sa už ako pätnásťročný stal absolútnym víťazom všetkých kategórii v súťaži dychových nástrojov (do 30 rokov) na Medzinárodnej súťaži 15. Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Citta di Barletta“ v Taliansku. V roku 2014 získal 1. cenu a titul laureáta na Medzinárodnej interpretačnej súťaži Pražská jar. Mladý umelec sa venuje predovšetkým sólovej koncertnej činnosti a rád propaguje súčasnú hudbu pre sólový fagot. Už desať rokov zastáva post sólo fagotistu orchestra Opery Národného divadla v Prahe a od roku 2015 pôsobí aj pedagogicky.

Daniel Havel, foto: Archív Opery ND Praha

So Slovenskou filharmóniou uvedie Koncert pre fagot a orchester Jiřího Pauera, výraznej osobnosti českej hudby 2. polovice 20. storočia. Koncert pre fagot skomponoval ako absolventskú skladbu na Akadémii múzických umení v roku 1949. Premiéra zaznela o rok neskôr a v roku 1952 bol koncert zaradený do programu Českej filharmónie. Dnes sa uvádza po celom svete. Jiří Pauer skomponoval viacero koncertov pre rôzne nástroje – fagot, trúbku, hoboj, lesný roh a marimbu. Svoj život zasvätil hudbe, bol dlhoročný riaditeľ Českej filharmónie, riaditeľ Národného divadla, člen rady festivalu Pražská jar…

Program koncertu doplní hudba z opery Čert a Káča Antonína Dvořáka a Symfónia č. 4 c mol „Tragická“, D. 417 Franza Schuberta. Program zaznie v naštudovaní českého dirigenta Petra Altrichtera, stáleho hosťa sezón Slovenskej filharmónie.

Petr Altrichter, Jan Hudeček

Live stream koncertu odvysiela Slovenská filharmónia z Koncertnej siene v piatok 29. januára 202119.00 h na stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

www.filharmonia.sk

videopozvánka

https://www.youtube.com/watch?v=Qd_YVC7nNdk&feature=youtu.be

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...