Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

12. mája 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Opera Ľubice Čekovskej Dorian Gray na medzinárodnom festivale Pražská jar

Dorian Gray, Opera SND, 2013 Eamonn Mulhall (Dorian), Dorian Gray, Opera SND foto: Jozef Barinka
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Operný súbor SND sa 19. mája 2015 predstaví na jubilejnom 70. ročníku prestížneho medzinárodného festivalu klasickej hudby Pražská jar s operným dielom slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Dorian Gray. Ešte pred touto zahraničnou prezentáciou si budú môcť milovníci opery pozrieť Doriana Graya na javisku Opery SND vo štvrtok 14. mája.

Pražská jar

Medzinárodný hudobný festival vážnej hudby Pražská jar je pravidelnou prehliadkou vynikajúcich svetových umelcov, symfonických orchestrov a komorných telies. Uskutočňuje sa každoročne v Prahe od 12. mája (výročie úmrtia Bedřicha Smetanu) do 3. júna. Od svojho vzniku je reprezentatívnou prehliadkou svetovej hudobnej kultúry a jej najnovších trendov.

12. mája 2015 začína jubilejný 70. ročník. Priamy prenos slávnostného otváracieho koncertu z Obecného domu v Prahe môžu milovníci klasickej hudby sledovať prostredníctvom televíznej stanice ČT art, alebo na vlnách Českého rozhlasu Vltava, prenos začína o 20:00 hod. Na koncerte zaznie Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetanu, hrá NDR Sinfonieorchester Hamburg, diriguje Thomas Hengelbrock.

Pražská jar, Medzinárodný festival klasickej hudby v Prahe, Obecný dom v Prahe, foto: Pražská jar
Pražská jar,
Medzinárodný festival klasickej hudby v Prahe,
Obecný dom v Prahe,
foto: Pražská jar

Počas histórie tohto festivalu na ňom účinkovali špičkoví svetoví umelci ako napríklad dirigujúci skladatelia Leonard Bernstein, Arthur Honegger, Paul Hindemith, Darius Milhaud, Pierre Boulez či Hans Werner Henze, dirigenti Karel Ančerl, Claudio Abbado, Sir Adrian Boult, Herbert von Karajan, Lorin Maazel, Kurt Masur, Jevgenij Mravinskij, Charles Munch, Wolfgang Sawallisch, Leopold Stokowski…

Pre čitateľov Opera Slovakia budú istotne zaujímavé zvučné mená operných spevákov ako Galina Višněvská, Elisabeth Schwarzkopf, Jelena Obrazcova, Katia Ricciarelli, Kathleen Battle, Edita Gruberová a Gabriela Beňačková, Christa Ludwig, Jessye Norman, Brigitte Fassbaender, Anne Sofie von Otter, Bernarda Fink, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená, Nicolai Gedda, Peter Schreier, Luciano Pavarotti, Peter Dvorský, Štěfan Margita, Dietrich Fischer-Dieskau, Thomas Hampson, Matthias Goerne, basisté Kim Borg, Nikolai Ghiaurov či Ruggiero Raimondi a iní svetoví špičkoví umelci inštrumentalisti, či popredné orchestre.

Národné divadlo v Prahe
Národné divadlo v Prahe

Opera a balet na festivale Pražská jar

Neodmysliteľnou súčasťou programu Pražskej jari sú tiež festivalové divadelné predstavenia realizované spravidla v spolupráci s pražskými opernými scénami Národným divadlom a Štátnou operou. Z mimopražských scén hosťovali v rámci Pražskej jari najčastejšie súbory Národného divadla v Brne a Slovenského národného divadla z Bratislavy. Výnimočné miesto vo festivalovej kronike majú tiež pohostinné vystúpenia súborov opery a baletu Veľkého divadla v Moskve, Kirovovho divadla z vtedajšieho Leningradu, Nemeckej štátnej opery a Komickej opery z Berlína, Drážďanskej štátnej opery, Lipskej opery, Maďarskej štátnej opery, Holandskej opery z Amsterdamu, Kráľovskej opery z Londýna a baletu Sadler´s Wells, Holandského tanečného divadla Jiřího Kyliána, Hamburského baletu Johna Neumeiera či Baletu XX. storočia Maurica Béjarta z Bruselu.

Dorian Gray na festivale Pražská jar

V tomto jubilejnom ročníku sa na festivale odprezentuje slovenská operná tvorba. Opera Slovenského národného divadla uvedie operu Dorian Gray, ktorú slovenská autorka Ľubica Čekovská skomponovala na objednávku Opery SND. Opera zaznela vo svetovej premiére v rámci medzinárodného festivalu súčasnej hudby World New Music Days 2013 a festivalu Melos Étos 8. a 9. novembra 2013. O svetovej premiére opery sme písali TU…

Libreto opery napísala kanadská spisovateľka a scenáristka Kate Pullinger na námet kultovej literárnej predlohy Oscara Wilda. Táto známa autorka, ktorá okrem iných projektov upozornila na seba aj ako spoluautorka románu Piano podľa rovnomenného filmu Jane Campionovej, zároveň s libretom k Dorianovi Grayovi debutovala na opernej scéne.

V Dorianovi Grayovi sa obe autorky zaoberajú znepokojujúcimi otázkami fyzických a duchovných podôb krásy a zla. Dielo hudobne naštudoval anglický dirigent Christopher Ward v réžii nemeckej režisérky Nicoly Raab, ktorá patrí k mladšej generácii medzinárodne etablovaných operných tvorcov. Autormi scény a kostýmov sú Anne Marie Legenstein a Alix Burgstaller.

Dorian Dorian Gray SND, 2013 Katarína Juhásová - Štúrová (Sybil  Vane), Eric Fennell (Dorian) foto: Jozef Barinka
Dorian Dorian Gray SND, 2013
Katarína Juhásová – Štúrová (Sybil Vane), Eric Fennell (Dorian)
foto: Jozef Barinka

Autorka Ľubica Čekovská vychádzala pri komponovaní opery z melódie jazyka, ale hudobnú inšpiráciu jej prinášala aj atmosféra samotného príbehu. ,,Snažila som sa zachovať melodiku, pracovala som s rôznymi členeniami. Do mojej opery som si dovolila včleniť aj napr. nazvem to zábavné zložky, napr. cirkusový atonálny tanec, alebo fanfáru, zvučku takého lacne vyzerajúceho divadla, ktorá sa v orchestri ozve niekoľkokrát. V opere je aj Turecký tanec a pod., lebo opera je aj o divadle. Zakomponovala som tam aj hlasy obrazu. Je to čistá melodická linka chlapčenského sopranu, ktorá sa bude počas opery opakovať nielen v speve, ale aj v hudbe. Táto melodická linka, ktorá bola spracovaná elektroakusticky v jednom nahrávacom štúdiu v Paríži, realizoval ju Robert Rudolf a postupne sa obraz zvukovo deformuje spolu s príbehom Doriana Graya. Hudobne som operu postavila na takom dualizme povedzme ,,pekna“ a ,,škaredna“. Nápady mi prichádzali postupne. Nazhromaždila som si mnoho nápadov a potom som si ich selektovala.“

Dorian Gray, Opera SND, Aleš Jenis (Lord Henry), Martin Gyimesi (Alan Cambell), Eric Fennell (Dorian), foto: Jozef Barinka
Dorian Gray, Opera SND,
Aleš Jenis (Lord Henry), Martin Gyimesi (Alan Cambell), Eric Fennell (Dorian),
foto: Jozef Barinka

S libretistkou Kate Pullinger dlho spolupracovali, aby v Dorianovi zachovali celý príbeh a aby bol o tom, o čom je. ,,Do príbehu sme vložili zopár detailov, pretože nám do procesu vstúpil aj David Pountney, ktorý je významný operný režisér, a scénicky nám poradil urobiť drobné zmeny na princípe divadla v divadle, čiže napr. na začiatku sme Alanovi Campbellovi vdýchli význačnejšiu rolu. Išlo nám o to, aby opera nebola len o nejakom opise, kedy sa čo stane a zrazu je koniec, ale aby vhltla diváka do svojho vlastného divadelného sveta, lebo jednotlivé osoby a scény majú nejaký svoj vlastný život. Libreto je v anglickom jazyku a do slovenčiny ho preložila vynikajúca slovenská prekladateľka Jana Kantorová-Báliková.“, povedala v rozhovore pre Opera Slovakia Ľubica Čekovská. Celý rozhovor v ktorom priblížila prácu na jej opere, ale aj pohľad na operný žáner a tému tejto opery si prečítate TU…

Recenziu svetovej premiéry opery si prečítate TU…

Ľubica Čekovská: Dorian Gray
Národné divadlo v Prahe
Predstavenie v rámci festivalu Pražská jar
19. máj 2015
Hudobné naštudovanie a dirigent: Christopher Ward
Réžia: Nicola Raab
Scéna a kostýmy: Alix Burgstaller, Anne Marie Legenstein

Osoby a obsadenie

Sybil Vane: Helena Becse-Szabó
Paní Leafová Mrs Leaf: Terézia Kružliaková
Bordelmama: Denisa Hamarová
Dorian: Eamon Mulhall
Alan Campbell: Martin Gyimesi
James Vane: Ján Ďurčo
Basil: Martin Malachovský
Lord Henry: Aleš Jenis

Orchester Slovenského národného divadla

Viac informácii o festivale Pražská jar nájdete na www.festival.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024