Opera na festivale Divadelná Nitra 2014

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Nitra – Festivalový hlavný program Divadelnej Nitry 2014 prinesie 10 inscenácií zo 6 krajín –z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Slovinska aj Slovenska a nová sekcia Festival Plus ponúkne 5 inscenácií zo Slovenska a Českej republiky. Z týchto predstavení budú dve súčasné opery – jedna komická z Nemecka a druhá je opera pre deti zo Slovenska.

O festivale

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jednou z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku. Zároveň je uznávaným podujatím v európskom kontexte. Koná sa od jesene 1992 každý rok koncom septembra v Nitre. Je výberovou nesúťažnou prehliadkou špičkového európskeho, predovšetkým činoherného divadla, prístupnou tanečnému, pohybovému, hudobnému, bábkovému i výtvarnému divadlu, vyhľadáva netradičné, inovatívne a inšpiratívne scénické diela, oboznamuje s novými tendenciami a s novými menami tvorcov, obsahuje bohatý sprievodný a pracovný program, dáva priestor iným druhom umenia a prezentácii regionálnych kultúrnych aktivít.

Pre náš portál prinášame info o operných predstaveniach festivalu. Kompletný program nájdete na www.nitrafest.sk

Divadelnú Nitru 2014 otvorí opera Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha

Divadelnú Nitru 2014 otvorí 26. septembra 2014 unikátna inscenácia Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha z dielne legendárneho berlínskeho súboru Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz Berlin pod vedením európskej divadelnej hviezdy, herca a režiséra Herberta Fritscha, ktorý originálnu komickú operu uvedie v medzinárodnej premiére. Divák bude môcť v komickej opere vystopovať rôzne inšpiračné zdroje – od Charlieho Chaplina, nemej filmovej grotesky, surrealistov, francúzskej pantomímy, nemeckého expresionizmu, až po kabaret, happeningy a videoart.

Bez názvu c. 1//Opera Herberta Fritscha foto: Volksbühne

Bez názvu c. 1//Opera Herberta Fritscha
foto: Volksbühne

Päťmetrová pohovka, dva kilometre káblov a 150 svetiel. Divadelná Nitra hostí technicky najnáročnejšie predstavenie v histórii festivalu

Na scéne sa predvedie 12 hercov a traja muzikanti, ktorí zahrajú na rôznych kurióznych nástrojoch – okrem syntetizátorov, bicích, gitár použijú aj hrkálky, škrkátka, hracie skrinky, detské hračky, vrźgajúcu kľuku, ruchové nástroje či pílku na drevo. Navyše budú všetci odetí do jedinečných farebných kostýmov, ktoré pripomínajú salónových hráčov orchestru z 50-tych rokov minulého storočia vyobliekaných ako na revue. Diváci sa môžu tešiť aj na kurióznu dekoráciu – jedinou rekvizitou inscenácie je pohovka oveľa väčších, než ľudských rozmerov: s výškou takmer 1,9 metra a dĺžkou takmer 5,3 metra. Do jej trojmetrovej hĺbky budú herci padať či sa usádzať. Súbor si ju prinesie zo svojej domovskej scény v Berlíne. Divadelná Nitra musí zabezpečiť zo zahraničia tri projektory, aké na slovenskom trhu nemožno zohnať a predstavenie headlinera tohtoročnej Divadelnej Nitry počas dvoch hodín na scéne osvetlí viac ako 150 svetiel a naťahaných bude viac ako dva kilometre káblov. Priamo z Nemecka príde aj 22-členný technický personál, umeleckú, produkčnú a technickú zložku bude tvoriť spolu 37 ľudí. Ide tak o technicky najnáročnejšie predstavenie v 23-ročnej histórii festivalu.

Bez názvu c. 1//Opera Herberta Fritscha foto: Volksbühne

Bez názvu c. 1//Opera Herberta Fritscha
foto: Volksbühne

Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha

Keď divadlu odnímeme príbeh, slová a dokonca aj titul, ostane čistá radosť z hry a takzvanej vlastnej fantázie. Herbert Fritsch už niekoľko rokov so svojimi hercami tvorí divadelné inscenácie, ktoré divákov zabávajú svojimi javiskovými vtipmi a zároveň tak zvláštne mrazia. Vo Fritschových inscenáciách sa dajú vystopovať rôzne inšpiračné zdroje – od Chaplina, nemej filmovej grotesky, dadaististov, surrealistov, francúzskej pantomímy, nemeckého expresionizmu, komickej opery, až po variété, happeningy a videoart – vždy ich ale dokáže pretvoriť do javiskovo veľmi osobitého, špecificky divadelného tvaru. Hercov, technicky pripravených hrať v muzikále, operete či komickej opere dopĺňa orchester, zložený zo syntetizátorov, bicích, gitár a rôznych hrkálok, škrkátiek, hracích skriniek, škatuliek, detských hračiek, ruchových nástrojov. Vo výsledku sledujeme gejzír divadelných fantázií oslavujúcich a zosmiešňujúcich našu obyčajnosť. Fritschovým inscenáciám ale nechýba aj rafinovaná kompozícia celku. Javiskové gagy a situácie nie sú iba prvoplánovo vtipné – fungujú tiež ako odkazy v nekonečnej sieti artefaktov a útržkov našej spoločnej kultúrnej pamäte. Vďaka svojej neverbálnej povahe, pre ktorú je charakteristická nedopovedanosť, je divák zvádzaný k spolutvorbe inscenácie a tým privádzaný do určitej tvorivej excitácie. Vďaka svojej odkazovej povahe jednotlivé situácie a javiskové gagy kladú divákovi s každým výbuchom smiechu tiež subverzívnu otázku: koľko z toho, čo sme si schopní predstaviť je skutočne dôkazom našej tvorivej jedinečnosti a nie iba zdieľanými kultúrnymi vzorcami?

 

Detská opera 2´ 16” a pol: Vesmírna odysea Mareka Piačeka

Najväčší súbor pricestuje na Divadelnú Nitru zo Žiliny – až 49 osôb zavíta na festival s produkciou 2´ 16” a pol: Vesmírna odysea z pera známeho súčasného hudobného skladateľa a dirigenta Mareka Piačeka, ktorú naštudovali v nezávislom centre Stanica Žilina – Záriečie. V detskej opere, ktorú uvedie Divadelná Nitra v novej sekcii Festival Plus, vystúpi 26 detí, 5 dospelých filharmonikov, 1 dirigent, ostatní členovia prídu ako technický personál a rodičovský dozor.

216-vesmirna-odysea

Umenie, ktoré prekvapuje aj zabáva, predstaví opera 2´ 16” a pol: Vesmírna odysea, ktorú naštudovali v nezávislom centreStanica Žilina – Záriečie. Deti aj rodičov presvedčí o tom, že opera nemusí byť len vysoké a nedostupné umenie, ale aj vtipný a hravý zážitok. V opere účinkujú deti spolu s profesionálnymi hudobníkmi zo Slovenskej filharmónie a ide pritom o rovnocennú spoluprácu – deti zažívajú seriózne účinkovanie v orchestri a súčasnú hudbu na vlastnej koži a profesionálni hudobníci seriózne pristupujú na túto hru. O tejto opere sa viac dočítate TU…

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Divadelná Nitra

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár