Opera Slovakia prezentuje Monitoring divadiel na Slovensku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Portál Opera Slovakia vstúpil do piateho roku svojho fungovania nielen zmeneným dizajnom, grafikou a s novým logom, ale predovšetkým nadviazaním rôznych foriem spoluprác s viacerými odbornými inštitúciami a projektmi, medzi ktoré patrí aj mediálna spolupráca pri projekte Monitoring divadiel na Slovensku.

O projekte Monitoring divadiel na Slovensku

Projekt Monitoring divadiel na Slovensku vznikol v roku 2007 z potreby doplniť a reštartovať nepostačujúcu kritickú reflexiu tvorby slovenských divadiel. Cieľom projektu je monitorovanie čo najširšieho spektra inscenácií v štátnych, nezávislých i samosprávnych divadlách na celom Slovensku. V mnohých prípadoch (jednorazové zoskupenia, národnostné divadlá, inscenácie pre deti) sú recenzie v Monitoringu jedinou relevantnou reflexiou. Hodnotenia nemajú slúžiť len ako aktuálna informácia pre divákov či spätná väzba pre tvorcov, ale aj ako budúci archívny dokument. Každá z recenzií je uložená do zbierok Divadelného ústavu a stáva sa tak dokumentom pre výskumníkov a výskumníčky divadelného diania na Slovensku.

Opera Slovakia poskytuje projektu Monitoring divadiel na Slovensku priestor na prezentáciu. Čitatelia Opera Slovakia sa preklikom na logo MD môžu dostať na webovú stránku projektu a prečítať si recenzie od hodnotiteľov, zapojených do projektu. Operné inscenácie pre Monitoring recenzujú kritici Vladimír Blaho, Mária Glocková, Michaela Mojžišová, Pavel Unger a Terézia Ursínyová.

Realizátormi projektu sú Slovenské centrum Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov AICT/IATC, Divadelný ústav Bratislava a Vysoká škola múzických umení v Bratislave. Finančné prostriedky z majoritnej časti pochádzajú z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Viac o tomto projekte sa dozviete na www.monitoringdivadiel.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár