Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

18. septembra 2019 Ľudovít Vongrej Sezóna 2019/2020

Opera Slovenského národného divadla predstavila jubilejnú 100. sezónu

Tlačová konferencia k 100. sezóne SND, 2019, foto: Ľudovít Vongrej
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Slovenské národné divadlo predstavilo na tlačovej konferencii jubilejnú 100. sezónu. Operný súbor pripravuje tri premiéry, viaceré koncerty a v marci bude spoluorganizovať galakoncert pri príležitosti 100. výročia otvorenia SND. V jubilejnej sezóne SND otvára aj Operné štúdio. K storočnici uvedie knižnú publikáciu či TV dokument. Oddelenie marketingu predstavilo vizuály premiér všetkých troch súborov a pripravené sú sprievodné podujatia.

,,Opera SND sa v stej sezóne dostala do netradičnej situácie, kedy prebieha rekonštrukcia ťahov na javisku v novej budove a rekonštrukcia techniky pod točňou.“ Touto informáciou o nevyhnutnej a dlho odkladanej rekonštrukcii, kvôli ktorej sú presunuté aj termíny premiér a skúšobný proces, začal na tlačovej konferencii svoj príhovor riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr, ktorý následne predstavil jubilejnú 100. sezónu operného súboru.

Slovenské národné divadlo, nová budova

Prvou, z trojice pripravovaných operných premiér jubilejnej sezóny SND, bude lyrická opera Rusalka od Antonína Dvořáka, ktorá sa na našu prvú scénu vracia po 14. rokoch. Autorom hudobného naštudovania bude Ondrej Lenárd, ktorý sa vracia za dirigentský pult našej prvej opernej scény, kde okrem hudobných naštudovaní dvoch nových inscenácii prevezme dirigentskú taktovku nad reprízami Suchoňovej Krútňavy či Pucciniho Turandot. Réžie Rusalky sa ujme namiesto pôvodne ohlásenej Magdalény Švecovej slovenský režisér Martin Kákoš, ktorý touto inscenáciu na opernej scéne debutuje. Rusalka bude návratom na javisko Opery SND aj pre scénografa Milana Ferienčíka a kostýmy navrhne Ľudmila Várossová. Zbormajstrom bude Pavel Procházka a dramaturgom Pavol Smolík. Premiéry sa uskutočnia 20. a 22. februára 2020 v novej budove SND.

Druhou opernou premiérou bude Verdiho Aida v hudobnom naštudovaní Ondreja Lenárda a v réžii Pavla Smolíka. ,,V hudbe Aidy sa stretáva okázalý lesk štátnych a vojenských ceremónií s vypätými okamihmi citových konfliktov ústredných protagonistov a vonkajšková nádhera masových scén so zbormi a baletnými číslami s intímne ladenými pasážami lyrických osobných vyznaní.“ uvádza pozvánka na predstavenie. Zbory zaznejú v naštudovaní Pavla Procházku, autorom scény bude scénograf Marek Hollý a kostýmy navrhne Ľudmila Várossová. Dramaturgom predstavenia bude Martin Bendik. Premiéry sa uskutočnia 13. a 14. marca 2020 v novej budove SND. Ako pre Opera Slovakia uviedol riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr, ,,v tomto čase prebieha v sále Opery a Baletu novej budovy SND nevyhnutná rekonštrukcia, takže operný súbor musí dve prvé premiéry (Aida, Rusalka) skúšať v predstihu.“

V závere jubilejnej sezóny operný súbor uvedie 13. a 15. júna 2020 v novej budove SND premiéry Mozartovej komickej opery Figarova svadba. Pod hudobné naštudovanie sa podpíše Ondrej Olos a inscenačnú podobu dá dielu český režisér Jiří Heřman, od roku 2015 umelecký šéf opery Národného divadla v Brne, ktorý týmto predstavením debutuje na javisku Opery SND. Scénu navrhne Pavel Svoboda a kostýmy Alexandra Grusková.

Nová budova SND, sála opery a baletu

,,Túto sezónu pripravujeme tri nové inscenácie. Prvou premiérou, ktorá tu pred sto rokmi zaznela, bola Smetanova Hubička. Preto som chcel niečo české. Najviac sa nám hodila Dvořákova Rusalka, ktorú uvedieme vo februári ako prvú premiéru stej sezóny. Po nej nasleduje Aida a Figarova svadba. Mojou ambíciou je opäť vrátiť diváka do opery. Chcel by som, aby to bolo, ako za mojich mladých čias, keď som sem často chodieval a bol o ňu veľký záujem. Dúfam, že sa tieto časy vrátia a budeme si ich o to viac vážiť. Predpokladám, že spomínané tri tituly budú mať široký divácky záber. Myslím si, že sme na našich divákov pozabudli a skúšali zbytočné experimenty, ktoré sem nepatria, resp. nie sme na ne vychovaní ani pripravení. Dúfam, že postupne sa pohneme aj smerom k svetu, ale postupne, inteligentne a rozumne.“ zdôvodnil uvedenie nových titulov pre Opera Slovakia riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr, ktorý zastáva tento post od septembra 2018.

Galakoncert pri príležitosti 100. výročia vzniku SND

,,V jubilejnom roku bude prvým významným podujatím k storočnici divadla Galakoncert pri príležitosti 100. výročia vzniku SND 1. marca 2020 v novej budove SND. Veľkorysý spoločný projekt Opery, Činohry a Baletu SND vás sugestívnym spôsobom prevedie históriou SND a zamyslíme sa aj nad budúcnosťou našej prvej národnej scény. Galakoncert pripravujeme v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska. Režisérom podujatia bude Jozef Dolinský ml. a dirigentom Dušan Štefánek. Týmito slovami pozýva SND na slávnostný jubilejný koncert.

video

Z talianskej tvorby repertoár Opery SND v sezóne 2019/2020 ponúkne Verdiho Nabucco, Aidu, Dona Carla, MacbethaRigoletta, z Pucciniho odkazu Toscu, Turandot a do SND sa vrátia aj dve jednoaktovky z Pucciniho Triptychu Plášť Gianni Schicchi, ktoré v rámci koprodukčnej spolupráce účinkovali minulú sezónu v Ostrave. Bizetova Carmen a v uplynulej sezóne uvedené Offenbachove Hoffmannove poviedky reprezentujú v SND francúzsku opernú literatúru. Z Mozartových titulov majú v repertoári SND zastúpenie Così fan tutte, Čarovná flauta, Don Giovanni či Figarova svadba a z českej tvorby zostáva v repertoári Smetanova Predaná nevesta a k nej pribudne nová inscenácia Dvořákovej Rusalky. Suchoňova Krútňava je v Slovenskom národnom divadle jediným celovečerným operným titulom slovenskej opernej tvorby a tiež jedinou operetou zostáva Nedbalova Poľská krv.

Opera v SND pre deti

Slovenské národné divadlo v jubilejnej sezóne ponúka detským divákom a ich rodičom reprízy dvoch operných rozprávok slovenských autorov – Veľkú doktorskú rozprávku od Milana Dubovského a minuloročný prírastok – Rozprávku o šťastnom konci od slovenského skladateľa Petra Zagara. V predstavení Nepredajme nevestu! prevedie moderátor Martin Vanek mladých divákov nielen Smetanovou Predanou nevestou, ale aj svetom operného divadla. ,,Každý rok by som chcel do repertoáru Opery SND zaradiť operu pre deti. Tento rok to bude Rusalka, budúci rok je v pláne Čert a Káča“, dodal k predstaveniam pre deti Rastislav Štúr. Novým formátom pre najmenších budú v decembri Mikulášske koncerty, v tomto roku so sólistami Opery SND, orchestrom Opery SND, Bratislavským chlapčenským zborom a tanečníkmi z umeleckého združenia Atašé.

P. Zagar: Rozprávka o šťastnom konci, Opera SND, 2019, Filip Tůma (Martin), Adriana Banásová (Júlia), foto: Marek Malůšek/SND

Koncerty

Opera SND v jubilejnej sezóne uvedie viaceré koncerty. ,,Ako si pamätám, za pána riaditeľa Hrubanta boli koncerty, večery árií alebo zborové večery veľmi úspešné a chcel by som na ne nadviazať.“ uviedol Rastislav Štúr. Po otváracom koncerte 100. sezóny SND, ktorý sa konal 14. septembra 2019 (písali sme o ňom TU…), mal nasledovať Koncert Pavla Bršlíka a jeho hostí, ktorý sa však kvôli náhlej indispozícii tenoristu uskutoční v náhradnom termíne 16. októbra 2019 s pôvodne plánovaným programom a hosťami.

V októbri rozozvučia historickú budovu SND Neapolské piesne v podaní Miroslava Dvorského a jeho hostí. Posledný mesiac starého roka uvedie Opera SND trojicu Mikulášskych koncertov, v pláne je aj profilový koncert operného zboru SND a záver roka 2019 spestrí dvojica silvestrovských koncertov. V apríli 2020 po druhýkrát zaznie Prvoaprílové GALA Opery a Baletu SND. V nedeľu 1. marca sa uskutoční galakoncert pri príležitosti 100. výročia otvorenia Slovenského národného divadla ako spoločný projekt všetkých troch umeleckých súborov.

Aj v jubilejnej sezóne 2019/2020 bude Opera SND pokračovať s dramaturgickými úvodmi pol hodinu pred predstaveniami, ktoré poskytnú divákom zaujímavosti o diele a konkrétnej inscenácii. Vstup pre všetkých návštevníkov je voľný. Z balkóna historickej budovy SND aj túto sezónu zaznejú fanfárové koncerty. Ako uviedol Rastislav Štúr, Opera SND plánuje stať sa členom medzinárodnej organizácie Opera Europa.

Slovenské národné divadlo – historická budova, ilustračné foto

Operné štúdio SND

Riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr sa rozhodol zriadiť v Slovenskom národnom divadle Operné štúdio. Po uskutočnených konkurzoch, na ktorých z 80-tich záujemcov vybrali 11, je na november 2019 ohlásené jeho slávnostné otvorenie. ,,Členov Operného štúdia SND čaká kontinuálny vzdelávací proces pozostávajúci z rôznorodých workshopov a projektov. Umelecké osobnosti z domácej aj medzinárodnej scény s nimi budú pracovať na technike spevu, hereckom výraze, metódach hereckej práce, práci na opernej postave, javiskovej reči, javiskovom pohybe, tanci, interpretácii, práci s režisérom či dirigentom.“

Operné štúdio SND avizuje sedem workshopov, operný seminár, a v máji 2020 začiatok štúdia dvoch operných titulov – Dido a Aeneas, barokovej opery na antický námet od Henryho Purcella a komornú minioperu na text P. O. Hviezdoslava Zuzanka Hraškovie od slovenského autora Jozefa Grešáka, ktorý zhudobnil text známej balady. Uvedením diela Zuzanka Hraškovie Operné štúdio SND napĺňa svoju ambíciu uvádzať diela slovenských autorov. Premiéra predstavenia Operného štúdia v hudobnom naštudovaní Petra Zajíčka a réžii Mareka Mokoša sa uskutoční 22. mája 2020 v historickej budove SND. V inscenácii sa predstavia mladí sólisti operného štúdia so sprievodom Slovenského mládežníckeho orchestra.

Hosťovania

V repertoárových predstaveniach Opery SND sa predstavia viacerí hosťujúci umelci. Rastislav Štúr na stretnutí s novinármi avizoval renomovaného sólistu Simona Keenlysida, ktorý 18. januára 2020 stvárni Rodriga v repríze Verdiho Don Carla.

Na javisku SND sa predstavia dva slovenské hosťujúce súbory s inscenáciami ocenenými kritikou. Operný súbor banskobystrickej Štátnej opery zavíta v októbri do Bratislavy s Rossiniho Otellom, dielom, ktoré je kvôli svojej náročnosti zriedkavejšie uvádzaným titulom. Inscenácia Andrey Hlinkovej zaznie pod taktovkou autora hudobného naštudovania Mariána Vacha (recenzia premiéry: Odkaz z Banskej Bystrice: zdolateľná je aj Rossiniho „osemtisícovka“). Inscenácia získala okrem pozitívnych recenzií aj dve nominácie na Dosky 2019.

G. Rossini: Otello, Štátna opera, 2019, Zi-Zhao Guo (Otello), zbor Štátnej opery BB, foto: Jozef Lomnický

Súbor Opery Štátneho divadla Košice uvedie v Bratislave v júni 2020 Verdiho poslednú komickú operu Falstaff v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a v réžii oskarového Jiřího Menzla (recenzia premiéry: Verdiho Falstaff otvoril oponu už aj na javisku Štátneho divadla v Košiciach).

V jubilejnej sezóne sa operný súbor SND predstaví na javisku pražského Národného divadla s Verdiho inscenáciou Don Carlo a rokuje sa aj o účasti na festivale Smetanova Litomyšl. V júli zaznie na festivale v rakúskom Bregenzi svetová premiéra slovenskej komickej opery Ľubice Čekovskej Impresário ako koprodukčný produkt Festivalu Bregenz a SND. V októbri 2020 túto inscenáciu uvedú aj na javisku Opery SND.

Oddelenie Centra marketingu SND v predstihu predstavilo vizuály všetkých troch umeleckých súborov k premiéram 100. sezóny. Pri tvorbe nosných vizuálov k storočnici SND bola osobitným kľúčom pocta súborom – Činohre, Opere a Baletu SND, oslavujúc umenie, odvahu a krásu, ktoré spoločnosti jednotlivé súbory prinášajú. ,,Pri opere sme postavili vizuály na sugestívnych výrazných portrétoch žien – hlavných hrdiniek jednotlivých diel. Snažili sme sa vychádzať z charakteru postáv, ale opäť súčasnou a silnou výtvarnou štylizáciou upútať pozornosť diváka, posunúť (väčšinové) vnímanie opery ako obsolétneho žánru na žáner, ktorý, ak je správne uchopený, dokáže svojou veľkoleposťou vyvolať silné emócie. Operné vizuály 100. sezóny by mali mať schopnosť osloviť aj diváka, pre ktorého bol doteraz tento žáner neuchopiteľný.“ uvádza Barbora Šajgalíková autorka dizajnu plagátov.

Logo storočnice tvoria tri zlaté krúžky a vychádzajú z trojjedinosti SND zvýrazňujúc spolupatričnosť a vzájomný rešpekt s dôrazom na jedinečnosť každého žánru, ktorý reprezentujú.

Výstava plagátov k premiéram 100. jubilejnej sezóny všetkých troch umeleckých súborov SND, foto: Ľudovít Vongrej

Storočnicu SND pripomenú aj rôzne spomienkové predmety ako napríklad sklenené poháre, diáre, pohľadnice, tašky, magnetky, kalendár, perá a podobne. ,,V spolupráci so slovenskými spoločnosťami (ako je napríklad Bepon či Tikoki) vytvárame limitovanú edíciu produktov, ktoré sa budú spájať s divadlom a ako poznávací a spoločný prvok využívajú lipový list, ktorý je súčasťou ochrannej známky SND a súčasne aj symbolom Slovanov.“ uviedla Henrieta Borowiecka, riaditeľka Centra marketingu SND.

Storočnicu pripomenie aj poštová známka, ktorej návrh tvorí výtvarníčka a renomovaná ilustrátorka Mgr. Art. Daniela Olejníková. Emisia poštovej známky venovanej 100. výročiu SND je zaradená do emisného plánu poštových známok s dátumom vydania 28. 2. 2020. Predbežná nominálna hodnota je 1,20 €. Národná banka Slovenska vydá striebornú mincu v nominálnej hodnote 10 €. Pripravené sú rôzne súťaže či autogramiáda v pokladniciach.

Výstava venovaná pamiatke významným zosnulým osobnostiam SND, foto: Ľudovít Vongrej

V rámci jubilea majú možnosť diváci SND od začiatku sezóny zhliadnuť stálu expozíciu Pamätných stien v jednotlivých krídlach činohry, opery a baletu venovanú pamiatke zosnulým osobnostiam, ktoré sa výraznou mierou pričinili o vznik a formovanie SND. Expozícii je nainštalovaná na 4. poschodí novej budovy SND. V priestoroch SND bude aj panelová výstava k Roku slovenského divadla, ktorej vernisáž sa uskutoční v novembri 2019. Výstavu pripravuje SND v spolupráci s Divadelným ústavom. Vo februári 2020 pripravuje SND v spolupráci so Slovenskou národnou galériou výstavu historických divadelných plagátov.

Výstava venovaná stému výročiu narodenia prof. Ladislava Vychodila, zakladateľskej osobnosti slovenskej scénografie, pripomenie aj 60. výročie otvorenia Umelecko-dekoračných dielní SND. Jej otvorenie je naplánované na druhý polrok 2020 ako spoločný projekt Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného divadla a Divadelného ústavu. Výstava vychádzajúca z nového výskumu či materiálov bude koncipovaná v úzkej spolupráci s rodinou profesora Vychodila.

V jubilejnej sezóne (marec 2020) predstaví SND exkluzívnu knižnú publikáciu 100 rokov SND, ktorá bude obsahovať rekonštrukcie 100 vybraných reprezentatívnych inscenácií – 50 činoherných, 30 operných a 20 baletných. Koordinátorkou projektu je divadelná vedkyňa Dagmar Podmaková. Publikácia bude obsahovať aj prierezové texty o vývoji umeleckých súborov SND a vydá ju Slovart v spolupráci so SND.

SND pripravuje aj televízny dokument s názvom Storočnica Slovenského národného divadla. Na tvorbe 10-dielnej dokumentárnej série (10 x 52 minút) spolupracuje SND so spoločnosťou FURIA FILM. Tvorcovia dokumentu sa nezamerajú len na faktografiu, ale príťažlivou formou budú čerpať aj z autentických svedectiev pamätníkov.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024