Opera Slovenského národného divadla uviedla derniéru Verdiho La traviaty

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera SND sa rozlúčila s takmer 27-ročnou inscenáciou Verdiho La traviaty. Od jej premiéry v roku 1992 sa v nej predstavilo množstvo umelcov vo viac ako 300 reprízach nielen na domácej scéne, ale inscenácia Mariána Chudovského nás reprezentovala aj na troch umeleckých zájazdoch v zahraničí. Derniéra 1. júna 2019 zaznela pod taktovkou autora hudobného naštudovania Jana Zbavitela.

,,Opera, ktorá sa odohráva v súčasnosti, bola na talianskych scénach vzácnosťou. Okrem La traviaty taliansky majster napísal iba jednu operu zo súčasnosti; operu Stiffelio. Ale v prípade La traviaty jediným problémom nebola len súčasnosť, ale aj námet, ktorý pobúril prudérne a pokrytecké obecenstvo. Kurtizána ako hlavná, a najmä kladná hrdinka, podľa dobových kvázi morálnych zvyklostí na javisko predsa nepatrí. Verdi toto pokrytectvo neakceptoval a predstavil nám čistý charakter milujúcej ženy.“ uvádza o Verdiho La traviate dramaturg Opery SND Martin Bendik.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, Ľubica Vargicová (Violetta Valéry), Ľudovít Ludha (Alfredo Germont), zbor Opery SND, foto: Jozef Barinka

Libreto opery napísal Francesco Maria Piave podľa románu o povestnej a obdivovanej parížskej kurtizáne Marie Duplessisovej Dáma s kaméliami z roku 1848 od Alexandra Dumasa ml. ,,Nesmierny úspech Dumasovej Dámy s kaméliami pramenil aj z toho, že román zachytil postavu, ktorá skutočne fascinovala parížsku spoločnosť štyridsiatych rokov 19. storočia a ktorá bola vari aj akýmsi stelesnením jej túžob a ideálov.“ uvádza v bulletine Vladimír Zvara. Svetová premiéra opery sa konala 6. marca 1853 v Teatro la Fenice v Benátkach pod taktovkou Gaetana Maresa. Nestretla sa s úspechom.

,,Verdi vtedy napísal v liste svojmu žiakovi: ,,Včera Traviata celkom prepadla. Som na vine ja alebo speváci?” Nuž, na vine bola skôr veľmi nezvyklá, šokujúca téma, ktorú si skladateľ zvolil pre svoje dielo. Verdi napísal operu zo súčasnosti, bez pátosu a s „obyčajným“ (pre niektorých aj poburujúcim) príbehom. Jej hrdinkou sa stala kurtizána, príslušníčka síce obletovaného, ale zároveň i opovrhovaného stavu. V Traviate Verdi vytvoril portrét padlej ženy, ktorá bolestne prežíva konflikt medzi láskou súvisiacou s jej povolaním a ozajstnou, pravdivou láskou. Zároveň však nastavil zrkadlo ľuďom svojej doby a práve Violettu morálne povýšil na nositeľku ušľachtilých citov a konania. Mohlo sa to teda skončiť inak ako odmietnutím?“ konštatuje v bulletine Július Gyermek.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, Ľubica Vargicová (Violetta Valéry), Dalibor Jenis (Giorgio Germont), foto: Jozef Barinka

Po neprijatej svetovej premiére sa jej uznania dostalo po následnom uvedení v benátskom divadle San Benedetto a La traviata dnes patrí k najhranejším a najpopulárnejším operám (v sezóne 2018/2019 bola podľa operabase.com najhranejšou operou na svete). ,,V čom tkvie úspech Traviaty? Violetta, očarujúca dáma parížskeho demi-mondu, je síce hrdinkou salónov, no v skutočnosti (aj keď nevedomky) ostáva dievčaťom čakajúcim na svoju veľkú lásku. Aj ju nájde, ale táto láska sa končí nevyhnutne tragicky. Nielen osudná choroba, ale i predsudky, sociálna nerovnosť, všemocná sila peňazí a „dobrých mravov“ sa stavajú do cesty tomu, čo je v človeku najcennejšie – čistým citom.

Pre Verdiho bola Violetta symbolom bezbrannej ženy, ktorá žije v krutej a nemorálnej spoločnosti. Mladosť a krása sú jej šťastím, jej tragédiou je láska, ktorej sa stavia do cesty neľútostný osud. A práve to sú motívy, ktoré Verdiho vždy znovu fascinovali. Svojou hudbou vystihol nielen portrét ústrednej hrdinky, ale i protiklady vlastné nielen vtedajšej, ale tak trochu každej spoločenskej formácii. Lebo človek, ktorý je základom každej spoločnosti, sa v podstate nemení.“ dodáva Július Gyermek.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, Ľubica Vargicová (Violetta Valéry), Ľudovít Ludha (Alfredo Germont), foto: Jozef Barinka

Bratislavskú inscenáciu Verdiho La traviaty v réžii Mariána Chudovského uviedli na premiére 16. a 17. októbra 1992 na javisku historickej budovy SND. Dielo zaznelo v hudobnom naštudovaní českého dirigenta Jana Zbavitela, pre ktorého to nebola prvá spolupráca s Operou SND. Za dirigentským pultom sa so súborom SND pred uvedením Traviaty predstavil v Janáčkovej Jej pastorkyňi, Verdiho Rigolettovi či Rossiniho Barbierovi zo Sevilly a spolupráca pokračovala do roku 1994. Pod Zbavitelovou taktovkou zazneli inscenácie Opery SND doma i na umeleckých zájazdoch v zahraničí.

,,Premiéra La traviaty bola pre mňa veľkou inšpiráciou – spolupráca s výborným orchestrom, zborom a predovšetkým so skvelými sólistami – bol to nezabudnuteľný umelecký zážitok. V Bratislave som sa cítil ako doma a s rovnakým pocitom som sa za dirigentský pult Opery SND vrátil aj pri príležitosti jej derniéry“ vyznal sa Jan Zbavitel.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, Ľudovít Ludha (Alfredo Germont), Ľubica Vargicová (Violetta Valéry), klaňačka po derniére, foto: Jozef Barinka

Autorom scény bol slovenský scénograf Aleš Votava. ,,Patril medzi operných scénografov, pre ktorých bola opera zvlášť srdcovou záležitosťou. Bol veľkým fanúšikom a znalcom tohto divadelného druhu. Pritom nekoncipoval scény povrchne dekoratívne, ale funkčne v súlade s režisérskou koncepciou. Vytvoril mnoho operných dekorácií, najmä v Štátnej opere Banská Bystrica a v Národnom divadle v Prahe. Na javisku Opery SND pripravil len dve kreácie, a to scénu k Mozartovej opere Záhradníčka z lásky v réžii Vladimíra Strniska a k La traviate v réžii Mariána Chudovského.“ uvádza Martin Bendik a dodáva ,,Inscenácia prežila dlhé obdobie aj vďaka nenásilnej dekorácii spomínaného Aleša Votavu a výtvarníka kostýmov Petra Čaneckého, ktorý veľmi citlivo prispôsoboval dobové kostýmy postavám a charakterom osobností sólistov, zboru a baletu.“

Zbory mali na starosti Naďa Raková, Koloman Kovács a Ladislav Kaprinay a autorom choreografií bol Ondrej Šoth. Výpravu vyrobili Umelecko-dekoračné dielne SND.

Derniéra šiesteho uvedenia La traviaty v SND v sobotu 1. júna 2019, ktorá bola zároveň 309-tou reprízou, zaznela pod taktovkou Jana Zbavitela a predstavili sa v nej Ľubica Vargicová (Violetta Valéry), Ľudovít Ludha (Alfredo Germont) a Dalibor Jenis (Giorgio Germont), Denisa Šlepkovská (Flora), Adriana Banásová (Annina), Ján Babjak (Gastone), František Ďuriač (Barón Douphol), Juraj Peter (Markíz d’Obigny), Ján Galla (Doktor Grenvil), Peter Hricák (Sluha Violetty), Martin Smolnický (Sluha Flory) a Dmytro Dubrovskyy (Poslík).

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, Jan Zbavitel na klaňačke po derniére, foto: Jozef Barinka

Počas svojej takmer 27-ročnej javiskovej púte sa za dirigentským pultom predstavili: Jan Zbavitel, Konstantin Schenk, Jaroslav Kyzlink, Pavol Selecký, Rastislav Štúr, Martin Mázik, Friedrich Haider, Peter Valentovič, Dušan Štefánek, Paolo Gatto a Michailo Dutčak.

Kostým Violetty Valéry si obliekali Ľubica Vargicová, Andrea Čajová-Vizvári, Eva Jenisová, Jana Valášková, Iveta Matyášová, Adriana Kohútková, Mária Tomanová, Svetlana Tomová, Yvetta Tannenbergerová, Nao Higano, Natalia Ushakova, Julia Novikova, Dana Koklesová, Simona Procházková, Michaela Varády, Klára Kolonits, Jana Šrejma-Kačírková a Katarína Juhásová-Štúrová.

Jej milenca Alfreda Germonta stvárňovali Peter Dvorský, Miroslav Dvorský, Ľudovít Ludha, Pavol Bršlík, Peter Berger, Eric Fennell, Jozef Kundlák, Peter Oswald, Simon Šomorjai, Michal Lehotský, Igor Jan, Gurgen Ovsepjan, Segej Khomov, Milan Vlček, Maxym Kutsenko, Tomáš Juhás, Aleš Briscein, Medet Chotabaev, Luciano Mastro a Mikhailo Malafii.

V role Alfredovho otca Giorgia Germonta sa predstavili Pavol Mauréry, Dalibor Jenis, Daniel Čapkovič, Leo An, Sergej Tolstov, Ján Ďurčo, Jakub Kettner, Vladimír Chmelo, Richard Haan, Valerij Popov, Anatolij Orel, Valeriy Buimister, Ivan Kusnjer, Vladimir Petrov, Mikołaj Zalasiński, Orest Sydir a Zoltán Vongrey.

Ďalšie postavy v alternáciách stvárňovali: FloraDenisa Hamarová, Denisa Šlepkovská, Monika Fabianová, Terézia Kružliaková; Annina – Anna Kľuková, Eva Šeniglová, Klaudia Račić Derner, Adriana Banásová; GastoneIvan Ožvát, Ján Konstanty a Ján Babjak; Barón Douphol Ján Ďurčo, František Ďuriač a Dušan Jariabek; Markíz d’ObignyMikuláš Doboš, Juraj Peter; Doktor GrenvilJán Galla, Mikuláš Doboš; Sluha Violetty Michal Želonka, Peter Hricák; Sluha FloryMilan Kľučár, Daniel Hlásny a Poslík Ladislav Uhrák, Peter Kružliak a Dmytro Dubrovskyy.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2019, v zákulisí po derniére, foto: Jozef Barinka

La traviata Opery SND na umeleckých zájazdoch.

Inscenáciu Opery SND uviedli aj na troch umeleckých zájazdoch. Od 3. do 5. augusta 2001 zaznela v nemeckom Xantene. Následne sa s ňou predstavili v rámci turné (20. októbra – 14. novembra 2004) po jedenástich mestách v Japonsku (Tokyo, Osaka, Yokohama, Kanazawa, Nagoya, Matsumoto, Kofu, Yokosuka, Utsunomiya, Sendai, Koshigaya). Tretím zahraničným umeleckým zájazdom La traviaty bol v dňoch 8. a 10. júla 2007 švajčiarsky Solothurn.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND, bulletin

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár