Opera SND odohrá stú reprízu Bednárikovej inscenácie Don Giovanni

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – SND pozýva na stú reprízu opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. Toto dielo žije na scéne SND svoj vášnivý osud v inscenácii režiséra Jozefa Bednárika. S menšími pauzami ju Opera SND uvádza od premiéry v roku 2001. V sobotu 29. októbra 2016 zažije táto výnimočná kultová inscenácia príbehu o dobyvateľovi ženských sŕdc už 100. reprízu, ktorá zaznie pod taktovkou Friedricha Haidera. Hlavnú rolu stvárni Dalibor Jenis.

,,Mozartov Don Giovanni nie je len o potrestaní hriešnika. Jozef Bednárik posadnutý divadlom a hudbou si vyberal zaujímavé tituly, v ktorých mohol vykresliť charaktery a vzťahy, vystavať dramatické situácie, ponúknuť divákom živé predstavenie jedinečného dramatického diela. Aj to sú devízy jeho inscenácie Don Giovanni.“ – informovala Izabela Pažitková zo SND.

V jednotlivých postavách tejto „opery opier“ sa na javisku SND vystriedalo mnoho zvučných mien operných protagonistov. Vyšperkovaná bude aj stá repríza, v ktorej hlavnú postavu stvárni jubilant – zrelý päťdesiatnik Dalibor Jenis. Výnimočný svetovo uznávaný barytonista si svojím umením získal prestížne pódiá v Miláne, Paríži, Berlíne, Londýne, Hamburgu a ďalšie renomované európske scény, zaujal divákov aj na americkom kontinente, v Japonsku, či Austrálii. Je príjemné konštatovať, že sa domov rád vracia a jeho umenie máme možnosť obdivovať aj na scéne Opery SND. Garantom štýlovej interpretácie Mozartovej opery Don Giovanni je dirigent Friedrich Haider.

W. A. Mozart: Don Giovanni, Opera SND, foto: Ctibor Bachratý

W. A. Mozart: Don Giovanni, Opera SND,
foto: Ctibor Bachratý

V úlohe Leporella bude Donovi Giovannimu „sekundovať“ skvelý Peter Mikuláš. Dvojica Don Giovanni a Leporello v tomto obsadení určite naplní žáner tohto Mozartovho diela označovaný „dramma giocoso“. V úlohe Donny Anny hosťuje Jana Šrejma-Kačírková, v ďalších úlohách sa predstavia Adriana Kohútková (Donna Anna), Martin Gyimesi (Don Ottavio), Ján Galla (Komtúr), Martin Mikuš (Masetto) a Andrea Vizvári (Zerlina).

Do konca sezóny 2016/2017 môžu milovníci opery vidieť túto inscenáciu ešte štyrikrát.

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár