Opera SND otvára 95. divadelnú sezónu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Leto ubehlo ako voda a už je tu nová divadelná sezóna. Opera SND ju začne slávnostným otváracím koncertom a začiatok sezóny sa bude niesť aj v znamení debutov. SND taktiež pozýva na Deň otvorených dverí, ktorého súčasťou bude aj operná premiéra zábavno-náučného predstavenia. Naša prvá scéna vstupuje do novej sezóny s prestížnym ocenením Superbrands a aj tento rok pokračuje Populárna divácka súťaž.

Slávnostný koncert k otvoreniu 95. sezóny Opery SND 2014/2015

Slávnostný koncert k otvoreniu novej sezóny Opery SND sa ponesie v znamení životného jubilea slovenskej vokálnej stálice Petra Mikuláša. Na podujatí privíta čerstvý šesťdesiatnik ako hostí svojho mladšieho medzinárodne renomovaného „štimkolegu“ Štefana Kocána, sólistku ND Praha Andu-Louise Bogza a kolegov Ľubicu Vargicovú, Tomáša JuhásaDaniela Čapkoviča. Debutantom na javisku Opery SND bude na tomto podujatí popredný český dirigent Robert Jindra.

Galakoncert k 60 tke P. Mikuláša

 

Úvod sezóny v Opere SND v znamení debutov

V prvom predstavení Verdiho opery Aida v sezóne čakajú na návštevníkov Opery SND zaujímavé spevácke debuty. V hlavnej mužskej postave Radamesa sa po prvý raz predstaví slovenská medzinárodná tenorová hviezda Miroslav Dvorský a v postave Amneris mladá slovenská mezzosopranistka Michaela Šebestová. V postave Ramfisa bude mať publikum SND po prvý raz možnosť vidieť sólistu ND Praha, basistu Jiřího Sulženka, ktorý hosťuje aj v predstavení Verdiho Macbetha (24. 10.) v úlohe Banca. V septembrovom predstavení Verdiho Nabucca (19. 9.) bude debutantkou v inscenácii sólistka ND Praha Anda-Louise Bogza ako Abigail a ako svoj osobný debut v postave Maddaleny absolvuje domáca mezzosopranistka Terézia Kružliaková predstavenie Verdiho Rigoletta (24. 9.) Svoje prvé kreácie postáv vytvorí tiež tenorista Ľudovít Ludha v inscenácii Verdiho Rigoletta (Vojvoda, 30. 10.) a mladý ruský tenorista Anton Rositskiy (Arturo) spolu s domácim Danielom Čapkovičom (Riccardo) v októbrovom predstavení obnovených Belliniho Puritánov (3. 10.).

 

Exkluzívny Don Giovanni s leskom hviezd

Prvá repríza inscenácie Don Giovanni v novej sezóne v nedeľu 5. októbra zaznie v prominentnom speváckom obsadení: v úlohe Leporella sa predstaví po prvý raz v Opere SND svetoznámy basista Štefan Kocán, titulnú postavu stvárni sólista Štátnej opery vo Viedni Adam Plachetka a v úlohe Donny Elviry uvidia návštevníci slovenskú vokálnu hviezdu Janu Kurucovú. Dirigentom predstavenia bude Friedrich Haider.

Kocan_Kurucova_Plachetka 1

 

Deň otvorených dverí SND a operná premiéra zábavno-náučného predstavenia

Deň otvorených dverí v SND je jediný deň, keď si ktokoľvek môže zasadnúť do kresla generálneho riaditeľa SND. Obľúbené podujatie pre všetkých fanúšikov našej prvej scény ponúkne atraktívny program pre celú rodinu v sobotu 13. septembra od 11. do 16. hodiny v novej budove SND na Pribinovej ulici. Návštevníci už tradične môžu nahliadnuť aj do zákutí, ktoré sú im počas divadelnej sezóny neprístupné. Okrem atraktívnej prehliadky priestorov ich opäť čaká autogramiáda hercov, operných spevákov i baletných tanečníkov. Detské talenty majú príležitosť rozvinúť svoje nadanie na inšpiratívnych workshopoch. Najmenší diváci sa môžu tešiť aj na bábkové divadlo a o 17. hodine špeciálne na premiéru zábavno-náučného predstavenia s hercom Martinom Vanekom O čarovnej flaute a iných kúzlach.

Vanek_Martin_kvaalitnaPo úspechu detského projektu s názvom Opera je zábava, v ktorom sa v predošlej sezóne mohli malí  návštevníci Opery SND prostredníctvom vtipného komentára Martina Vaneka a hudobno-scénických ukážok zoznámiť s komickou operou Gaetana Donizettiho Nápoj lásky, prichádza opera s pokračovaním programu s názvom O čarovnej flaute a iných kúzlach. V ňom na deti čaká tajuplný svet jednej z najpopulárnejších opier Wolfganga Amadea Mozarta Čarovnej flauty, ale i množstvo ďalších zaujímavostí o opernom divadle a jeho kúzlach.

Počas celého Dňa otvorených dverí môžu návštevníci využiť mimoriadnu 10-percentú zľavu na všetky repertoárové predstavenia SND.

DOD SND 2014

 

SND získalo prestížne ocenenie Superbrands

superbrands2014Prestíž Slovenského národného divadla potvrdil celosvetovo uznávaný program hodnotenia značiek Superbrands, v rámci ktorého Odborná porota Slovak Superbrands a slovenskí spotrebitelia ocenili značku SND cenou Honorary Superbrands 2014. Naša prvá scéna sa tak zaradila medzi najlepšie značky na slovenskom trhu. „Spolu s mojím tímom sme radi, že naša snaha vytvárať Slovenskému národnému divadlu pozitívny a dôveryhodný dojem vo verejnosti sa pretavuje aj do prestížneho ocenenia Superbrands 2014, ktoré je výsledkom kvality umeleckej produkcie a inovatívnych foriem marketingovej komunikácie,“ uviedol generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Slovenské národné divadlo popri rastúcej návštevnosti počas dvoch uplynulých sezón zaznamenáva aj pozitívne ohlasy na viaceré činnosti – obnovenie tradície podujatí pre divákov (Deň otvorených dverí, Medzinárodný deň detí, Noc divadiel), návrat k usporadúvaniu vlastného divadelného festivalu (Eurokontext.sk), zmena trendu komunikácie s verejnosťou aj prostredníctvom nových médií či kreatívnejší prístup k spracovaniu kampaní na nové inscenácie i sprievodné aktivity, na ktorých tvorbe sa podieľali aj uznávaní výtvarníci a fotografi.

 

Populárna divácka súťaž opäť otvorí novú sezónu SND

Veľká divácka súťaž Slovenského národného divadla o tri mimoriadne atraktívne ceny príjemne spestrí umelecký zážitok z predstavení v SND aj pri vstupe do novej – jubilejnej 95. divadelnej sezóny.

Veľká divácka súťaž SND_WEB_01

Diváci môžu vyhrať zájazd na trase „Metropoly Škandinávie“ pre dve osoby s BUBO Travel Agency od Činohry SND, luxusné náramkové hodinky značky Raymond Weil od Opery SND a víkend pre dve osoby v luxusnom grand apartmáne päťhviezdičkového hotela Marrol’s v historickom centre Bratislavy od Baletu SND.

Minulý rok sa divácka súťaž stretla s mimoriadnym záujmom, zapojilo sa do nej vyše 3 000 návštevníkov SND. Súťaživým divákom stačí splniť aj tentoraz len tri jednoduché kroky: kúpiť si vstupenku 1. alebo 2. kategórie na septembrové a októbrové predstavenia SND, na zadnú stranu vstupenky napísať svoje meno a kontaktné údaje a vhodiť ju po predstavení do súťažnej urny pri vchode do novej alebo historickej budovy SND. Návštevník môže vyhrať len cenu súboru, ktorého vstupenku vhodil do príslušnej urny.

Do súťaže sa, samozrejme, môžu zapojiť aj tí diváci, ktorí už majú vstupenky na septembrové a októbrové predstavenia do SND zakúpené.

Traja víťazi, ktorých vyžrebuje SND pod notárskym dohľadom 3. novembra 2014, získajú navyše bonus – účasť na vybranej premiére, na ktorej si cenu prevezmú.

» Štatút s podmienkami Veľkej diváckej súťaže

SND image001www.snd.sk

 

Zdroj: SND

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár