Opera SND pozýva na matiné k premiére Pucciniho Triptychu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V nedeľu, 12. februára 2017 o 10,30 hod. sa v historickej budove SND uskutoční matiné k pripravovanej premiére Pucciniho Triptychu (v piatok, 17. 2.). Hosťami Dr. Jaroslava Blaha budú inscenátori pripravovaného predstavenia a súčasťou podujatia sa stanú aj hudobné čísla z Triptychu v podaní sólistov a hosťujúcich sólistov Opery SND.

,,Trojica krátkych jednoaktoviek talianskeho maestra odznie v Bratislave po prvý raz v kompletnom zložení. Kým naturalistický Plášť (Il tabarro) a sarkastickú komédiu Gianni Schicchi z rannorenesančnej Florencie inscenoval náš operný súbor už v niekoľkých naštudovaniach – monodráma Sestra Angelika (Suor Angelica) zaregistruje v SND svoju premiéru“, – uviedol pre Opera Slovakia Jaroslav Blaho, ktorý takmer pravidelne pripravuje predpremiérové matiné v Opere SND už od jesene 2003.

Jaroslav Blaho,
foto: Ľudovít Vongrej

Na najbližšom predpremiérovom matiné (12. 2.) priblíži divákom trojicu diel v kontexte skladateľovej tvorby, predstaví ich obsahovú, tematickú, žánrovú i formovú mnohostrannosť. S inscenátormi – režisérom Romanom Polákom, dirigentom Rastislavom Štúrom a kostýmovým výtvarníkom Petrom Čaneckým budú hľadať komunikáciu týchto diel so súčasnosťou a predpoludnie spestria aj živé ukážky zo všetkých troch „malých“ opier „veľkého“ majstra v podaní protagonistov pripravovanej inscenácie.

Matiné k premiére Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi
Historická budova SND
12. februára 2016 o 10:30 hod.

Autor a moderátor: Jaroslav Blaho
Hostia: Rastislav Štúr (dirigent), Roman Polák (režisér), Peter Čanecký (kostýmový výtvarník)
spoluúčinkujú hudobní hostia s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca

G. Puccini: Triptych, Opera SND, 2017,
záber zo skúšky predstavenia,
foto: Alena Klenková

Triptych (Il trittico)patri k vrcholom tvorby Giacoma Pucciniho a jeho kompletné znenie uvádza Opera SND na Slovensku prvýkrát. Inscenáciu pripravuje naša prvá scéna v koprodukcii s Operou Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave. Premiéry sa uskutočnia 17. a 19. februára v historickej budove SND.

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár