Opera SND pozýva svojich divákov na dramaturgické úvody k večerným predstaveniam

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera Slovenského národného divadla prichádza ako prvá spomedzi operných divadiel na Slovensku s novinkou, ktorá obohatí ponuku podujatí pre svoje publikum. Počnúc sobotou 5. januára 2019 sa bude pred každým večerným operným predstavením konať dramaturgický úvod, poskytujúci divákom zaujímavosti o diele a konkrétnej inscenácii. Vstup pre všetkých návštevníkov bude voľný.

,,Dramaturgické úvody, ktoré u nás začnú vždy 45 minút pred predstavením v salóniku, sa už osvedčili napríklad v Čechách a budú ďalšou možnosťou, ako komunikovať s divákom, čo považujem za veľmi dôležité. Každý, kto príde sa dozvie niečo viac o inscenácii, tiež bude možnosť prezentovať ďalšie zaujímavé projekty alebo hostí a určite bude aj priestor na názor a pripomienky od divákov.“ uviedol pre Opera Slovakia riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr.

Historická budova SND

Dramaturgovia Opery SND a ich hostia návštevníkom pred večerným predstavením ponúknu neformálne rozprávanie o skladateľoch, dielach a ich inscenáciách, o účinkujúcich interpretoch, ale aj o opernom zákulisí. Pripravení sú aj na otázky z publika.

,,Ak sa niekomu zdá, že opera je upätý a tak trochu stereotypný žáner, dramaturgické posedenia ho určite presvedčia o opaku: operná tvorba – od prvej noty napísanej rukou skladateľa, až po poslednú generálnu skúšku pred napäto očakávanou premiérou – je plná tvorivej sily, zaujímavých zvratov a neočakávaných udalostí. A práve dynamika a jedinečnosť, ktorá od nepamäti fascinuje tvorcov i fanúšikov operného umenia, bude hlavnou témou týchto stretnutí.“ dodal pre Opera Slovakia dramaturg Opery SND Pavol Smolík.

Slovenské národné divadlo, nová budova

Stretnutia s divákmi sa budú konať 45 minút pred každým večerným predstavením Opery SND (t.j. nie pred detskými predstaveniami, ani pred koncertmi), v príslušnej budove Slovenského národného divadla, kde sa koná predstavenie – v novej budove SND to bude v Klube opera (foyer na 1. poschodí) a v historickej budove v salóniku na 1. balkóne. ,,Každý dramaturgický úvod bude trvať max. 30 minút, aby diváci mali dosť času na presun do sály a odznejú na ňom zaujímavosti o opernom diele, inscenácii aj účinkujúcich, v podaní dramaturgov, tvorcov, ktorí sa na predstaveniach podieľajú aj rôznych hostí. Priestor dostanú aj otázky od divákov.“ uviedol Pavol Smolík.

Prvý dramaturgický úvod bude v sobotu 5. januára 2019 o 18.15 hod. pred predstavením Straussovej operety Netopier v novej budove SND. Vstup je voľný pre všetkých návštevníkov predstavenia.

www.snd.sk

Informovala: Zuzana Zajacová, Opera SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár