Opera SND predstavila 103. sezónu aj nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vedenie Opery Slovenského národného divadla predstavilo 103. sezónu, v ktorej pripravuje viac ako stovku podujatí, medzi nimi sú okrem premiér aj koncerty, semináre pre pedagógov či majstrovské kurzy. Novým šéfdirigentom Opery SND sa od novej sezóny stane americký dirigent Kevin Rhodes. Operný súbor od nasledujúcej sezóny prejde z repertoárového hrania na semiblokový systém.

(zdroj: TS SND)

Americký dirigent Kevin Rhodes v súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším divadelným dirigentom. V 15 krajinách dirigoval koncerty, opery i balety s viac ako 50 orchestrami. Významné je jeho pôsobenie v európskych metropolách, v Paríži, vo Viedenskej štátnej opere, v Štátnej opere v Berlíne, milánskej La Scale, Holandskom národnom balete, Stuttgartskom balete, Balete Verona, ale i americkom svetoznámom súbore New York City Ballet. V Slovenskom národnom divadle hosťuje od minulého roka. Na post šéfdirigenta v Opere SND nastúpi od novej sezóny. (viac o dirigentovi si prečítate na www.kevinrhodesconductor.com)

Kevin Rhodes, foto: Peter Toro, zdroj: kevinrhodesconductor.com

„Pre výber šéfdirigenta je dôležité zistiť, ako medzi ním a orchestrom funguje vzájomná chémia. Som presvedčený, že vibrácie vo vzťahu Kevina Rhodesa a orchestra SND sú veľmi pozitívne, a teším sa na ďalší rozvoj spolupráce,“ hovorí riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

,,Po dvoch krátkych angažmánoch v SND zafungovala medzi mnou a orchestrom povestná dobrá chémia. Aj preto sa teším na návrat do Bratislavy, kde ako šéfdirigent Opery SND ešte viac prehĺbim našu spoluprácu. Okrem skvelej práce s orchestrom som mal možnosť počuť aj výkon operného zboru, ktorý pevnou rukou vedie maestra Zuzana Kadlčíková a už teraz sa teším na operné produkcie s veľkými zbormi. Je skvelé počuť tak precízne pripravené teleso,” dodáva k spolupráci so SND dirigent Kevin Rhodes.

Lubor Cukr, foto: Peter Paleček

Svoju pozíciu šéfdirigenta chce využiť aj na vzdelávanie mladých umelcov. ,,Na asistentskej pozícii dostanú pri mne priestor mladí perspektívni slovenskí dirigenti, ktorým budem chcieť odovzdať moje bohaté medzinárodné skúsenosti. Slovenské národné divadlo má totiž slúžiť nielen na to, aby produkovalo skvelé umenie, ale tiež na to, aby bolo miestom, kde vyrastajú budúce generácie slovenských umelcov,” uvádza Kevin Rhodes.

Opera SND od novej sezóny prejde z repertoárového hrania na semiblokový systém, ktorý je v súčasnosti najčastejšie používaný systém hrania v európskych divadlách. „Hranie v blokoch umožňuje zvýšenie koncentrácie umeleckej kvality všetkých zúčastnených. Tiež nám umožňuje pozývať zaujímavých hostí na kratší časový úsek, než by bolo nutné pri skúškovom procese na novú produkciu,“ objasňuje Lubor Cukr.

Účinkovanie hostí je v SND zo strany divákov žiadané. Vyplynulo to aj z diváckeho prieskumu, ktorý SND realizovalo začiatkom tohto roka. Mená hosťujúcich operných umelcov, ktorí sa v Opere SND predstavia v nasledujúcej sezóne, ako aj podrobnosti o otváracom galakoncerte sezóny priblíži vedenie Opery SND na tlačovej konferencii v júni.

Slovenské národné divadlo, nová budova, foto: SND

Ako uvádza tlačová správa, ,,vedenie Opery SND pôvodne plánovalo predstaviť novú sezónu spolu s Činohrou a Baletom SND na spomínanej tlačovej konferencii, no vzhľadom na dezinformácie a tendenčné vyhlásenia o likvidácii opery, ktoré sa objavili v médiách a ktoré sa nezakladajú na pravde, sa rozhodlo informovať o plánoch opernej sezóny už skôr.“

Premiéry v Opere SND

Operu SND čakajú v nasledujúcej divadelnej sezóne tri premiéry.

Prvou bude už na konci septembra (29. 9. 2022) obľúbená opera Carmen francúzskeho skladateľa Georgesa Bizeta. Dráma o túžbe, vášni a smrti zaznie v hudobnom naštudovaní nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa a v réžii riaditeľa Opery SND Lubora Cukra.

Druhú premiéru Opera SND venuje 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky. Bude ňou dielo slovenského skladateľa Eugena Suchoňa Svätopluk. Premiéra je naplánovaná na február (24. 2. 2023) v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa a v réžii Romana Poláka.

Apríl (21. 4. 2023) prinesie poslednú, tretiu premiéru 103. sezóny – operu Maria Stuarda talianskeho velikána Gaetana Donizettiho. Dráma zameraná na politickú a osobnú rivalitu medzi dvoma kráľovnami zaznie v Opere SND v hudobnom naštudovaní talianskeho dirigenta Marca Guidariniho a dielo zinscenuje francúzsky režisér Gilbert Blin.

Opera SND ku každej premiére pozýva aj na tradičné operné matiné.

Nová budova SND, sála opery a baletu, foto: Archív SND

Nasledujúcu opernú sezónu slávnostne otvorí galakoncert, ktorý bude venovaný významnej osobnosti slovenskej opery. SND ním chce nadviazať na mimoriadny úspech vlaňajšieho galakoncertu venovaného Petrovi Dvorskému. Podrobnosti o koncerte predstaví vedenie na tlačovej konferencii v júni.

Diváci budú môcť v 103. sezóne v Opere SND navštíviť aj predstavenia repertoárových titulov. Sú nimi La traviata, Čert a Káča, Rigoletto, Aida, Rusalka, Čarovná flauta, na javisko opery sa vráti obľúbená Rozprávka o šťastnom konci, Bohéma, Netopier a Turandot.

Spolu s premiérami odohrá Opera SND v nasledujúcej sezóne dovedna 80 predstavení. Po aktuálnej personálnej reforme má sólistický ansámbel v Opere SND 13 aktívnych interných spevákov. Medzi nimi sú sopranistky Eva Hornyáková, Katarína Flórová, Mariana Sajko, Andrea Vizvári a Jolana Fogašová, mezzosopranistky Monika Fabianová, Denisa Hamarová, Terézia Kružliaková, tenoristi Tomáš Juhás, Ondrej Šaling, barytonisti Daniel Čapkovič a Pavol Remenár a basista Jozef Benci.

Detský divák v Opere SND

Dlhodobým cieľom vedenia Opery SND, ktorý bude rozvíjať aj v nasledujúcej sezóne, je pritiahnuť na svoje predstavenia nielen nového diváka, ale najmä tínedžerov a deti. Súčasťou operného repertoáru sú preto štyri tituly, ktoré sú vhodné pre celé rodiny.

P. Zagar: Rozprávka o šťastnom konci, Opera SND, 2019, Pavol Remenár (Martin), Lenka Máčiková (Júlia), Pressburg Singers, foto: Marek Malůšek/SND

Pre prvý kontakt s operou a najmenších divákov je ideálny titul Rozprávka o šťastnom konci s hudbou slovenského skladateľa Petra Zagara na libreto Daniela Heviera a Svetozára Sprušanského v pútavej scénickej výprave.

Dvořákova opera Čert a Káča na námet rozprávky Boženy Němcovej v réžii Zuzany Fischer vďaka akrobacii a parkúru upúta nielen deti, ale aj tínedžerov. Podobný potenciál má ďalšie Dvořákovo dielo v repertoári Opery SND – Rusalka, ktorá je plná krásnej hudby a rozprávkovej atmosféry.

Štvoricu dopĺňa posledné divadelné dielo hudobného génia W. A. Mozarta Čarovná flauta, príbeh lásky princa Tamina a princeznej Paminy, ktorého alfou a omegou je mravnosť, pravda a láska.

A. Dvořák: Čert a Káča, Opera SND, 2022, Daniel Čapkovič (Čert Marbuel), Monika Fabianová (Káča), tanečníci, foto: Marek Olbrzymek / SND

Opera SND pravidelne spolupracuje aj so školami, pre ktoré najnovšie pripravuje pútavé dramaturgické úvody k inscenáciám.

Ešte pred otvorením novej sezóny pripravuje SND v auguste špecializovaný seminár pre pedagógov, kde učitelia okrem dramaturgického úvodu ku všetkým repertoárovým predstaveniam vhodným pre mladého diváka dostanú aj metodické listy a ďalšie didaktické pomôcky, s ktorými môžu pracovať.

Opera SND bude aj naďalej pokračovať v pravidelnej výrobe podcastov k jednotlivým inscenáciám, v ktorých dáva priestor tvorcom a protagonistom ešte viac divákom priblížiť jednotlivé tituly aj touto formou. Aj tieto podcasty môžu slúžiť učiteľom ako zdroj informácií.

Komorné koncerty SND

Aj v nasledujúcej sezóne bude Opera SND pokračovať v cykle koncertov Komorné koncerty SND, ktorý vznikol začiatkom roka 2022 ako pilotný projekt, no rýchlo si získal svojich divákov. Iniciovali ho viacerí hráči orchestra Opery SND, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V 103. sezóne prinesie tento cyklus počas desiatich mesiacov 9 rôznorodých koncertov.

Ensemble Varietas, Komorný koncert v SND, Operný salón SND, február 2022, foto: Juraj Žilinčár / SND

Operné štúdio SND

Operné štúdio SND je umelecko-vzdelávacím projektom Opery SND, ktorého zámerom je systematicky pracovať s mladými opernými spevákmi a pripravovať ich na profesionálnu divadelnú scénu. Operné štúdio SND má aktuálne 11 frekventantov zo Slovenska, z Česka a Číny. Všetci sú to mladí operní adepti, ktorí sa v SND pripravujú na profesionálnu kariéru sólistu.

Frekventantov v novej sezóne čaká 5 majstrovských kurzov pod vedením skúsených profesionálov kultúrneho a operného života. Okrem toho budú kontinuálne pracovať s tromi umeleckými garantmi Operného štúdia SND – s opernou speváčkou Adrianou Kohútkovou, dirigentom Dušanom Štefánkom a režisérom Marekom Mokošom.

Na frekventantov operného štúdia sa diváci môžu tešiť aj v spomínaných pripravovaných premiérach Opery SND, v ktorých dostanú príležitosť ukázať svoje spevácke umenie a možnosť získať prvé cenné skúsenosti z praxe.

J. Grešák: Zuzanka Hraškovie, Operné štúdio SND, 2021, (ilustračná fotografia), foto: Juraj Žilinčár

Operné štúdio SND bude v nasledujúcej sezóne pokračovať aj sériou koncertov Operného štúdia SND, ktorá v novej sezóne ponúkne spolu 5 koncertov. V komornom priestore operného salóna divadla speváci predvedú repertoár, na ktorom budú pracovať na plánovaných majstrovských kurzoch.

Rovnako ako na konci tejto sezóny, aj na konci 103. sezóny sa frekventanti predstavia v novom titule, ktorého premiéra uzatvorí dvojročný cyklus Operného štúdia SND. Členov 3. cyklu vyberie odborná komisia spomedzi záujemcov na konkurze plánovanom na leto 2023.

Informovala: Jana Alexová, PR manažérka SND

zdroj: tlačová správa SND

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár