Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. novembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Opera SND pripravuje premiéru Salome

R. Strauss: Salome, Opera SND, 2014, Jolana Fogašová (Salome), Tomáš Juhás (Narraboth), foto: Jozef Barinka / SND
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V Opere SND prebiehajú finálne skúšky na prvú premiéru sezóny 2014/2015, ktorou bude opera Richarda Straussa Salome. Dielo bude uvedené 14. novembra v novej budove SND. Hlavnú postavu stvárni slovenská sopranistka Jolana Fogašová.

Toto dielo je operný prepis známeho biblického príbehu a už v novembri ožije na doskách SND v hudobnom naštudovaní hudobného riaditeľa SND Friedricha Haidera a v réžii nemeckého režiséra Hansa-Joachima Ruckhäberleho. Salome je jednodejstvová hudobná dráma podľa literárnej predlohy Oscara Wilda. V SND bude uvedená  14. novembra v Novej budove SND pri príležitosti 150. výročia narodenia Richarda Straussa, ktorý vošiel do histórie opery ako kompozičný virtuóz dokonale ovládajúci hudobno-dramatické umenie, brilantne narábajúci s bohatou paletou postromantickej orchestrálnej výrazovosti a dôverne poznajúci krásu a tvárnosť ľudského hlasu.

Salome, Opera SND, foto zo skúšky opery, foto: Alena Klenová
Salome, Opera SND, foto zo skúšky opery,
foto: Alena Klenová

Straussov operný prepis biblického príbehu o Jánovi Krstiteľovi a nevlastnej dcére rozporuplného židovského panovníka v plnej miere zrkadlí dusnú a dezilúziou presiaknutú atmosféru fin de sièclu. Je zúfalým a dekadentne skriveným obrazom sveta, v akom lásku nahrádza egoizmus a materializmus vytláča duchovný rozmer na okraj spoločnosti.

Hudobné naštudovanie – Friedrich Haider, dirigenti – Friedrich Haider, Ondrej Olos, réžia – Hans-Joachim Ruckhäberle, scéna – Uwe Kuckertz, Helmut Staubach, kostýmy – Ngozi Unamba-Opara.

Salome, Opera SND, foto zo skúšky opery, foto: Alena Klenová
Salome, Opera SND, foto zo skúšky opery,
foto: Alena Klenová

Osoby a obsadenie: Herodes – Ján Vacík, Herodias – Denisa Hamarová, Salome – Jolana Fogašová, Jochanaan – Anton Keremidtchiev, Pavol Remenár, Narraboth: – Tomáš Juhás, Páža – Denisa Šlepkovská, Katarína Flórová, Päť Židov – Ivan Rychlo, Martin Gyimesi, Róbert Remeselník, Martin Malachovský, Jozef Kundlák, Boris Prýgl, Dvaja Nazareťania – Tomáš Šelc, Jiří Zouhar, Boris Prýgl, Dvaja vojaci – Juraj Peter, Martin Mikuš, Kapadóčan – Daniel Hlásny, Otrok – Katarína Flórová.

Matiné k premiére Salome

SND zároveň pozýva na tradičné predpremiérové matiné, v ktorej priblížia pripravované dielo realizátori a umelci. Na Matiné budú účinkovať protagonisti pripravovanej inscenácie opery Salome od Richarda Straussa s klavírnym sprievodom Branka Ladiča. Matiné sa uskutoční v nedeľu 9. novembra v historickej budove SND o 10:30 hod.

Opera SND vyšla do ulíc a pripravila krátke video s anketou na dve otázky. Aká je osudová žena, osudový muž a o čom je príbeh Salome. Zaujímavé odpovede nájdete v tomto videu.

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: SND

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...