Opera SND uvádza svetovú premiéru Rozprávky o šťastnom konci

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera Slovenského národného divadla pripravila novú inscenáciu pre deti a ich rodičov Rozprávka o šťastnom konci od slovenského hudobného skladateľa Petra Zagara. Svetová premiéra predstavenia v réžii Svetozára Sprušanského sa uskutoční 27. apríla a 2. mája 2019 o 18:00 hod. v historickej budove SND.

,,Hlavná hrdinka Rozprávky o šťastnom konci Júlia sa vydáva spolu s neposedným kamarátom Martinom na dobrodružnú cestu, počas ktorej sa snaží pomôcť kamarátke Márii. Chcú nájsť šťastný koniec jej liečby, ale aj stratený šťastný koniec všetkých rozprávok. Zlé sily ho zakliali. A aká by to bola rozprávka bez šťastného konca? Pri skúškach so zlou kráľovnou Belladonou a jej ľstivým prisluhovačom Kolomanom im pomáha odvaha, hravosť a fantázia, dôvera, cit pre spravodlivosť a láska.“ informuje webová stránka Slovenského národného divadla o svojom novom detskom titule, ktorý autorsky vznikol na pôvodný námet Svetozára Sprušanského. Autorom libreta je slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež Daniel Hevier.

,,Teším sa, že v Opere SND prinášame nový titul pre deti a je úžasné, že je to pôvodná slovenská premiéra. Chceli by sme v uvádzaní pôvodných diel pokračovať každý rok a už teraz vieme, že budúci kalendárny rok budeme mať ďalšiu slovenskú pôvodnú premiéru opery Ľubice Čekovskej Impresário“ uviedol na tlačovej konferencii k premiére riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr.

P. Zagar: Rozprávka o šťastnom konci, Opera SND, 2019,
Roman Krško (Koloman), Martina Masaryková (Belladona), Prisluhovači,
foto: Marek Malůšek/SND

Operná rozprávka vznikla na objednávku predchádzajúceho vedenia Opery Slovenského národného divadla. ,,Vychádzal som z toho, čo si SND objednalo, teda operu pre deti a rodičov, rodinnú operu. Okrem tejto podmienky som mal voľné ruky pri výbere námetu, spolutvorcov a hudobného spracovania inscenácie.“ uviedol v rozhovore pre Opera Slovakia hudobný skladateľ Peter Zagar.

,,Rozprávka o šťastnom konci je tzv. číslovaná opera, je to sled hudobne uzavretých foriem, medzi ktorými sú recitatívy. Postavy nemajú svoje charakteristické hudobné motívy, ich charaktery sa vynárajú skôr v náladách častí, v ktorých vystupujú. Dôležitý je komediálny prvok, chceli sme vytvoriť inscenáciu, ktorá divákov aj pobaví. Potom je tu prvok reflexívny – postavy si v priebehu opery uvedomujú, v čom spočívajú tie pravé životné hodnoty. Hudba teda osciluje medzi svižným galopom a lyrickým štylizovaným menuetom s vybočeniami do dramatických epizód.“ dodáva hudobný skladateľ, ktorý si na novú opernú rozprávku zvolil stredne veľký orchester, kde okrem bežných sláčikových, dychových a bicích nástrojov hrá aj harfa, čelesta, klavír a xylofón. Celý rozhovor s Petrom Zagarom nielen o novej opernej rozprávke si prečítate TU…

P. Zagar: Rozprávka o šťastnom konci, Opera SND, 2019,
Filip Tůma (Martin), Adriana Banásová (Júlia),
foto: Marek Malůšek/SND

Režisérom Rozprávky o šťastnom konci je Svetozár Sprušanský, ktorý je zároveň dramaturgom a spolu s Danielom Hevierom aj libretistom nového titulu. Svetozár Sprušanský sa do Opery SND vracia po takmer desiatich rokoch. Naposledy tu v decembri 2009 uviedol Mozartovu Čarovnú flautu. ,,Mám pocit, že dnes je vhodná doba na to, kedy môžeme priniesť dielo ponúkajúce také hodnoty a mravný systém, ktorý sa vytráca z nášho reálneho života. Každé hudobné číslo sa pýta a kladie deťom a aj dospelým otázku – čo je láska?, čo je dobro?, čo je pravda a čo je šťastie?“ predstavil myšlienkové posolstvo príbehu Svetozár Sprušanský.

,,Naša Rozprávka o šťastnom konci bude plná tónov aj slov. Hudby aj pohybov. Až akrobacie. Ľudských hlasov v ich melodike. Divákom chceme rozprávať príbeh o tom, aké ťažké je nielen v rozprávkach, ale predovšetkým v reálnom živote nájsť šťastie.“ uvádza pre SND Svetozár Sprušanský a dodáva, že ,,rozprávka v nás posilňuje imunitu voči zlu a darebáctvu, dáva nám silu snívať a svoje sny aj uskutočňovať. Mať fantáziu predstaviť si krajší a farebnejší svet a tú fantáziu potom premeniť na skutočnosť.“

Pri tvorbe Rozprávky o šťastnom konci sme sa spolu so skladateľom Petrom Zagarom zhodli na tom, že chceme, aby dielo bolo po hudobnej stránke zapamätateľné, ale na druhej strane, aby sme z neho neurobili spievankovo a malo svoje kvality. Pretože, ak sme v opere, tak musí zaznieť opera so svojimi áriami, tercetmi, duetmi a pod. Som veľmi rád, že aj toto dielo priblíži svojou hudobnou úrovňou návštevníkom predstavenia operné umenie.“ dodal Svetozár Sprušanský.

Za dirigentským pultom sa predstavia autor hudobného naštudovania Dušan Štefánek a hosťujúci dirigent Pavol Tužinský, hrá Orchester Opery SND. Autorkou scény a kostýmov je Diana Strauszová, výtvarníkom Vladimír Král a choreografie sú z dielne Silvie Hudec-Belákovej. V hlavných postavách sa predstavia domáci a hosťujúci sólisti, spoluúčinkuje Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej a tiež skupina parkúristov.

P. Zagar: Rozprávka o šťastnom konci, Opera SND, 2019,
Pressburg Singers,
foto: Marek Malůšek/SND

Pri inscenácii došlo k niekoľkým zmenám. Pôvodne mala Rozprávka o šťastnom konci zaznieť v hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa a svetová premiéra bola predchádzajúcim vedením naplánovaná na 9. februára 2019 (informovali sme o tom TU…). Nový termín premiéry je 27. apríl a 2. máj 2019 o 18:00 hod. v historickej budove SND.

Videozáznam tlačovej konferencie k premiére novej inscenácie Opery SND je v závere tohto článku.

Peter Zagar: Rozprávka o šťastnom konci
Opera SND
historická budova SND
Premiéry 27. apríla a 2. mája 2019
Inscenácia vznikla s podporou nadácie Petra Ustinova.

Hudba: Peter Zagar
Hudobné naštudovanie: Dušan Štefánek
Réžia a dramaturgia: Svetozár Sprušanský
Dirigenti: Dušan Štefánek, Pavol Tužinský
Libreto: Daniel Hevier, Svetozár Sprušanský
Scéna a kostýmy: Diana Strauszová
Výtvarník: Vladimír Král
Choreografia: Silvia Hudec-Beláková
Zbormajsterka: Janka Rychlá

osoby a obsadenie

Júlia: Adriana Banásová, Lenka Máčiková
Martin: Pavol Remenár, Filip Tůma
Belladona: Jana Bernáthová, Martina Masaryková
Juliana: Denisa Hamarová, Andrea Pietrová
Tichomír: František Ďuriač, Juraj Peter
Zita: Dominika Krčištová, Denisa Šlepkovská
Zora: Barbora Dvorská, Andrea Vizvári
Zlata: Judita Andelová, Katarína Juhásová
Valerián: Juraj Kuchar, Matúš Šimko
Koloman: Roman Krško, Marek Pobuda
Mária: Agáta Mojžišová, Hana Straková
Prisluhovači, cirkusanti, prízraky:
Enrico Burik, Andreas Burik, Ján Minárik, Michal Barbier,
Dominik Souhrada, Juraj Makový, Kristián Kaduk
Spoluúčinkuje: Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej

www.snd.sk

video

Rozprávka o šťastnom konci, tlač. konferencia Opery SND (videozáznam Opera Slovakia)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár