Opera SND uvedie Verdiho La traviatu v exkluzívnom obsadení online

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Opera Slovenského národného divadla pripravila na štvrtok 6. januára 2022 o 20.00 hod. online záznam Verdiho opery La traviata v exkluzívnom obsadení – Violettu Valéry interpretuje operná diva Adriana Kučerová a jej partnermi sú svetovo uznávaní tenorista Pavol Bršlík a barytonista Daniel Luis de Vicente.

(PR článok, SND)

K skomponovaniu opery Verdiho inšpirovalo dielo francúzskeho románopisca Alexandra Dumasa mladšieho, slávny román Dáma s kaméliami, ktorý bol prvýkrát publikovaný v roku 1848. Dumas spracoval tému, ktorá bola na stránkach literatúry zvláštnosťou, iba ako 23-ročný: príbeh vidieckeho štrnásťročného dievčaťa, ktoré prichádza do mesta na Seine a ako kurtizána si neskôr získava pozornosť, obdiv a lásku umeleckého sveta i bohatých Parížanov. Verným ctiteľom Marie Duplessis (pod týmto menom žila v Paríži), bol napríklad skladateľ Franz Liszt a krátky, no intenzívny milostný vzťah s ňou prežil aj Alexander Dumas mladší. Jeho román vzbudil nebývalý ohlas – témou i odvahou jej spracovania.

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2021, Daniel Luis De Vicente (Giorgio Germont), Pavol Bršlík (Alfredo Germont), foto: Marek Olbrzymek/SND

Námet oslovil aj Giuseppe Verdiho, jeho opera pod názvom La traviata (v preklade „zblúdilá“, „tá, ktorá zišla z cesty“) mala premiéru už v roku 1853 a zaujala aj tým, že v opere bola spracovaná téma zo súčasnosti. Prvá premiéra 6. marca 1853 sa uskutočnila v Benátkach a skončila sa fiaskom – ktovie, či to bolo aj tým, že objemná primadona, ktorá hlavnú postavu Violettu stvárňovala, zomierala na scéne na tuberkulózu, čo vyvolávalo v obecenstve dokonca smiech.

Verdi operu prepracoval a už o rok, opäť v Benátkach, znel po predstavení búrlivý potlesk. Odvtedy patrí La traviata k najhranejším operám na svetových scénach. Príbeh parížskej kurtizány neskôr zaujal divadelných tvorcov i filmárov; patrili k nim napríklad George Cukor, Franco Zeffirelli či Mauro Bolognini. Postavu hlavnej hrdinky si zahrali Sarah Berhnardt, Greta Garbo, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert a ďalšie slávne herečky. A operná Violetta Valéry je vysnívanou postavou svetových sopranistiek.

Prečítajte si tiež:
Roberto Catalano: Verdiho La traviata je príbehom o žene, ktorá hľadá samu seba
Robert Jindra: Cítil som, že teraz je ten pravý čas na Verdiho La traviatu

Opera SND uvádza premiéru Verdiho La traviaty
Známy-neznámy Giuseppe Verdi (seriál)

Aktuálne naštudovanie je v Opere SND v poradní siedme. Ako pristúpiť k téme, ktorá je taká známa, a čím sa súčasné naštudovanie v SND líši od predchádzajúcich, hovorí za zahraničný realizačný tím taliansky režisér Roberto Catalano.

Táto Verdiho opera uzatvára jeho ,ľudskú trilógiuʻ opier Rigoletto, TrubadúrLa traviata, v ktorej skladateľ rozpráva príbehy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Osudy hrdiniek sú ako na hojdačke a ja chcem sledovať predovšetkým ich ľudský príbeh. Nechcem ho skrývať za honosnými kulisami a obliekať do noblesných dobových šiat. Pocity lásky, strádania, šťastia a bolesti sú v každom storočí rovnaké. Záležalo mi na tom, aby sme ich stvárnili v súčasnosti, na minimalistickej scéne, sústreďujúc sa na emócie. Violettine city sa rozpadávajú na kúsky, rozdáva sa, aby sa napokon obetovala pre lásku…“

G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2021, Adriana Kučerová (Violetta), foto: Marek Olbrzymek/SND
G. Verdi: La traviata, Opera SND, 2021, Mariana Sajko (Violetta), Ondrej Šaling (Alfredo Germont), Zbor Opery SND, foto: Marek Olbrzymek/SND

Novú inscenáciu divácky atraktívneho titulu Verdiho opery pripravil v SND medzinárodný tím s talianskym režisérom Robertom Catalanom, orchester a zbor Opery SND zaznie pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru.

Ponuka online záznamu opery La traviata zo Slovenského národného divadla vo štvrtok 6. januára 2022 o 20.00 hod. s vynikajúcou trojicou hlavných predstaviteľov Adriana Kučerová (Violetta Valéry), Pavol Bršlík (Alfredo Germont) a španielsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente (otec Giorgio Germont) – je jedinečnou príležitosťou pozrieť si túto najnovšiu inscenáciu krátko po jej premiére.

Ďalej účinkujú: Monika Fabianová, Adriana Banásová, Martin Gyimesi, Pavol Remenár, Martin Morháč, Ján Galla, Jiří Zouhar, Dmytro Dubrovskyy, Daniel Hlásny a Juraj Bendik.

Prihlásiť sa na sledovanie záznamu predstavenia možno na portáli navstevnik.online kedykoľvek v čase jeho trvania a sledovať od začiatku do konca bez teritoriálneho obmedzenia. Záznam je opatrený slovenskými a anglickými titulkami.

www.snd.sk

Text PR článku: SND

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár