Opera v Benátkach bola opäť v plameňoch

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Benátky – Benátske Teatro La Fenice sa po 22 rokoch znova borilo s ohnivým živlom. V technickej miestnosti divadla vypukol v ranných hodinách 1. októbra 2018 požiar, ktorý sa po 15 minútach podarilo uhasiť. Polemiky týkajúce sa príčiny tragédie stále pokračujú.

Horieť začalo v periférnych priestoroch budovy okolo 8.30 h ráno. Technický aparát je izolovaný od auditória a podlieha prísnym bezpečnostným štandardom, ale nachádza sa blízko vchodu pre umelcov. Hustý dym vychádzajúci z prízemných okien spozorovali okoloidúci, ktorí privolali pomoc. Šíreniu ohňa sa podarilo včas zabrániť vďaka rýchlemu zásahu požiarnych a policajných zložiek.

Požiar v divadle Teatro La Fenice v Benátkach, 2018,
zdroj: tgcom24.mediaset.it

Bez strát na životoch

Dve požiarne vozidlá dorazili na miesto o 9.10 h, ich intervencia však bola obmedzená iba na epicentrum požiaru v technickej miestnosti. Tá je verejnosti nedostupná, dostať sa do nej možno iba pomocou čipovej karty. „Ohnisko požiaru, ktorý vzbĺkol dnes ráno v benátskom divadle La Fenice, bolo uhasené v priebehu asi 15 minút.“ skonštatoval taliansky minister kultúrneho dedičstva a turistického ruchu Alberto Bonisolli prostredníctvom statusu na sociálnej sieti Facebook. „Moje poďakovanie patrí predovšetkým dvom technikom, ktorí duchaprítomne spustili bezpečnostný systém a podarilo sa im zahasiť plamene ešte pred príchodom požiarnikov. Osobitne ďakujem hasičom za dochvíľnosť a obvyklú profesionalitu.“ uzatvára Bonisolli.

Teatro La Fenice

Opera v centre mesta svätého Marka naposledy vyhorela 29. januára 1996. Hasiči zasahovali na mieste celú noc. Požiar, ktorý pred 22 rokmi premenil klenot benátskeho neoklasicizmu na hromadu sutín, bol dielom podpaľačov. Polícia v roku 1996 obvinila dvoch elektrikárov, Enrica Carellu a jeho bratranca Massima Marchettiho, ktorí pracovali na technickom úseku divadla. Aby sa vyhli sankciám za oneskorené plnenie finančných záväzkov zo strany ich firmy, rozhodli sa založiť malý požiar, ktorý by spôsobil prolongáciu právnych účinkov zmlúv (viac informácií o požiari v roku 1996 sme priniesli TU… , pozn. red.). Slávna opera otvorila brány po rozsiahlej rekonštrukcii v decembri 2003.

Požiar v divadle Teatro La Fenice v Benátkach v roku 1996.
foto: interpress

Tragédia zo začiatku októbra t. r. si našťastie nevyžiadala straty na životoch. Dvaja interní pracovníci boli hospitalizovaní v nemocnici v Benátkach z dôvodu omámenia dymom, ich zdravotný stav je v súčasnosti stabilizovaný.

Štrajková pohotovosť

Orchester a zbor mal podľa hracieho plánu voľno, konflagrácia si preto nevyžiadala radikálne škrty na divadelnom fermane. „Personál sme okamžite evakuovali a uzavreli sme tiež turistické prehliadky interiéru divadla s vedomím, že inkriminovaná oblasť je už lokalizovaná a nachádza sa mimo nebezpečenstva. Bezpečnosť našich zamestnancov je však prvoradá.“ poznamenal Ortombina pre tlačovú agentúru ANSA.

Dve podujatia, ktoré sa mali uskutočniť pod strechou Teatra La Fenice 3. októbra, boli zrušené. Operný kolotoč malo roztočiť až predstavenie Barbiera zo Sevilly ohlásené na 6. október. Rossiniho buffa však z plagátu historickej scény náhle zmizla, dôvodom zrušenia operného večera je podľa oficiálnej tlačovej správy publikovanej na webových stránkach divadla štrajková pohotovosť kultúrneho sektora v Ríme. Najbližšie uvedenie Barbiera je naplánované na nedeľu, 28. októbra 2018.

Polemiky pokračujú

Hoci od incidentu, ktorý mohol Fénixa opäť obrátiť na popol, ubehol viac, než týždeň, polemiky týkajúce sa možných príčin tragédie pokračujú. 7. októbra 2018 rozvírila hladinu talianskych mediálnych vôd správa, podľa ktorej zástupcovia benátskej sekcie politického Hnutia Piatich hviezd položili primátorovi mesta na lagúne Luigimu Brugnarovi interpeláciu, aby príčinu požiaru dôkladne vyšetril. Podľa superintendanta Fondazione Teatro La Fenice Fortunata Ortombinu požiar vznikol ex abrupto, spontánne v dôsledku poruchy napájacích zdrojov vo vnútri elektrickej rozvodovej skrine.

Požiar v divadle Teatro La Fenice v Benátkach, 2018,
zdroj: tgcom24.mediaset.it

Oficiálne vyšetrovanie operuje s verziou, že incident bol spôsobený nadmernou vlhkosťou alebo náhlym nárastom teploty. „Je absurdné,“ píše Sara Visman z Movimento Cinque Stelle, „že prvý občan Brugnaro sa vyhýba vyjadreniu, čo sa vlastne stalo. Máme zodpovednosť voči všetkým ľuďom, ktorí nám svojimi darmi pomohli obnoviť taký výnimočný stánok kultúry a dejín, akým je divadlo La Fenice.“ cituje slová političky narážajúce na predraženú rekonštrukciu z roku 2003 benátsky online denník Venezia Today. Visman si kladie otázku, či požiar vznikol z nedbanlivosti a vyzýva primátora, aby prácu technického personálu podrobil kontrole. Žiada taktiež predloženie revíznych správ, aby sa vylúčilo zlyhanie ľudského faktora.

Poučenie z dejín

Bájny Fénix, ktorý zomrie na ohnivej hranici, aby sa cez noc opäť narodil, patrí k najstarším kultúrnym archetypom ľudstva. Meno po posvätnom vtákovi z Herodotových spisov prischlo opernému domu v Benátkach po jeho inaugurácii v roku 1792, kedy vyrástol na mieste staršieho divadla San Benedetto. Európsku reputáciu si prvá benátska scéna vydobyla svetovými premiérami kardinálnych diel belcanta. Medzi inými tu zneli tóny Rossiniho Semiramide (1823), Belliniho Kapuletovcov a Montekovcov (1830) či Leoncavallovej verzie Murgerovej Bohémy známejšej z Pucciniho hudobnodramatickej transkripcie. Múry La Fenice si pamätajú aj veľké verdiovské večery s Ernanim (1844), Attilom (1846), Rigolettom (1851) a Traviatou (1853), odznela tu tiež prvá verzia Verdiho Simona Boccanegru (1857).

Teatro La Fenice

Divadlo, ktoré obrazne posvätili štýlotvorné jazyky svetových operných umelcov, v priebehu svojej bohatej histórie opakovane podliehalo jazykom ohnivých plameňov. Minister, ktorého priezvisko evokuje osobnosť severotalianskeho tenora Franca Bonisolliho, osud divadla nevidí tragicky. Neskloňuje sa ani nová rekonštrukcia. „Ako už bolo povedané, učíme sa z dejín,“ poznamenal na margo nedávnych udalostí Alberto Bonisolli.

Pripravila: Lucia Laudoniu

zdroj: internet, agentúrne správy

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Lucia Laudoniu

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku