Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. mája 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Operácia: Titusz Tóbisz @ KC Dunaj~

Titusz Tóbisz, foto: Antonios Vlachou
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Operné árie ako ich nepoznáte! Nie ste fanúšikom opery a bas, barytón, tenor, alt, mezzosoprán či soprán vám nič nehovoria? Nevadí, pretože na scénu prichádza Titusz Tóbisz – profesionálny tenor, ktorý vám prerozpráva príbeh známych operných árií svojským voľným spôsobom.

Titusz Tóbisz sa ako profesionálny tenor a ,,operný someliér“ rozhodol oprostiť vznešené umenie opery majestátnosti kamenných domov a priniesť ju na miesto netradičné. Pre bežných ľudí, ktorým pojmy ako napr. bas, barytón, tenor, alt, mezzosoprán či soprán nič nehovoria. Operácia je nový koncept, v ktorom publiku v KC Dunaj v utorok 12. mája 2015 o 20:00 hod., prinesie známe operné árie svojským, voľným štýlom. V jeho podaní zaznejú árie z Pucciniho opier Turandot a Tosca, diváci si vychutnajú áriu z Leoncavallej opery Komedianti, rovnako ako aj známe piesne Keby som bol vtáčkom či O sole mio. Kombinácia Tóbiszovho zjavu, spôsobu rozprávania, znalostí z oblasti opery, ale predovšetkým neopísateľná sila hlasu sľubujú silný zážitok.

Ako vznikol koncept podujatia Operácia a o čo vlastne v tomto projekte ide?

Antonios Vlachou ma pred niekoľkými mesiacmi zasiahol zaujímavou otázkou: ,,Prečo naša mládež neobľubuje OPERU?” Postupne v nás vyklíčili rôzne odpovede a jedna z nich bola tá, že treba premostiť priepasť, ktorú ,,vybágrovali“ neľútostné čakany predsudkov. Mali by sme zmeniť krivý pohľad, ktorým sa dnešné generácie na tento čudný, často vyumelkovaný hudobno dramatický ,,prepych“ dívajú. Antonios prišiel s nevšedným nápadom a vyzval ma do ringu… ,,Titusz, poď do Blavy! Ukáž mandle a svoj batolivý face, nech počujú aj mladí vlci ako sa má vyť a kde je Hafan zakopaný!!! Nech vidia, že operný speváci nenosia hodvábny šál, skôr vybíjaný obojok!“ Prijal som pozvanie a rozhodol som sa, že aj keď nie s krompáčom v rúčkach, ale s pomocou Pucciniho harmónií, PRÍDEM pravde na koreň. Vyskúšam, či sa nechajú zviesť mladí ľudia hudbou, ktorú nepoznajú.

Titusz Tóbisz - Operácia plagát

Prečo si ako profesionálny tenor myslíš, že je dobré, aj takýmto neformálnym spôsobom, priblížiť operu ľuďom?

OPERA je ako SUCHÉ ČERVENÉ. Trošičku krvavá, nemálo trpká a bolí z nej hlava. Predsa, zahreje celú našu bytosť. 12. mája chcem napojiť smädné duše bordovými krôpkami večnej hudobnej úrody. Ak budete dobrí, tentoraz nepoužijem k tomu mačetu, ale len klavírny sprievod.

Čo môžeme od teba očakávať na pódiu? Teda, určite budeme očakávať spev, ale predvedieš aj niečo iné?

Áno, budem spievať a ešte niečo iné. Pôvodne som chcel ukázať publiku svoj zapichnutý rittberger, ale organizátori žiadali niečo originálnejšie. Nič iné mi neostalo, ako porozprávať absurdné príbehy zo života ,,vjengjerského vikinga“. Na ,,husle“ nám zabrúsi aj mimoriadny Tom Rasty. Samozrejme, budem tancovať ako balerína a hodím sa aj do ,,šňúry“!

Podľa čoho si vyberal árie a skladby, ktoré večer zaznejú?

Občas v nás zarezonujú rovnaké ÁRIE. Tie isté Lásky, tie isté Radosti, ten istý Bôľ. Pusté slová môžu znieť ako klišé, ale s pomocou slávnych skladateľov, často vystihujú naše nevšedné životy. Vybral som moje obľúbené, o ktorých si myslím, že sú v niečom výnimočné.

V programe máš až dve árie od Pucciniho. Je to tvoj favorit?

Giacomo Puccini mal mimo svojej hudobnej geniality aj excelentnú schopnosť vštepiť lásku do muziky. ,,Počúvaš a zaľúbiš sa“. Kto verí v Lásku, favorizuje Pucciniho. Takže ÁNO.

Čo tebe učarovalo na opere až natoľko, že si sa rozhodol venovať jej svoj život?

Bol som ,,vyhadzovač“ a bolo aj také, že mňa hádzali. Sťahoval som nábytok a často aj mňa vysťahovali. Vozil som ,,čerstvé huby“ na Ávii z Tatier do Švajčiarskych hôr. Na Vianoce spievam v koncertnej hale vyfintený vo fraku a na Silvestra možno zašívam ponožky, kloktám slanú vodu a chystám sa na ďalší ,,výšľap“. Celý náš život je jedna OPERA. Môžem len dúfať, že tú svoju operu píšem i režírujem ja a nie Béla Bartók a Emir Kusturica.

Titusz Tóbisz, tenor, pochádza z Rimavskej Soboty. Operný spev študoval v Budapešti aj v Košiciach, bol tiež žiakom významného maďarského profesora spevu Dénesa Gulyása a profesorky Evy Bátori. Ako spevák debutoval v divadle Thalia v Košiciach, kde počas siedmych rokov pôsobenia obsadil viaceré hlavné, ale aj vedľajšie úlohy v muzikáloch a operetách. Od roku 2010 pôsobil ako zborista Opery Štátneho divadla v Košiciach a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miskolci. V Miskolci rovnako v sezóne 2012/2013 stvárňoval s úspechom rolu Jeana Valjeana v muzikáli Les Miserables. Vlani sa stal sólistom Opery Štátneho divadla v Košiciach, kde debutoval v roli CANIA z opery Pagliacci R. Leoncavalla a rovnako pôsobí ako hosťujúci sólista Národného divadla v Budapešti v diela Arthura Honeggera Oratórium Johanka z Arcu v postave Porcusa. Nedávno získal cenu v kategórii skokan roka v Ankete opernej kritiky 13/14. Sprevádza ho korepetítorka Júlia Grejtáková, ktorá v súčasnosti pôsobí v Opere Štátneho divadla v Košiciach.

Operácia

12. máj 2015

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 7€ na mieste / 6€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/679063535552934

www.kcdunaj.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: AVart

ilustračné video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...