Operalia Banská Bystrica – nový letný medzinárodný operný festival na Slovensku

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Hudobné dianie na Slovensku obohatí v dňoch 20. – 22. augusta 2015 nový medzinárodný operný letný festival s názvom Operalia Banská Bystrica. Tento festival priamo nadväzuje na vyše 36-ročnú tradíciu konania opernej časti Zámockých hier zvolenských. Operalia Banská Bystrica 2015 otvorí Verdiho slávna veľkolepá opera Nabucco.

Už dlhšie vznikala v odbornej obci diskusia o tom, ako na Slovensku udržať najstarší a jediný plenérový profesionálny operný festival, ktorý sa konal v rámci divadelného festivalu s názvom Zámocké hry zvolenské. Napriek kvalitnej a často až priekopníckej dramaturgii, ale aj atraktívnemu priestoru Zvolenského zámku, kde sa konal, už roky bojoval o divácku priazeň. Na stránkach Opera Slovakia sme zverejnili diskusiu iniciovanú redakciou časopisu Hudobný život s ambíciou zapojiť do polemiky aj čitateľov Opera Slovakia prostredníctvom diskusného fóra. Bola publikovaná v časopise HŽ, číslo 9/2014. Celú diskusiu nájdete aj v tomto článku: Operné zámocké hry zvolenské – SVETOVÉ NA JAVISKU, LOKÁLNE V HĽADISKU?

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok

Zámocké hry zvolenské sú od roku 2015 iba činoherným festivalom

Divadelný festival Zámocké zry zvolenské prešiel od svojho vzniku v roku 1974 viacerými zmenami: K činohernej časti festivalu pribudla časť operná, priestor na zámockom nádvorí sa postupne otvoril divadlám z celého Slovenska a od roku 1993 sa prizývali i zahraničné divadlá. Festival niesol podtitul ,,medzinárodný letný divadelný a operný festival”. Koná sa každoročne v júni ako bodka ukončujúca divadelnú sezónu. V tomto roku pribudne ďalšia výrazná zmena. Operná časť festivalu v rámci Zámockých hier zvolenských s 36-ročnou tradíciou sa končí, ale milovníci opery o nič neprídu, pretože na ňu nadväzuje nový festival s názvom Operalia Banská Bystrica.

Nový medzinárodný operný festival na Slovensku Operalia Banská Bystrica

Hlavný organizátor podujatia – Štátna opera v Banskej Bystrici – sa rozhodol zmeniť miesto aj čas konania pôvodného festivalu – opernej časti ZHZ. Dôvodom boli sťažené prevádzkovo-technické podmienky, zvyšovanie inscenačných nárokov na jednotlivé operné produkcie i voľba vhodnejšieho termínu. Podujatie sa teda prenáša pod novým názvom zo Zvolena do Banskej Bystrice, kde sa nultý ročník uskutoční na nádvorí Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB na Kuzmányho ulici. Zámerom je ponúknuť milovníkom opery nielen zo Slovenska, ale aj návštevníkom zo zahraničia zaujímavé tituly v špičkovom sólistickom obsadení v predvedení súboru Štátnej opery i hosťujúcich umeleckých telies.

Nabucco, Štátna opera Banská Bystrica

Nabucco, Štátna opera Banská Bystrica

Operalia Banská Bystrica 2015 otvorí Nabucco

V rámci uvádzacieho ročníka (20. – 22. augusta 2015) odznejú dve veľké operné inscenácie: Nabucco skladateľa G. Verdiho z repertoáru Štátnej opery s exkluzívnymi hosťujúcimi sólistami a jedno operné predstavenie divadla z Českej republiky. Zachováva sa i podujatie, na ktorom sa majú možnosť predstaviť začínajúci operní speváci – uskutoční sa pod názvom Operalia Talent.

Organizátori veria, že letný festival Operalia Banská Bystrica si každoročne získa široké divácke zázemie a unikátnym spôsobom obohatí nielen Banskú Bystricu, ale aj opernú kultúru na Slovensku.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: ŠOBB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku