Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

1. marca 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Operná speváčka Lenka Čermáková ako La Divina na fotografiách Roberta Rohála

Lenka Čermáková foto: Robert Rohál
Veľkosť písma
A
A
A
Mezzosopranistka Lenka Čermáková, sólistka košickej opery, sa stala objektom záujmu českého fotografa Roberta Rohála. Nafotil s ňou kolekciu, ktorú nazval La Divina (Božská) a ktorá bude prezentovaná v rámci jeho „putovnej“ výstavy Věčné návraty.  V lete sa s ňou predstaví aj na  Slovensku – vo Zvolene.

„Výstavu  Věčné návraty, ktorá je zostavená z kolekcie  Romance o Krásce a Zvířeti a z kolekcie La Divina, budem  prezentovať najskôr na hrade Karlštejn. Tam si ju návštevníci  budú môcť  pozrieť v dobe od 11. marca do polovice mája. V júni a júli  bude nainštalovaná v zámku  Nové hrady u Litomyšle, zatiaľ čo v auguste ju môžete vidieť v galérii Stará radnica vo Zvolene. V novembri potom výstavu predstavím v Dobrušce,“ hovorí novinár a spisovateľ Robert Rohál, ktorý sa už niekoľko rokov zaoberá aj štylizovanou čiernobielou fotografiou. Kolekcia La Divina predstavuje súbor 15 čiernobielych fotografií prenesených na plátno.

A prečo dal výstave názov práve Věčné návraty?

„Viete,  ja sa rád vo svojich foto/tématoch  vraciam do oblastí, kde som už bol,“ hovorí  Robert Rohál. „A pretože ma od malička vzrušovala rozprávka  Kráska a Zviera, zinscenoval som si to podľa seba a  to so známym česko-slovenským režisérom a hercom Petrom Gáborom a modelkou Karolínou Bubelovou  ako modelmi. Návratom pre mňa je i to, že  do mojich  kolážovito spracovaných fotografií, na ktorých  mi pri post produkcii pomohol Pavel Oparty, dostanem  svoje obľúbené miesta. V prípade Romance o Krásce o Zvířeti to bolo hneď niekoľko hradov a zámkov… Podobne je tomu tak aj v prípade kolekcie La Divina. V hlavnej  úlohe  na všetkých fotkách  je mladá operná speváčka, mezzosopranistka Lenka Čermáková, ale súčasne sa v pozadí na fotografiách  objavujú romantické miesta, ktoré mám rád a kam sa rád vraciam. Celá táto kolekcia by mala byť tak trochu realistický sen, čo fotografia, to iný príbeh alebo sen.“

Lenka Čermáková
Lenka Čermáková

Fotenie s Lenkou Čermákovou prebehlo vlani v lete, kedy mala speváčka predsa len viac voľna a predovšetkým divadelné prázdniny.

Ako sa pôvabná umelkyňa cítila v úlohe, v ktorej nehral dominantnú rolu jej hlas?

„Som potešená, že som sa mohla stať tvárou novej kolekcie fotografií Roberta Rohála pre rok 2014 a pomôcť tak zrealizovať projekt, ktorý osloví veľké množstvo ľudí. Práca na snímkach samotných bola zábavná a veľmi príjemná. Aj  keď mal autor presnú koncepciu, čiže nejaký scenár, nechal práci samostatný priestor a príjemnú vzdušnú atmosféru, v ktorej sa rodili  čriepky ďalšej kolekcie, ktorá sa  predstaví všetkým milovníkom čiernobielej fotografie  na jar 2014,“ povedala speváčka Lenka Čermáková.

Robert Rohál foto: Dana Ehlová
Robert Rohál
foto: Dana Ehlová

Robert Rohál

www.artrohal.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...